Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Rodziny są piękne

„Świętość dla każdego” – to hasło towarzyszyło zebranym na drugim spotkaniu rodzin diecezji zamojsko-lubaczowskiej, czyli Exodusie Rodzin, w Górecku Kościelnym.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 28/2023, str. IV

[ TEMATY ]

rodzina

Joanna Ferens

Spotkanie przyczyniło się do integracji rodzin

Spotkanie przyczyniło się do integracji rodzin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chcieliśmy dać rodzinom możliwość wspólnego spędzenia czasu w sposób wartościowy – zaznaczał współorganizator wydarzenia i proboszcz parafii w Górecku Kościelnym ks. Jarosław Kędra. – Spotykamy się w kilku celach. Pierwszy ma wymiar ewangelizacyjny, czyli chcemy rodzinom i wszystkim uczestnikom ukazywać Boga i piękno Jego działania w naszym życiu. Drugi cel to integracja wszystkich uczestników, a przede wszystkim rodzin. Spotykamy się także, aby wspólnie się pomodlić, gdyż nasze spotkanie rozpoczyna się modlitwą Eucharystią, później Koronka do Miłosierdzia Bożego i na koniec wieczór uwielbienia. Myślę, że łatwi w dzisiejszym świecie dostrzegać to, co jest złe i gorszące, natomiast trudno jest dostrzegać dobro. A my chcemy przede wszystkim skoncentrować się na dobru, które ukazuje Bóg, a także chcemy pokazać, że rodziny są piękne, mają wspaniałe wartości, są blisko Pana Boga i wciąż chcą z Nim tę relację pogłębiać. To spotkanie też temu służy, aby pokazać sobie i innym, że rodzina jest Bogiem silna, a więc jeżeli opiera swoje życie na Panu Bogu, to jest w stanie przetrwać różne kryzysy, trudności i problemy i może być szczęśliwa – wyjaśniał.

Formacja rodzin

Reklama

To spotkanie jest doskonałą okazją do formacji rodzin naszej diecezji – wyjaśniał ks. Maciej Lewandowski, diecezjalny duszpasterz rodzin. – Jest to wspaniała okazja do tego, aby spotkać się, zobaczyć, że są wśród nas ludzie, którzy wierzą, aby wspólnie przeżywać swoją wiarę, posłuchać czegoś wartościowego i spędzić niedzielę, dzień Pański, w duchu religijnym i budować się swoją wiarą i swoim świadectwem. Dzisiaj zarówno media, jak i świat nam podpowiadają, że małżeństwo nie może być trwałe, a tutaj można doświadczyć tego, że są małżeństwa, które są wiele lat ze sobą i choć przeżywają swoje trudności i kryzysy to z Panem Bogiem są w stanie je pokonać. Jest to doskonała okazja do tego, aby uświadomić sobie, że w tym wszystkim nie jesteśmy sami, a małżeństwo sakramentalne i rodzina mają błogosławieństwo Boże, więc jest siła do tego, aby wytrwać. Z kolei dzieci przez przykład swoich rodziców uczą się, jak przeżywać swoją wiarę, nie tylko w domu czy w kościele, ale także w swojej codzienności. Dlatego kiedy tutaj są i widzą swoich rodziców przeżywających swój dzień wolny w duchu wiary i rozmodlenia. I to jest dla nich najpiękniejsze świadectwo – tłumaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świętość pełna człowieczeństwa

Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Świętość dla każdego”, a znaczenie tego hasła wyjaśniał ks. prał. Eugeniusz Derdziuk, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie i diecezjalny egzorcysta: – Świętość to jest pełnia człowieczeństwa, a Sobór Watykański powie, że świętość to jest życie pełnią miłości. Pan Bóg nas wszystkich do tego powołuje, wszyscy wzrastamy w tym środowisku rodzinnym, a jakie będą rodziny, taki będzie człowiek. Dlatego tak bardzo nam trzeba świętych rodziców, byśmy, wpatrując się w to dobro Serca Bożego, odkrywali, kim jesteśmy i jak jesteśmy miłowani, po to, aby później tą miłością się dzielić. Świętość to jest również życie miłością w codzienności, w tej naszej codziennej krzątaninie potrzebujemy wsparcia Ducha Świętego, aby być pięknymi osobami, ale także abyśmy patrzyli w ten cel ostateczny. Pan Bóg chce, abyśmy przez to piękne życie doszli do tego najpiękniejszego miejsca, domu Ojca, i tam wszyscy się spotkali. W dzisiejszym świecie potrzeba nam takich środowisk, osób, grup osób, które podobnie myślą, dlatego bardzo si cieszę, że jest taka inicjatywa jak Exodus Rodzin i że mogę w niej uczestniczyć – powiedział.

Reklama

Exodus Rodzin to inicjatywa godna pochwały i uznania – podkreślała poseł Beata Strzałka. – Rola rodziny w życiu społecznym, jak i w życiu każdego z nas jest nie do przecenienia, ile znaczy rodzina dla każdego z nas, bez względu na wiek, rolę, którą pełnimy, czy zawód, który wykonujemy. Takie wydarzenia jak dzisiejszy Exodus Rodzin, we współczesnym świecie są nam bardzo potrzebne. To przede wszystkim zamanifestowanie roli rodziny i jej funkcji w społeczeństwie, pokazanie, ile ona znaczy. To wszystko, co tworzy społeczeństwo naszego narodu, to właśnie każda pojedyncza rodzina. Dzisiaj możemy zaobserwować, co łączy ludzi, czyli pełna integracja, ale też wspólne wartości, głęboko przeżywana wiara i miłość do siebie i swoich dzieci. Rodzina to najmniejsza komórka społeczna, ale to ona kształtuje, formuje każdego obywatela od początku do końca, pokazując nam ile znaczymy dla siebie, jaką wartość stanowimy w grupie, ale też rodzina kształtuje nasze poczucie wartości, przynależności, buduje naszą wiarę, umacnia w niej i buduje patriotyzm i miłość do Ojczyzny – podkreślała.

Obecność w życiu Kościoła

W Exodusie Rodzin wzięła udział m.in. Natalia Strus wraz z mężem i synkiem. – Dla mnie z perspektywy uczestnika jest to bardzo ważne spotkanie, bo od samego początku przyjeżdżałam na Exodus Młodych, więc to kojarzy mi się z dzieciństwem i młodością, z takim czasem beztroski i bliskości z Bogiem i Kościołem. Dziś również jest to dla mnie coś niesamowicie ważnego z perspektywy mamy, bo mogę pokazać mojemu dziecku taką prawdziwą, żywą wiarę, miłość, jedność, jaka jest w Kościele, której tak na co dzień świat nie za bardzo chce nam pokazywać i próbuje tuszować taką prawdziwą, ciepłą wiarę. Mój mąż na dzisiejszym spotkaniu robi zdjęcia i cieszę się, że jest z nami, i że Tymek, nasz syn, patrzy na niego i widzi, że tata jest zaangażowany w życie Kościoła, że to jest coraz ważniejsze dla niego, że odnajduje w tym siebie, chce służyć w Kościele, nawet w takich prostych rzeczach jak fotorelacja. Cieszę się, że tu jesteśmy razem – podkreśliła.

W programie Exodusu Rodzin znalazły się konferencje ks. prał. Eugeniusza Derdziuka oraz Julii i Grzegorza Kopali, możliwość sakramentu pokuty i pojednania i modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. Spotkanie zakończył koncert uwielbienia z Zespołem PAW. Nie zabrakło oczywiście czasu na integrację, a także wielu atrakcji dla dzieci.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Duszpasterstwo Rodzin, Domowy Kościół, Wspólnotę Przyjaciół Oblubieńca oraz rodziny związane z Exodusem Młodych.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowała „Niedziela Zamojsko-Lubaczowska”.

2023-07-04 18:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duszpasterze rodzin będą debatować o konkubinatach

[ TEMATY ]

rodzina

Bożena Sztajner

O wyzwaniach, jakie dla duszpasterstwie rodzin w Polsce stanowi problem konkubinatów, dyskutować będą eksperci i duszpasterze z całej Polski. Dwudniowe, ogólnopolskie spotkanie organizowane przez Rady Episkopatu ds. Rodziny rozpoczyna się jutro w Warszawie.

Ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin (KODR) zwraca uwagę, że w społeczeństwie widać coraz większe przyzwolenie społeczne – nawet wśród rodziców – na to, by przed ślubem młodzi mieszkali razem "na próbę".
CZYTAJ DALEJ

W środę rozpocznie się konklawe, trzecie w ciągu ponad 20 lat

2025-05-06 07:46

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Kardynał William Goh Seng Chye

Kardynał William Goh Seng Chye

W środę rozpocznie się oczekiwane z wielkim zainteresowaniem konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka. To trzecie konklawe w ciągu ponad 20 lat. Poprzednie odbyły się w 2005 roku po śmierci Jana Pawła II i w 2013 roku po rezygnacji Benedykta XVI. W obecnym udział weźmie rekordowa liczba 133 elektorów.

Pracom konklawe będzie przewodniczyć dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin jako najstarszy pod względem nominacji kardynał-biskup uprawniony do udziału w wyborze papieża.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję