Odbędą się one w dniach 1-6 sierpnia pod hasłem: „Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem”. Na wspólną modlitwę pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia przybyła młodzież, która wraz z innymi młodymi ludźmi z całego świata uda się do Portugalii na spotkanie z papieżem Franciszkiem.
W czasach, kiedy młodzi ludzie nie są zainteresowani życiem religijnym i zastępują wartości chrześcijańskie stylem życia nastawionym na konsumpcjonizm i nihilizm, nastoletni bełchatowianie: Igor i Antoni, wybrali – wbrew powszechnym trendom – formę spędzenia wakacji we wspólnocie osób wierzących na Światowych Dniach Młodzieży, gdzie, jak zaznaczył w homilii metropolita łódzki, „zasadniczo nie będzie łatwo”. Dlaczego podjęli taką decyzję? – Zgadza się, dużo młodych osób odchodzi teraz od religii... Ja jednak jestem osobą, która całe życie jest blisko Kościoła, stąd też zdecydowałem się na wyjazd, na spotkanie młodych chrześcijan z całego świata – podkreśla Igor.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Motywacje są różne. Dla innych wyjazd do Lizbony będzie wspaniałą okazją do poznania nowych ludzi. – Będą młodsi i starsi z całego świata, z różnych narodów i o różnych poglądach, ale idący z jednym i tym samym Bogiem – zaznacza Antoni. Młody bełchatowianin dodaje, że czynnikiem, który wpłynął na jego decyzję o wyjeździe na Światowe Dni Młodzieży, była także „możliwość spotkania papieża i wspólna modlitwa”. Z kolei dla Igora Światowe Dni Młodzieży to szansa na odkrycie swojej wiary na nowo, przez wzajemne dzielenie się świadectwem życia opartym na mocnym fundamencie chrześcijańskich wartości.
W swojej parafii NMP Nieustającej Pomocy w Bełchatowie Igor i Antoni działają w grupie młodzieżowej. Przygotowując się do Światowych Dni Młodzieży, aktywnie uczestniczyli w spotkaniach formacyjnych. Byli obecni na ubiegłorocznej wrześniowej inauguracji archidiecezjalnych przygotowań do spotkania młodych z całego świata z papieżem Franciszkiem w Portugalii, która odbyła się w domu abp. Rysia. Uczestniczyli również w uroczystej peregrynacji relikwii bł. Carla Acutisa (jednego z patronów Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie) w łódzkiej katedrze oraz w Forum Młodych. Brali także udział w cotygodniowych parafialnych spotkaniach formacyjnych pod opieką ks. Adriana Matuszewskiego, które pozwoliły im właściwie się przygotować do przeżywania Światowych Dni Młodzieży. – Jadąc na ŚDM, chcę przeżyć coś nowego, otworzyć się na działanie Ducha Świętego, spotkać młodych ludzi z całego świata, którzy nie wstydzą się swojej wiary. Uczestnictwo w tak ogromnym wydarzeniu religijnym jest jednym z moich marzeń – wyjaśnia Igor. – Będzie to niezapomniany czas w moim życiu, który zaowocuje w nowe doświadczenia i kontakty – podsumowuje Antoni.
Za to dojrzałe świadectwo młodych bełchatowian, dające nadzieję i impuls do odnowy Kościoła w świetle Ewangelii, należy podziękować ich rodzicom, opiekunom i duszpasterzom. Ich postawa powinna być wzorem dla innych, którzy w dzisiejszych czasach szukają właściwej drogi i swojego miejsca we wspólnocie Kościoła.