Reklama

Niedziela Kielecka

Pobożność maryjna ma się dobrze

O miłości do Matki Bożej i formach kultu maryjnego z ks. Edmundem Noconiem rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Niedziela kielecka 19/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Sędziszów

T.D.

Ks. Edmund Nocoń, Dziekan dekanatu sędziszowskiego

Ks. Edmund Nocoń, Dziekan dekanatu sędziszowskiego

Agnieszka Dziarmaga: Jaka dzisiaj, w ocenie Księdza Dziekana, jest kondycja pobożności maryjnej w dekanacie sędziszowskim?

Ks. Edmund Nocoń: Jest ona tym nurtem pobożności, który wciąż trwa i ma się dobrze, choć rozwija się w sposób tradycyjny, w oparciu o kult wizerunków czczonych w naszej okolicy czy prywatnych domowych obrazów. Na podstawie choćby odwiedzin rodzin w ramach wizyt duszpasterskich można zauważyć, że w każdym domu mamy obraz Matki Bożej. Jest maj, więc trzeba powiedzieć, że nabożeństwa majowe cieszą się popularnością wśród wiernych, wciąż także możemy doświadczyć majówek śpiewanych przy kapliczkach i krzyżach przydrożnych. W naszej parafii w Krzcięcicach można spotkać kobiety śpiewające Litanię Loretańską w Mierzwinie, Potoku Małym, Potoku Wielkim i w innych wioskach. Majówki pod kapliczkami to jednak zwyczaj raczej wiejski, w miastach rzadszy i trzeba też powiedzieć, że wymiera pokolenie tradycyjnie przywiązane do tej formy pobożności. Z drugiej strony w różach różańcowych jest sporo młodych ludzi, więc można wierzyć i ufać, że cześć dla Matki Bożej w ten sposób praktykowana – nie zaniknie. Róże Żywego Różańca to cenne, dynamiczne wspólnoty w naszych parafiach, podobnie jak prężnie działający Apostolat Maryjny.

Kult Matki Bożej koncentruje się także wokół wizerunków czczonych w kościołach na terenie dekanatu.

Z pewnością. Takim ważnym obrazem jest wizerunek Matki Bożej w Sędziszowie, w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Obraz liczy prawie 400 lat i figuruje w dokumentach jako łaskami słynący. Ks. Edward Giemza, proboszcz, pracuje nad wskrzeszeniem tego kultu i to się dzieje, i na ten temat prowadzone są rozmowy z bp. Janem Piotrowskim. Powstał zamysł dekanalnego sanktuarium. Co tydzień w tamtejszym kościele jest sprawowane nabożeństwo różańcowe w każdą sobotę, jest specjalna modlitwa do Matki Bożej odmawiana przy odsłonięciu i zasłonięciu obrazu, a drugi odpust w parafii praktykuje się w święto MB Różańcowej. W perspektywie i mam nadzieję, że już niedługo – będziemy mieli koronację w Sędziszowie.

A w Krzcięcicach? Także jest czczony wizerunek maryjny, choć nie z głównego, tylko z bocznego ołtarza.

Nasz kościół jest pod wezwaniem św. Prokopa, drugie wezwanie – to Matki Bożej Szkaplerznej, właśnie w związku z tym obrazem – i także mamy swoją pieśń. Po Mszy św. wiele osób idzie do Matki Bożej polecać Jej opiece różne swoje sprawy, tym bardziej, że są tam relikwie św. Jana Pawła II i bł. Wincentego Kadłubka. Państwo młodzi po ceremonii ślubnej także przyklękają przed Maryją, polecając Jej macierzyńskiej opiece swoje małżeństwo i składając ślubną wiązankę. Mamy obrazki z kopią wizerunku, wykonaną przez Karinę Znamirowską ze słowami wspomnianej pieśni, zaczynającej się od słów: „Matko Krzcięcicka, my, dzieci Twe, /przed Twym obrazem witamy Cię, /Prosimy sercem w ten trudny czas, swemu Synowi ofiaruj nas…”. Silnym kultem otoczony jest także obraz Matki Bożej w Mstyczowie, z odpustem 15 sierpnia, na który zjeżdżają się ludzie z dekanatu, a także w Obiechowie, gdzie jest parafia Nawiedzenia NMP.

2023-04-28 19:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiadra rozlanej zupy, wiadra wylanych łez

Od wybuchu wojny na Ukrainie, tj. 24 lutego br., Gmina Sędziszów rozpoczęła przygotowania do udzielania pomocy, a potem aktywnie je realizowała. Włączyły się parafie, stowarzyszenia, ludzie dobrej woli. Jak mówią mieszkańcy, trwa lekcja pokory i miłosierdzia - zadanie na tegoroczny Wielki Post.

- Nikt z nas nie przewidywał, że pomoc będzie potrzebna aż na tak wielką skalę. Burmistrz Wacław Szarek zaapelował do wszystkich pracowników o gotowość do przyjścia z pomocą. Nawiązaliśmy współpracę z właścicielami hoteli, pensjonatów, zgłaszając zarazem do Wojewody Świętokrzyskiego nasze zasoby w tym zakresie. Decyzją Wojewody 2 ośrodki, tzn. Hotel Złota Róża oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sędziszowie uzyskały akredytację. Aktualnie (stan na 15 marca br.) przebywa w nich 147 uchodźców, głównie matek z dziećmi - informuje Małgorzata Muzoł, sekretarz Gminy.

CZYTAJ DALEJ

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

[ TEMATY ]

Trójca Święta

Adobe.Stock

Tradycyjnie w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego przypada jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich – uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Jej źródła sięgają IV i V wieku, kiedy to trwały spory teologiczne dotyczące bóstwa i pochodzenia Chrystusa, a na soborach formułowano ortodoksyjne definicje tej doktryny i Credo. Liturgiczne święto powstało dopiero w XI w., a w całym Kościele wprowadził je papież Jan XXII w 1334 r.

Św. Rupert, opat z Ottobeuren (zmarł ok. 1180) tłumaczy, dlaczego święto Najświętszej Trójcy umieszczono w kalendarzu liturgicznym w najbliższą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego: "Albowiem wkrótce po Zstąpieniu Ducha Świętego prawda Chrystusowa i chrzest przez Niego nakazany w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego były udzielane po całym świecie. Tak przeto uroczystość dzisiejsza jest najpiękniejszym zamknięciem cyklu zbawienia".

CZYTAJ DALEJ

Zielonogórska parafia stanęła na podium!

2023-06-04 19:09

[ TEMATY ]

Aktywna parafia

parafia św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze

materiały organizatora

Parafia św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze zdobyła trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Aktywna Parafia”.

Do finału zakwalifikowało się 8 parafii z różnych stron Polski. Końcowa rywalizacja odbyła się 3 czerwca w Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 przy ul. Smoleńskiego 31 w Warszawie. Zawodnicy mieli za zadanie zaprezentować swoje lokalne zwyczaje, stroje, pieśni i specjały kulinarne, a także zmierzyć się w zawodach sprawnościowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję