Reklama

Niedziela Kielecka

Żębocin

Polska Umbria

Parafia, w której rozwija się kult św. Rity, uczci 24 maja 123. rocznicę kanonizacji patronki. Podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego zostaną wprowadzone relikwie świętej.

2023-05-17 10:11

Niedziela kielecka 21/2023, str. III

[ TEMATY ]

św. Rita

Archiwum parafii

Parafianie z księdzem proboszczem przy figurze św. Rity

Parafianie z księdzem proboszczem przy figurze św. Rity

Cześć do świętej Rity rozwija się w parafii od 2021 r. Każdego 22. dnia miesiąca jej czciciele gromadzą się na Mszach św. z poświęceniem róż i owoców figowca, które są związane z życiorysem patronki spraw trudnych i beznadziejnych. Ks. Krzysztof Olszewski, który bardzo propaguje w parafii kult tej świętej, zauważa, że nabożeństwa cieszą się dużą popularnością. Przyjeżdżają na nie także osoby spoza parafii. Zostawiają świadectwa i podziękowania za uratowanie z choroby, nałogów, za przywrócenie wiary w rodzinach. – Św. Rita obrała sobie to miejsce – mówi.

Uroczystości są częścią powstającego projektu, pod patronatem wojewody małopolskiego, pn. ,,Żębocin – polska Umbria’’. Jak zaznacza ks. Olszewski, „w religijno-społecznym wymiarze to szansa na rozsławienie naszej małej ojczyzny”. Parafia nawiązała współpracę z Ambasadą Republiki Włoskiej w Warszawie i Konsulatem w Krakowie.

Umbria to region we Włoszech związany ze św. Franciszkiem i bazyliką w Asyżu. 770 lat temu odbyła się tutaj kanonizacja św. Stanisława BM, który był proboszczem w Żębocinie bezpośrednio przed pójściem na stolicę biskupią na Wawelu. W bazylice w Asyżu do dzisiaj znajduje się kaplica św. Stanisława. Umbria to też rodzinna ziemia św. Rity, urodzonej w Roccaporena, niedaleko miasteczka Cascia, W ramach wymiany religijnej i kulturalnej Żębocin zamierza współpracować z włoskimi miejscowościami.

Reklama

Ks. Olszewski wskazuje również na symbolikę dat. – 123. rocznica kanonizacji św. Rity w symboliczny sposób wpisuje się w historię Polski, która po 123. latach niewoli w zaborach mogła znów zaśpiewać hymn narodowy ,,Marsz, marsz Dąbrowski, z ziemi włoskiej do Polski”. Generał Henryk Dąbrowski wychowywał się w pobliskich Sierosławicach, a jego rodzice zawarli ślub w parafii Bobin – przypomina.

Dodaje, że temat polskiej Umbrii łączy te historyczne i religijne motywy w osobie poety tego regionu Ludwika Hieronima Morstina, właściciela pałacu w pobliskich Pławowicach, gdzie przed II wojną światową zbierali się wszyscy polscy poeci i pisarze. – To w Pławowicach powstał przekaz o polskiej, proszowskiej Umbrii – mówi.

Parafia w Żębocinie zaprasza na uroczystości 24 maja o godz. 17 wszystkich czcicieli św. Stanisława i św. Rity do XIII-wiecznej gotyckiej świątyni, która jest klejnotem regionu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zamojska święta Rita

Niedziela zamojsko-lubaczowska 11/2020, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

relikwie

Zamość

św. Rita

ks. Krzysztof Hawro

Figura i relikwie św. Rity na Karolówce

Figura i relikwie św. Rity na Karolówce

Karolówka – jedna z szesnastu zamojskich dzielnic. Jest jednak coś, co sprawia, że 22. dnia miesiąca wszystkie drogi prowadzą właśnie tu, a dokładnie do kościoła pw. Świętej Bożej Opatrzności.

Trafić do świątyni na zamojskiej Karolówce nie jest trudno. Chociaż ukryta między domami, góruje nad nimi z umieszczonym na szczycie krzyżem. Właśnie tutaj, od kilku już lat czczona jest św. Rita z Casci, żona i matka, augustianka i stygmatyczka. Zastanawia mnie, dlaczego właśnie tutaj, dlaczego wśród tylu świątyń Zamościa, a nawet całej diecezji, właśnie tutaj przybyła św. Rita. Odpowiedzi udzielił mi ks. Jarosław Jerzy Feresz, proboszcz i budowniczy tej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Chłońmy Boże odpowiedzi

2023-05-30 13:56

Niedziela Ogólnopolska 23/2023, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Przeszedł Pan przed jego oczyma i wołał: «Pan, Pan, Bóg miłosierny i łagodny, nieskory do gniewu, bogaty w łaskę i wierność»”. Pan aż wołał! Słyszał zapewne natarczywe pytanie Mojżesza: Jaki jesteś, mój Boże? To nasza ludzka specyfika: pytać i chcieć wiedzieć. Ileż to pytań zadają już małe dzieci! Na wiele z nich znamy odpowiedzi, ale na niektóre, niby też dziecięco proste, szukamy odpowiedzi przez całe życie. Albo przestajemy szukać i udajemy, że wszystko jest oczywiste. A nie jest, bo wciąż wyzwaniem dla wszystkich jest tajemnica bytu – sens istnienia. Kto jest jego dawcą i jaki On jest?

CZYTAJ DALEJ

Święto Uczelni. Dziękczynienie za Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

2023-06-04 23:46

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Andrzej Przybylski

UJD

DA Emaus

Święto Uczelni

Maciej Orman/Niedziela

– Wierzę, że uniwersytet będzie kształcił studentów, którzy będą zintegrowani, a do tego trzeba Ducha – powiedział bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 4 czerwca w kościele akademickim św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie Mszy św. w intencji studentów, doktorantów, pracowników i absolwentów Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.

Eucharystię koncelebrowali ks. Michał Krawczyk, proboszcz personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie, oraz ks. dr hab. Paweł Wolnicki, prof. UJD.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję