Reklama

Niedziela Kielecka

Czy dziś nie ma powołań?

Statystyk nie da się oszukać, ale odpowiedź nie jest wcale taka oczywista.

2023-05-17 10:11

Niedziela kielecka 21/2023, str. I-II

[ TEMATY ]

rozeznanie powołania

powołania

K.D.

Dzień otwarty w seminarium w 2022 r. przyciągnął wielu młodych

Dzień otwarty w seminarium w 2022 r. przyciągnął wielu młodych

Organizując wraz z klerykami cyklicznie akcje „Zostań klerykiem na weekend” jako formę rekolekcji powołaniowych, moderator diecezjalny powołań ks. Kamil Banasik z WSD w Kielcach spotyka dziesiątki młodych, którzy poszukują swojej drogi życia i chcą rozeznawać powołanie.

O rekolekcjach dowiadują się dzięki aktywności samych kleryków na forach społecznościowych, drogą internetową, przez znajomych księży. Zdarza się, że kogoś poruszył film o powołanym (takie filmy pokazywały zarówno świadectwa kapłanów i kleryków).

Warto poświęcić im czas

– Z moich obserwacji wynika, że najlepszym sposobem docierania do młodych i zbliżania ich do Boga są rekolekcje. Młodzi chętnie przyjeżdżają do seminarium i zastanawiają się nad wyborem właśnie naszej uczelni – zauważa. – Dlaczego zatem zainteresowanie inicjatywami nie przekłada się na statystyki kandydatów do kapłaństwa? – pytam. – W dzisiejszym świecie młodzi są uzależnieni od opinii, obawiają się, co powiedzą inni na ich wybór. Jednak przyjeżdżają tutaj i widzą, że ci klerycy są zwyczajni, normalni, potrafią stworzyć dobrą atmosferę, aby każdy z uczestników takich rekolekcji mógł przybliżyć się do Pana. Dużo dają im adoracje Najświętszego Sakramentu, które są wieczorami. Chętnie przychodzą, trwają przed Jezusem. Widać, że młodzi mimo wszystko poszukują Boga. Dlatego uważam, że warto poświęcić czas dla nich i być z nimi – mówi ks. Banasik.

Seminarium w inicjatywach powołaniowych

– Co roku w Tygodniu Modlitw o Powołania odwiedzamy jedną z parafii w diecezji. W kwietniu z całym Seminarium byliśmy w parafii w Łopusznie. Mszy św. przewodniczył ks. rektor Paweł Tambor. W oprawę liturgii oraz adorację po Mszy św. śpiewem włączyła się również młodzież – opowiada ks. Banasik. Ponadto na początku maja odbywały się w Seminarium drugie już w tym roku rekolekcje dla ceremoniarzy. Zainteresowanie było tak duże (zgłosiło się kilkadziesiąt osób), że należało podzielić uczestników na dwie grupy.

Reklama

Kieleckie seminarium zaprasza również wszystkich chętnych podczas dni otwartych. Przyjeżdżają starsi, grupy parafialne, ministranci, młodzież. Ponadto wciąż trwa akcja „Adoptuj kleryka”. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie internetowej. Sprawdzoną formą są także dni seminaryjne, kiedy klerycy odwiedzają parafie i dzielą się świadectwem, zachęcając od modlitwy za powołania. Seminarium praktykuje także sztafetę powołaniową. Każdy kleryk, wykładowca, profesor Seminarium ma wyznaczoną parafię i podejmuje modlitwę w intencji powołań. W diecezji przyjął się zwyczaj, że każda parafia ma także konkretny dzień w roku wyznaczony na Mszę św. w intencji powołań.

Pierwsze seminarium

Ks. Kamil Banasik zauważa, że łatwiej jest odkrywać powołanie w rodzinach silnych Bogiem. To, że dziś borykamy się ze spadkiem powołań, w dużej mierze zależy od kryzysu rodziny. Mamy wiele rozwodów, problemy z alkoholizmem. Dziś młodym brakuje punktu odniesienia i przykładu wiary ze strony dorosłych, którzy sami są pogubieni czy odeszli od Kościoła. – Rodzina jest pierwszym seminarium, w którym człowiek odkrywa i wzrasta w powołaniu. Pięknie o roli swoich rodziców pisał papież Benedykt XVI w testamencie, gdzie podkreślił rolę ojca i matki, którzy byli dla niego drogowskazem na ścieżkach jego powołania – przypomina moderator.

Towarzyszyć rozeznającemu

Ks. Banasik podkreśla, że nie możemy powiedzieć, że Bóg dziś nie powołuje. – On powołuje cały czas, zaprasza, ale nie przymusza. Pytanie tylko co z tym powołaniem się dzieje, jaka jest na nie odpowiedź człowieka, czy da się poprowadzić Panu? Dlatego potrzebna jest droga rozeznawania powołania.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bohaterowie Boga

Dajmy działać Panu Bogu i nie ograniczajmy Go – mówi ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań.

Katarzyna Krawcewicz: „Bohaterowie Boga”. Tak nazywa się nowy cykl rekolekcji, które już w październiku rozpoczną się w Rokitnie. Co to będzie za czas?

Ks. Damian Drop: To propozycja dla chłopaków od 14 lat do ukończenia szkoły ponadpodstawowej. Nie zapraszamy studentów, bo różnica wieku między uczestnikami byłaby już za duża.

CZYTAJ DALEJ

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 10-11

[ TEMATY ]

Trójca

©Renta Sedmkov – stock.adobe.com

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

„Drodzy bracia i siostry, obchodzimy dziś uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Cóż wam mogę powiedzieć o Trójcy? Hm... Jest Ona tajemnicą, wielką tajemnicą wiary. Amen”. To było najkrótsze kazanie, jakie usłyszałem kiedyś w młodości. Wiernych obecnych w kościele to zaskoczyło. Jednych pozytywnie, bo kazanie było wyjątkowo krótkie, inni byli zirytowani, gdyż nie zdążyli się jeszcze wygodnie usadowić w ławce. Wtedy przyszły mi do głowy pytania: Czy o Trójcy Świętej nie możemy nic powiedzieć? Dlaczego więc wyznajemy, że Bóg jest w Trójcy jedyny? Skąd o tym wiemy?

Mówienie o Trójcy nie jest rzeczą łatwą. Wyrażenie trójjedyności jest zawsze trudne do zrozumienia, gdyż według naszego naturalnego sposobu myślenia, trzy nigdy nie równa się jeden, jak i jeden nie równa się trzy. W przypadku nauki o Bogu nie chodzi jednak o matematyczno-logiczny problem, ale o sformułowanie prawdy wiary, której nie sposób zamknąć w granicach ludzkiej logiki. Chrześcijanie wyznają wiarę w jednego Boga w trzech Osobach. Dla wielu jednak to wyznanie nie ma większego znaczenia w życiowej praktyce. W świecie, w którym jest wiele „pomysłów na Boga”, my, chrześcijanie, powinniśmy pamiętać, że to nie my wymyślamy sobie Boga – my Go tylko odkrywamy i poznajemy, gdyż On sam zechciał do nas przyjść i pokazać nam siebie. Uczynił to zwłaszcza przez fakt wcielenia Syna Bożego. To dzięki Niemu wiemy, że Bóg jest wspólnotą trzech Osób, które żyją ze sobą w doskonałej jedności. „Nie wyznajemy trzech bogów – przypomina Katechizm Kościoła Katolickiego (253) – ale jednego Boga w trzech Osobach: «Trójcę współistotną». Osoby Boskie nie dzielą między siebie jedynej Boskości, ale każda z nich jest całym Bogiem: «Ojciec jest tym samym, co Syn, Syn tym samym, co Ojciec, Duch Święty tym samym, co Ojciec i Syn, to znaczy jednym Bogiem co do natury»”. Człowiek wiary nie wymyśla prawdy, lecz ją przyjmuje. Zastanawia się nad nią, podejmując wielowiekowe doświadczenie Kościoła, który wyjaśniał ją zawsze w świetle objawienia.

CZYTAJ DALEJ

W Przystajni przyjęli Ducha Świętego

– Nie może nas kształtować telewizja, sieci internetowe... My się musimy pytać Chrystusa: co jest naszym udziałem i jak ja mam żyć? – zaznaczył abp Wacław Depo.

Metropolita częstochowski przewodnicząc Mszy św. w parafii Trójcy Przenajświętszej w Przystajni, zwrócił się na wstępie do bierzmowanej młodzieży i starszych wiernych, nawiązując do szacownej historii miejscowej wspólnoty, która powstała jeszcze przed bitwą pod Grunwaldem. – Wy jesteście kolejnym pokoleniem, które musi odpowiedzieć Bogu na Jego miłość, która wyraziła się w daniu światu swojego Syna, aby każdy, kto w Niego uwierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję