Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ukazać piękno

Teatr „Arka Lwowska” sięgnął po miej znany utwór Aleksandra Fredry Teraz. Szkic dramatyczny w jednym akcie.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 33/2023, str. I

[ TEMATY ]

Lubaczów

Adam Łazar

Ks. kan. Józef Dudek – reżyser spektaklu i aktorzy

Ks. kan. Józef Dudek – reżyser spektaklu i aktorzy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sztuka ta powstała „do szuflady” w latach 60. XIX wieku. „Do szuflady”, ponieważ Aleksander Fredro przeznaczył ją do druku i również do lektury teatralnej dopiero po swojej śmierci. Została wystawiona w roku 1877 we Lwowie i w Krakowie, nie zyskując uznania takiego, jakim cieszyły się m. in. Pan Geldhab, Pan Jowialski, Śluby Panieńskie, Zemsta, Mąż i żona, Damy i huzary. Te i inne sztuki weszły do kanonu polskiej literatury i teatru. Biły rekordy oglądalności, bawiły i edukowały całe pokolenia Polaków.

Reklama

Premiera sztuki Teraz w wykonaniu aktorów teatru „Arka lwowska” odbyła się 23 lipca na scenie Miejskiego Domu Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie. Wyreżyserował ją ks. kan. Józef Jan Dudek. Akcja Teraz toczy się w mieście, jak się sądzi, we Lwowie. Jej bohaterami są: 40-letnia wdowa baronowa Malska (gra ją w tym spektaklu Felicja Rempoła), jej siostrzenice Agata (Elżbieta Batycka) i Johanna (Marta Rawska), kuzynki Leona Chwiejskiego (Andrzej Rempoła), dziennikarz Benjamin Podziemski (Mariusz Łeski), który zbiera pieniądze na różne cele, m. in. na budowę pomników sześciu wielkich ludzi w Galicji, 36-letni bankier Leopold Winer (Bartłomiej Gliniak), który od pięciu lat ma udziały w kilku bankach, Ernest Wirski (Grzegorz Kopeć), mający długi dlatego, że – jak sam mówi – „zawsze dawałem, a nigdy nie brałem”, służący Józef (Leszek Czekalski). Bohaterowie ci żyją w innym świecie niż ten, który był dotychczas. Nadszedł czas, kiedy, jak stwierdza Leon, „prawdziwie już na tym świecie nie ma teraz rozsądnych i rozważnych ludzi”. Jak zauważa dziennikarz Podziemski „świat szybko zmienia się, bowiem duch czasu pędzi, trzeba iść z czasem, nic nie pomoże, kto staje, ten się cofa”. Oto młodzi bohaterowie kierują się wyłącznie interesami finansowymi. Jest to ich świat pieniędzy, interesu, weksli, pożyczek, spekulacji giełdowych. W zmaterializowanym świecie nie ma czasu na sentymenty, romanse, flirty miłosne. O małżeństwie teraz rozmawia się, jak o finansowaniu na giełdzie. Stan kont bankowych decyduje o łączeniu par, zawierających małżeństwa. Bankier Winer wyznaje Agacie: „Ja się w Pani nie kocham”, a jednak prosi ją o rękę, gdyż „Panią szanuję, poważam, uwielbiam rozum praktyczny”. Oglądając sztukę Teraz dowiadujemy się, co połączyło Johannę z Wirskim, Leona z Baronową. Możemy lepiej zrozumieć dewizę „Pieniądze rządzą światem”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Scenografię sztuki Teraz opracowali Mariusz Łeski i Andrzej Rempoła, kostiumy – Elżbieta Batycka i Felicja Remopoła, o światło zatroszczył się Bogusław Tabaczek, a o oprawę muzyczną Piotr Batycki.

Za spektakl na stojąco gromkimi brawami podziękowała publiczność, a wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, główny organizator Festiwalu Dziedzictwa Kresów, za wzbogacenie jego programu tak świetnie zagraną sztuką przez aktorów teatru „Arka Lwowska”.

2023-08-08 12:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriotycznie, sportowo i radośnie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 28/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Lubaczów

Adam Łazar

Przy pomniku w lesie Niwki

Przy pomniku w lesie Niwki

Dni Lubaczowa odbyły się pod hasłem: „Muzyka z serca miasta”.

Rozpoczęły się II Biegiem Orląt w Lesie Niwki ku pamięci najmłodszych Obrońców Lwowa. Na starcie zgromadzili się dziewięciolatkowie – uczniowie szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Lubaczów, aby wspólnie – pod opiekę nauczycieli i rodziców – pokonać trasę 1421 m. W walkach o Lwów najmłodszy Jaś Kukawski miał 9 lat, a wśród obrońców walczyło 1421 dzieci i młodzieży do lat 18, stąd wiek uczestników biegu i długość trasy. Meta znalazła się przy pomniku pomordowanych mieszkańców ziemi lubaczowskiej w lesie Niwki. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy, wystąpieniu prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Lubaczów Marii Magoń o znaczeniu walk młodych ludzi ze Lwowa o wolność i niepodległość Ojczyzny, uczestnikom biegu wręczono pamiątkowe karty i medale, a także słodkie upominki.
CZYTAJ DALEJ

Siostry z Domu Chłopaków w Broniszewicach: Jesteśmy zszokowane. Nie wiemy, gdzie trafią dzieci. Do nas już nie...

2026-04-22 20:25

[ TEMATY ]

Siostry Dominikanki

szok

Broniszewice

Dom Chłopaków

Łukasz Brodzik

Siostry Dominikanki prowadzą Dom Chłopaków od 75 lat. Teraz grozi mu zamknięcie

Siostry Dominikanki prowadzą Dom Chłopaków od 75 lat. Teraz grozi mu zamknięcie

Jesteśmy zszokowane. Nie wiemy o co chodzi. Naprawdę nie wiemy, gdzie trafią dzieci, z którymi rodziny już sobie nie radzą. Do nas już nie... - mówią portalowi niedziela.pl Siostry Dominikanki, które prowadzą sławny już na całą Polskę Dom Chłopaków w Broniszewicach. Po ostatnich propozycjach zmian ustawy przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do tego ośrodka od nowego roku nie będą już mogły być przyjmowane kolejne dzieci.

Ogromne oburzenie opinii publicznej wywołały decyzje ministerstwa, które ostatnio opisały Siostry w mediach społecznościowych.
CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Wiemy, jak będzie wyglądać nowa kaplica dworcowa. Budowę odwiedził abp Wacław Depo

2026-04-22 14:14

[ TEMATY ]

Częstochowa

kaplica

Ks. Mariusz Trojanowski

Budowę dworca odwiedził abp Wacław Depo

Budowę dworca odwiedził abp Wacław Depo

7 kwietnia diecezjalny duszpasterz kolejarzy i rektor Kaplicy św. Katarzyny Aleksandryjskiej, św. Rafała Archanioła i św. Krzysztofa na dworcu głównym PKP w Częstochowie ks. Wojciech Gaura przewodniczył ostatniej Mszy św. w kaplicy przed jej zamknięciem w związku z przebudową dworca w Częstochowie. Dziś znamy już projekt nowej kaplicy i wiemy, kiedy jest możliwe oddanie jej do użytku.

– Dziękujemy za tyle modlitw, Eucharystii i adoracji w przestrzeni tego dworca, za tyle nawróceń i uzdrowień serca ludzkiego, ile tu się dokonało. Również ci, którzy nie wierzą czy poszukują, też doświadczali tu dotknięcia łaską. Modlitwa i obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie w tym miejscu dała ludziom tyle nadziei – 7 kwietnia podkreślał w homilii ks. Gaura.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję