Reklama

Niedziela Rzeszowska

Przywróćmy szacunek dla pracy

Każda praca jest powołaniem do stworzenia czegoś, czego wcześniej nie było – powiedział w sanktuarium św. Józefa ks. dr hab. Sławomir Zych, prof. KUL.

Niedziela rzeszowska 21/2023, str. I

[ TEMATY ]

Rzeszów

Maciej Malec

Sanktuarium św. Józefa w Rzeszowie obchodzi pierwszą rocznicę erygowania

Sanktuarium św. Józefa w Rzeszowie obchodzi pierwszą rocznicę erygowania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sanktuarium św. Józefa w Rzeszowie na Staromieściu 1 maja 2023 r. odbyły się uroczystości odpustowe z okazji obchodzonego w tym dniu wspomnienia św. Józefa Robotnika. Wydarzenie miało szczególny charakter, bowiem tego dnia minęła pierwsza rocznica ustanowienia tutejszego sanktuarium.

Marcowy odpust ku czci patrona był poświęcony kwestii rodziny i wychowania. Ukazano wtedy Oblubieńca Maryi jako kochającego męża i troskliwego obrońcę Chrystusa. Natomiast majowy odpust miał na celu ukazanie św. Józefa jako człowieka pracy i patrona pracowników i pracodawców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do uroczystości rocznicowej parafia przygotowywała się przez triduum, podczas którego słowo Boże głosił ks. dr hab. Sławomir Zych, profesor KUL i opiekun teologiczny sanktuariów diecezji rzeszowskiej. W konferencjach kaznodzieja zwrócił uwagę na fakt, że człowiek jest podmiotem pracy, która ma służyć rodzinie i narodowi, a św. Józef jest dla nas wzorem zarówno pracownika, jak i przedsiębiorcy.

Reklama

– Święty Józef był mężem sprawiedliwym, rozumiał, że przez pracę wyrażamy swoją osobowość, naśladujemy Boga, który dał nam przykład pracy, stwarzając świat. Każda praca jest powołaniem do stworzenia czegoś, czego wcześniej nie było. Każda praca jest tworzeniem, mamy więc tak pracować, by tworzyć nowe, a nie niszczyć i burzyć. Wpatrujmy się w św. Józefa i prośmy w tym sanktuarium o pomoc w naszym życiu prywatnym i zawodowym. Przez pracę wyraża się bowiem nasze człowieczeństwo i upodabniamy się do samego Boga – podkreślił ks. Zych.

Uroczystości odpustowe odbyły się 1 maja 2023 r. Eucharystii przewodniczył bp. Kazimierz Górny. Gości, pielgrzymów i przedsiębiorców z Rzeszowa i okolic powitał ks. Waldemar Dopart, kustosz sanktuarium. Przed Eucharystią odmówiono Koronkę do św. Józefa i Litanię do Matki Bożej, a następnie wysłuchano świadectwa przedstawiciela przedsiębiorców należących do działającego przy sanktuarium Duszpasterstwa Przedsiębiorców Talent.

Biskup Kazimierz Górny podkreślił, że w dzisiejszych czasach bardzo ważnym zadaniem jest przywrócenie godności i szacunku dla pracy. Podziękował przedsiębiorcom za dawanie świadectwa wrażliwości na potrzeby biednych. Na zakończenie zawierzono św. Józefowi cały świat pracy.

2023-05-17 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier zdecyduje, kto będzie pełnił obowiązki prezydenta Rzeszowa do czasu wyboru nowego prezydenta

[ TEMATY ]

prezydent

premier

Rzeszów

PAP/Darek Delmanowicz

Tadeusz Ferenc

Tadeusz Ferenc

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc ogłosił w środę rezygnacje z zajmowanego od ponad 18 lat stanowiska.

W przypadku wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta przed upływem kadencji wybory przedterminowe zarządza premier. Do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego prezydenta miasta, funkcję tę pełni osoba wyznaczona przez szefa rządu.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego

[ TEMATY ]

nowenna

Zwiastowanie Pańskie

Martin Schongauer, „Zwiastowanie”(XV w.)/fot. Graziako

Zapraszamy do włączenia się w nowennę w intencji dzieci zagrożonych aborcją. Do odmawiania przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego (16-24 marca) lub w dowolnym terminie.

Modlitwa Jana Pawła II w intencji obrony życia
CZYTAJ DALEJ

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z Lovanium na ważne stanowisko

2025-03-25 11:25

[ TEMATY ]

teologia

Belgia

profesor

kontrowersje

Bénédicte Lemmelijn

Adobe Stock

Bénédicte Lemmelijn, została mianowana przez papieża Franciszka członkiem ważnego organu nadzorującego uniwersytety katolickie

Bénédicte Lemmelijn, została mianowana przez papieża Franciszka członkiem ważnego organu nadzorującego uniwersytety katolickie

Papież Franciszek powołuje kolejne kobiety na ważne stanowiska w Watykanie. Kontrowersyjna belgijska profesor teologii, 56-letnia Bénédicte Lemmelijn, została mianowana przez papieża Franciszka członkiem ważnego organu nadzorującego uniwersytety katolickie. Poinformowało o tym biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Wraz z trzema kolegami z Hiszpanii, Konga i Chorwacji została członkiem rady doradczej ds. naukowych watykańskiej Agencji Stolicy Apostolskiej ds. Oceny i Promocji Jakości Uniwersytetów i Wydziałów Kościelnych (Avepro).

Agencja monitoruje działalność około 250 uniwersytetów i wydziałów katolickich na całym świecie i stara się przyczyniać do zwiększenia ich efektywności ekonomicznej i jakości nauczania poprzez współpracę i wymianę. Członkowie Rady Doradczej ds. Naukowych są mianowani na okres pięciu lat.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję