Parafia Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Wojciecha w Wierzbicy przeżywała czas wizytacji kanonicznej. Biskup Józef Wróbel odprawił Msze św. w kaplicach w Staszycach i w Pniównie oraz przewodniczył uroczystej sumie w kościele parafialnym, podczas której udzielił sakramentu bierzmowania 30 młodym osobom.
Żywa wspólnota
Wierzbicka parafia została erygowana 29 maja 1991 r. Dekadę później abp Józef Życiński konsekrował kościół. Od 10 lat proboszczem, a równocześnie dziekanem dekanatu siedliskiego, jest ks. Krzysztof Proskura. Wspólnotę tworzy ponad 2500 osób, w tym 540 rodzin. W duszpasterskiej pracy proboszcza wspomagają: wikariusz ks. Emil Skrobowski, katechetka Halina Rybaczuk, organista Józef Warda oraz trzej nadzwyczajni szafarze Komunii św. – Zdzisław Bukszyński, Wojciech Wójtowicz i Andrzej Chlebik.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak w sprawozdaniu wizytacyjnym dzielił się ks. Proskura, radością parafii są osoby rozmodlone, stale uczestniczące w nabożeństwach, które stanowią duchowy trzon tradycyjnej wspólnoty, a wielką troską są rodziny niepełne, osoby starsze i samotne, a także niepraktykujące i religijne incydentalnie. Dzieci i młodzież do uczestnictwa w życiu parafii mobilizuje cykl przygotowań do I Komunii św. i bierzmowania. Na szczególną uwagę i wdzięczność zasługuje Szkolne Koło Caritas prowadzone przez katechetkę, które niesie pomoc osobom potrzebującym materialnego wsparcia. W tym roku szkolnym koło zwyciężyło w diecezjalnym konkursie Caritas „Mam tę moc”. Dzięki modlitwie i materialnemu wsparciu w ostatnim czasie w parafii udało się zrealizować wiele projektów, m.in. wykonać komplet witraży z Matką Bożą Ostrobramską i uczynkami miłosierdzia, a także zmodernizować kościół, kaplice i budynki parafialne. – Wyrażam wdzięczność i podziw wobec wszystkich, których ofiarność i przywiązanie do wiary pozwoliły na te dokonania oraz pozwalają z optymizmem spoglądać w przyszłość. Mam nadzieję, że z Bożą i waszą pomocą podołamy kolejnym wyzwaniom, zarówno duchowym, jak i materialnym – powiedział do parafian proboszcz ks. Krzysztof Proskura.
Potrzeba świadectwa wiary
Dzieląc się z wiernymi Ewangelią, bp Józef Wróbel podjął refleksję nad aktualnymi problemami. – Brak w kościołach ludzi młodych, starszych dzieci i młodzieży, którzy unikają niedzielnej Mszy św. i nabożeństw; unikają również katechezy. Nudzi ich modlitwa i wszystko, co ma odniesienie do Pana Boga. Problemem, nie tylko duszpasterskim, jest nadmierne spędzanie czasu przy smartfonie i komputerze. Jakże często rodzice i dziadkowie są zadowoleni, że dziecko bawi się tymi zdobyczami techniki, nie wiedząc, że młodzi zaglądają na strony gorszące i w sposób zamierzony odciągające od Pana Boga i Kościoła, ze skutkami katastrofalnymi dla nich jako przyszłych dorosłych – przestrzegał ksiądz biskup. Jak wskazał, poważnym problemem jest katastrofalna nietrwałość małżeństwa i rodziny. Nie chodzi tylko o krzywdę małżonków, ale też o dramat dzieci, dla których rozstanie się rodziców jest bolesne i rzutuje na dorosłe życie. Wśród przyczyn nietrwałości małżeństw wskazał m.in. emigrację zarobkową i alkoholizm. Biskup Wróbel zachęcał do modlitwy za tych, którzy potrzebują przemiany serca i umocnienia w wierności. Podziękował osobom z róż różańcowych za codzienną modlitwę. – Im trudniej, tym bardziej potrzeba świadectwa wiary – podkreślił. Jak podsumował, „wzrastające piękno kościoła parafialnego jest zapewne odbiciem piękna serc”.
Więcej na www.lublin.niedziela.pl