Reklama

Niedziela Przemyska

Święcenia kapłańskie

W przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego w bazylice archikatedralnej w Przemyślu 9 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło święcenia kapłańskie z rąk abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego.

Niedziela przemyska 23/2023, str. IV

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

Kl. Gabriel Patrylak

Księża neoprezbiterzy ze swoimi pasterzami i przełożonymi

Księża neoprezbiterzy ze swoimi pasterzami i przełożonymi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święcenia kapłańskie wieńczą sześcioletni etap formacji w seminarium duchownym. W tym czasie kandydaci do kapłaństwa obok wykładów w ramach uniwersyteckiego kursu teologii, formują się duchowo, duszpastersko, a przede wszystkim budują swoje człowieczeństwo, aby służyć innym.

W tym roku w archidiecezji wyświęcono dziewięciu nowych kapłanów. Są to: ks. Piotr Bolanowski z parafii Iwonicz, ks. Norbert Faliszek z parafii Jaśliska, ks. Łukasz Juszczyk z parafii Sanok Fara, ks. Dariusz Kurzydło z parafii Rokietnica, ks. Karol Mendrala z parafii Kraczkowa, ks. Wojciech Nogaj z parafii Brzozów, ks. Damian Ołowiańczyk z parafii Sanok, Chrystusa Króla, ks. Dawid Orzechowski z parafii Średnia Wieś, ks. Marcin Piotrowski z parafii Piwoda. Następnego dnia księża neoprezbiterzy odprawili swoje Msze św. prymicyjne w rodzimych parafiach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rola kapłana

– Gromadzimy się jako Kościół, żeby uczestniczyć w świętej Eucharystii, podczas której zostaną udzielone świecenia prezbiteratu. Modlimy się, aby nowi kapłani budowali Chrystusowy Kościół i prowadzili ludzi do Pana Boga. Dzieje się to przez działanie Ducha Świętego, który daje życie Kościołowi, także życie naszej kapłańskiej posłudze – powiedział w słowie wprowadzenia abp Szal.

Reklama

W homilii metropolita przemyski wskazał na pytanie o rolę kapłana w Kościele: – Właśnie teraz zadajemy sobie pytanie: jaka jest rola w Chrystusowym Kościele nas wszystkich, którzy mamy się starać o to, aby być żywymi tkankami tego Kościoła; jaka jest rola kapłana, także i tego, który dzisiaj będzie włączony do prezbiterium przemyskiego. Zapewne odpowiedzi na pytanie: kim jest kapłan, kim powinien być kapłan w dzisiejszym świecie jest bardzo wiele – powiedział.

Kruche naczynie w rękach Pana

– Uczeń Chrystusa, a wiec także i kapłan, w sposób szczególny na poziomie swojego człowieczeństwa jest kruchym, glinianym naczyniem, ale dzięki łasce Bożej może przechowywać skarb. Tym skarbem jest nasze chrześcijańskie powołanie, tym skarbem zdeponowanym w sercu każdego kapłana jest powołanie wzmocnione mocą Bożej łaski – powiedział hierarcha. – Niezwykły papież Benedykt XVI, pisząc o kontekście Listu św. Pawła do Koryntian, stwierdził, że trzeba zdobyć się na pokorę, aby nie polegać po prostu na sobie, lecz pracować z mocą Pana w Winnicy Pańskiej, oddając się mu jako kruche naczynie gliniane – wskazał.

Powołanie

Reklama

Arcybiskup Adam Szal przytoczył także różne definicje kapłaństwa i wskazał liczne aspekty kapłańskiego posługiwania: – Kapłaństwo jest więc, jak stwierdził to św. Jan Paweł II, darem i tajemnicą. To powołanie, które rozpoczęło się w sercu każdego z kapłanów w pewnym momencie przez nieraz ułamek sekundy, kiedy pojawiła się myśl i decyzja, by pozytywnie odpowiedzieć na Boże wezwanie „Pójdź za Mną”. Powołanie to przede wszystkim łaska Boża skierowana ku ludziom, których Pan Jezus powołuje, by byli rybakami ludzi, aby zostawili wszystko, co było związane z dotychczasowym życiem i poszli za Nim. Chrystus jest wzorem wierności temu powołaniu, które dał Mu Ojciec. Apostołowie, święci, nasi patronowie są pięknym wzorem. W sercach uczniów, którzy wyruszali od Chrystusa, by głosić Ewangelię o zbawieniu, był niezwykły zapał. Chrystus, patrząc na te kruche naczynia, udzielił im niezwykłej władzy, by głosili Dobra Nowinę, by ogłaszali pokój – zauważył kaznodzieja.

Nie bójcie się

Zwracają się do kandydatów do święceń prezbiteratu biskup przemyski powiedział: – Drodzy bracia diakoni, którzy przyjmiecie za chwile świecenia, niech towarzyszą nam wszystkim i wam słowa Chrystusa: Odwagi, nie bójcie się, Ja jestem miedzy wami także w czasie burz, niepokoju bardzo różnego rodzaju. Kiedy pojawia się niebezpieczeństwo, miejmy odwagę tak jak Piotr, zawołać: Panie, ratuj (por. Mt 14,30). Starajmy się, drodzy przyszli prezbiterzy, z wiara pełnić swoją misję, swój obowiązek, bo jesteśmy wszyscy narzędziami w ręku Chrystusa, szafarzami sakramentów świętych, wyznającymi wiarę w obecność Chrystusa w Kościele i w Jego Kościół. Łaska wiary, która wypływa ze słowa Bożego, z sakramentów świętych, niech będzie dla nas skałą, w oparciu o którą będziemy budować kościół rozumiany jako wspólnotę wiary. Kapłan w wierze Kościoła ma niezwykłą władze związania i rozwiązywania, władze prowadzenia ludzi do Boga – podkreślił metropolita. – To jest charyzmat kapłana, który powinien zmierzać do tego, aby każdy z nas, kapłanów, przedstawił swoje myślenie na myślenie Kościoła, na myślenie o Kościele Chrystusa, o uniwersalizmie Kościoła, o jego świętości, o przekazywaniu prawdziwej, niezafałszowanej nauki Chrystusa, byśmy umieli iść za Chrystusem wiernie i działali w mocy Bożego Ducha, by łaska Pięćdziesiątnicy była przyjęta przez was jako dar, który będzie się domagał naszej współpracy i kroczenia drogą wskazaną przez natchnienia Bożego Ducha. Duch Święty niech towarzyszy nam, tak jak towarzyszył Apostołom, jak towarzyszył Pawłowi, który pisał, że postanowił nie znać nikogo więcej jak Chrystusa Ukrzyżowanego (por. 1 Kor 2,2) – wskazał. – Kapłan nie żyje dla siebie, ale żyje dla Boga, dla Kościoła Bożego, dla Kościoła Chrystusowego. Jedyną odpowiedzią na czas próby, który przeżywa Kościół święty w dzisiejszym czasie, na różne problemy, zranienia, jest oblubieńcza miłość do Chrystusa Ukrzyżowanego, a my jako kapłani, mamy być cząstka tego Kościoła – zachęcił abp Adam Szal.

W czasie wakacji księża neoprezbiterzy będą podejmować posługi duszpasterskie, zastępując księży na parafiach i uczestnicząc w rekolekcjach wspólnot eklezjalnych, natomiast pod koniec sierpnia zostaną skierowani na swoje pierwsze parafie.

2023-05-30 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłan nie należy do siebie

Niedziela częstochowska 24/2022, str. I

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Kapłan jest namaszczony, aby „uświęcał lud chrześcijański i składał Bogu Ofiarę”

Kapłan jest namaszczony, aby „uświęcał lud chrześcijański i składał Bogu Ofiarę”

„Kochać Kościół to obowiązek chwili” – te słowa św. Pawła VI przypomniał 4 czerwca w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie abp Wacław Depo.

Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św., podczas której udzielił święceń prezbiteratu diakonowi Piotrowi Fedoryszakowi z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: V niedziela zwykła

2025-02-07 12:00

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Adobe.Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

W roku śmierci króla Ozjasza ujrzałem Pana zasiadającego na wysokim i wyniosłym tronie, a tren Jego szaty wypełniał świątynię. Serafiny stały ponad Nim; każdy z nich miał po sześć skrzydeł. I wołał jeden do drugiego: «Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały». Od głosu tego, który wołał, zadrgały futryny drzwi, a świątynia napełniła się dymem. I powiedziałem: «Biada mi! Jestem zgubiony! Wszak jestem mężem o nieczystych wargach i mieszkam pośród ludu o nieczystych wargach, a oczy moje oglądały Króla, Pana Zastępów!» Wówczas przyleciał do mnie jeden z serafinów, trzymając w ręce węgiel, który szczypcami wziął z ołtarza. Dotknął nim ust moich i rzekł: «Oto dotknęło to twoich warg, twoja wina jest zmazana, zgładzony twój grzech». I usłyszałem głos Pana mówiącego: «Kogo mam posłać? Kto by Nam poszedł?» Odpowiedziałem: «Oto ja, poślij mnie!»
CZYTAJ DALEJ

Młodzi Ukraińcy o dialogu z papieżem: dał nam pewność, że nie jesteśmy sami

2025-02-07 18:50

[ TEMATY ]

papież

dialog

Ukraińcy

Vatican Media

Z papieżem łączyła się ukraińska młodzież z duszpasterstwa dominikanów w Warszawie

Z papieżem łączyła się ukraińska młodzież z duszpasterstwa dominikanów w Warszawie

„Ojciec Święty podarował ukraińskiej młodzieży nadzieję, to bardzo ważne po tych wszystkich bolesnych i trudnych doświadczeniach, które stały się jej udziałem w czasie wojny” - mówi bp Jan Sobiło, który uczestniczył w zdalnym spotkaniu młodych z Franciszkiem. Odbyło się ono 1 lutego w greckokatolickiej katedrze w Kijowie, ale młodzi łączyli się z papieżem również z Chicago, Londynu, Monachium i duszpasterstwa dominikanów w Warszawie, które od lat wspiera Ukrainę.

Uczestnicy spotkania podkreślają, że najważniejsze było to, iż papież znalazł czas, by spotkać się z młodymi i ich wysłuchać. Jak mówią, ta obecność była dla nich nawet ważniejsza od słów, które padły w ciągu godzinnego łączenia. Rozpoczęły je świadectwa, w których wybrzmiał ból Ukraińców. Mówili Franciszkowi m.in. o swym lęku o los najbliższych, o wyzwaniach związanych z ucieczką z terenów okupowanych przez Rosjan i obawach dotyczących przyszłości. Powiedzieli też, że gdy jechali do Kijowa na spotkanie z nim, to Rosjanie zbombardowali nocą ich miasta, zabijając ludzi, którzy spali w swych domach.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję