Reklama

Na zawsze w moim sercu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pani Zofia z Bielska-Białej napisała:
Jestem stałą czytelniczką „Niedzieli”, mam 91 lat. W numerze 20. z 14 maja przeczytałam artykuł pt. „Bachledówka Prymasa Tysiąclecia”. Pragnę podzielić się wspomnieniem czasu spędzonego na Bachledówce – stała się ona w moim życiu miejscem, do którego powołał mnie Pan Bóg, by głosić Dobrą Nowinę. Ukończyłam w 1975 r. 2-letnie Studium Teologii Rodziny w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i otrzymałam misję kanoniczną doradcy rodzinnego z podpisem kard. Karola Wojtyły, arcybiskupa krakowskiego. Był lipiec 1979 r. – po pierwszej wizycie papieża Jana Pawła II w Polsce. Zostałam zaproszona, wraz z moim mężem Jerzym, do Bachledówki, w której w tym czasie odbywały się rekolekcje dla narzeczonych przygotowujących się do małżeństwa. Był to nasz srebrny jubileusz, 25 lat małżeństwa. Mieliśmy dać świadectwo. Bachledówka to szczególnie urocze miejsce! Budynek rekolekcyjny w stylu góralskim, a w kaplicy – pod opieką ojców paulinów – obraz Matki Bożej z Jasnej Góry. Po spotkaniu z młodzieżą zaproszono nas na odpoczynek w pokoiku, którym było skromne góralskie pomieszczenie z łóżkiem, stolikiem, dwoma krzesełkami. Dowiedzieliśmy się, że tu właśnie odpoczywali kard. Karol Wojtyła oraz kard. Stefan Wyszyński.
W 1980 r. z wielką radością przyjęłam zaproszenie z diecezji krakowskiej do prowadzenia zajęć z młodzieżą na Bachledówce. Były to rekolekcje młodzieży zrzeszonej w tzw. grupie apostolskiej diecezji krakowskiej. Prowadzącym katechezę był ks. Stanisław Maślanka z Krakowa. Rekolekcje trwały tydzień, a zakończono je Mszą św. oraz tzw. rozesłaniem. Grupy dyskusyjne prowadziły rozmowy najczęściej na polanie, na której obecnie wznosi się nowy kościół. Dane mi było jeszcze w 1981 r. prowadzić życie rekolekcyjne na Bachledówce. Szczególnie dużo wzruszeń przeżyłam 15 sierpnia tego samego roku – w święto Matki Bożej Zielnej. Kaplica na Bachledówce – pełna plonów z pól i ogrodów, śpiew góralski i modlitwy za Solidarność... To wszystko zostało w moim sercu na zawsze. Gdy po latach odwiedziłam nowy, piękny kościół na Bachledówce, wspominałam polanę, miejsce naszych dyskusji z młodzieżą o sprawach ważnych, o małżeństwie. Tym bardziej że właśnie odbywał się w tym kościele ślub góralski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-06-13 13:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje Wielkopostne 2025 z „Niedzielą”

Serdecznie zapraszamy wszystkich czytelników na transmisje NA ŻYWO z Wielkopostnych rekolekcji w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, które odbędą się w dniach 25-27 marca br.

Tegoroczne rekolekcje adwentowe poprowadzi ks. dr inż. Damian Kwiatkowski, Wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, Moderator Krajowy Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie.
CZYTAJ DALEJ

Czy Dekalog nie jest przestarzały?

2025-03-26 20:55

[ TEMATY ]

wiara

Dekalog

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś pytanie - czy Dekalog nie jest przestarzały?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Youcat – katechizm Kościoła katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent: wystosowałem pismo do premiera Tuska ws. ochrony naszej granicy

2025-03-26 16:46

[ TEMATY ]

Prezydent Andrzej Duda

PREZYDENT.PL

Prezydent Andrzej Duda poinformował w środę przed wylotem do Rzymu, że podpisał ustawę ws. ograniczenia prawa do azylu. Podkreślił, że ustawa jest potrzebna dla umacniania bezpieczeństwa naszych granic i stwarza rządowi możliwość wprowadzania instrumentów ograniczających migrację do Polski.

"Zdecydowałem dzisiaj o tym, że tzw. ustawa azylowa, o czym ostatnio była mowa w polskiej przestrzeni publicznej i politycznej wejdzie w życie. Podpisałem tę ustawę i uważam, że jest ona potrzebna dla umacniania bezpieczeństwa naszych granic, dla umacniania bezpieczeństwa Polaków" - oświadczył prezydent.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję