Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Powierzamy Ci nasze sprawy

W parafii św. Michała Archanioła w Soli odbyły się rekolekcje wielkopostne połączone z nawiedzeniem kopii cudownej figury św. Michała Archanioła z Groty Objawień na Gargano.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 13/2023, str. IV

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Joanna Ferens

Przed kościołem parafialnym w Soli

Przed kościołem parafialnym w Soli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chcemy rozpowszechniać kult św. Michała Archanioła – tłumaczył proboszcz, ks. Krzysztof Jankowski. – Bardzo zależy nam na tym, aby był on coraz powszechniejszy, szczególnie w tych trudnych czasach. Dlatego chcieliśmy, aby patron naszej parafii, w znaku figury z Gargano towarzyszył nam w czasie rekolekcji wielkopostnych. Chcemy powierzać Mu sprawy całej naszej parafii, nasze troski i radości, nasze rodziny, obowiązki zawodowe i całe nasze życie. Chcemy powierzyć się pod Jego opiekę i wstawiennictwo, gdyż wierzymy, że ten, który stoi na czele duchów niebieskich może nam wiele wyjednać u Boga. Bo to przecież On uczy nas, że „któż jak Bóg”. Wierzę, że te rekolekcje będą dla nas wszystkich umocnieniem duchowym, dodadzą nam sił do walki ze złem na każdy dzień naszego życia i zbliżą nas do Pana Boga – podkreślił.

Niewidzialny orędownik

Św. Michał Archanioł, choć go nie widzimy, jest obecny i wspiera nas swoimi modlitwami – podkreślał michalita o. Rafał Szwajca, koordynator peregrynacji figury Michała Archanioła w Polsce. – Nie jest łatwo mówić o aniołach, gdyż są to byty niewidzialne, duchy niebiańskie, które nie mają ciała, a mimo to św. Michał Archanioł na nowo zdobywa Polskę i serca Polaków. Przybywa do naszej ojczystej ziemi z włoskiego sanktuarium na górze Gargano. Gdziekolwiek się pojawi, tłumy ludzi modlą się i proszą o jego pomoc w walce ze złem. Polacy odkrywają na nowo jego wielkość. Wielu ludzi nie widząc św. Michała wielokrotnie doświadczyło jego obecności i pomocy. I tutaj dowodem na to jest chociażby św. Siostra Faustyna, która w „Dzienniczku” opisuje spotkania ze św. Michałem Archaniołem i aniołami, a także św. o. Pio czy nasz założyciel bł. ks. Bronisław Markiewicz. Kiedy mówimy o św. Michale Archaniele, to wchodzimy w przestrzeń świata duchowego, niewidzialnego dla oka ludzkiego i gdy otworzymy oczy wiary to możemy doświadczyć wspaniałego spotkania z aniołami – podkreślał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pocieszenie w troskach

Spotkanie ze św. Michałem Archaniołem przynosi pocieszenie w życiowych troskach i pogłębienie wiary. – Myślę, że ludzie, którzy przychodzą na rekolekcje ze św. Michałem Archaniołem oczekują od niego przede wszystkim tego, że odnajdą sens swojego życia, bo dzisiaj wielu ludzi jest zagubionych i nie wiedzą, co mają z nim zrobić. Chcą także odnaleźć na nowo Pana Boga, gdyż prowadząc te rekolekcje chcemy wiernym uświadomić, że św. Michał jest tym, który nie tylko walczy i pomaga nam w walce ze złem, ale przede wszystkim, abyśmy chcieli prosić, by św. Michał prowadził nas do Boga, który jest pełen miłości do człowieka, aby go odkryć w pełni w swoim życiu i aby Bóg stał się bliski człowiekowi – dodał o. Szwajca.

Odziani szkaplerzem

W czasie nawiedzenia była również możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła. – Szkaplerz św. Michała ma długą historię. Wszystko zaczęło się w czasach papieża Leona XIII. Wtedy przez Rzym przechodziły czarne procesje, na których noszono chorągwie Lucyfera depczącego św. Michała Archanioła. Papież zatrwożony atakami zła, ustanowił św. Michała Archanioła patronem Kościoła. Wtedy powstała modlitwa egzorcyzmu prostego: „Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce…”. Kiedy w kwietniu 2013 r. rozpoczęła się peregrynacja figury św. Michała z Gargano, został odnowiony szkaplerz św. Michała Archanioła i zauważyliśmy, że wielu sięga po ten dar Kościoła i chce ten szkaplerz przyjąć i nosić. Ludzie są przekonani, że szkaplerz św. Michała Archanioła przynosi niezwykłą duchową ochronę przed atakami demona. Ale pamiętajmy, że szkaplerz nie działa magicznie. Musi być przyjęty z wiarą i połączony z modlitwą papieża Leona XIII. Taki jest sens przyjęcia tego sakramentalium – tłumaczył o. Rafał.

Czas duchowych ćwiczeń

Rekolekcje rozpoczęły się w czwartkowy wieczór i na uroczyste powitanie figury złożyły się nabożeństwo oczekiwania, Msza św. i modlitwy za przyczyną św. Michała Archanioła. Następnie proboszcz uroczyście założył koronę, okadził figurę i zapalił świecę umieszczoną obok figury św. Michała Archanioła, która została uroczyście powitana przez proboszcza, przedstawicieli dzieci i dorosłych. – Święty Michale, stajemy przed Twoim świętym wizerunkiem nawiedzenia i prosimy: Otocz opieką nasze rodziny, wspieraj nas w pokonywaniu trudów codziennego życia, osłaniaj chorych i samotnych. Chroń dzieci od złego, młodzież od niewiary, a nam pomóż trwać w miłości i jedności. Spraw, abyśmy pełni mocy i wiary z ufnością kroczyli po ścieżkach Pana, głosząc Jego chwałę. „Bóg ponad wszystko!”, „Któż jak Bóg!” – mówił na rozpoczęcie ks. Krzysztof Jankowski.

Reklama

Ostatniego dnia rekolekcji figura św. Michała Archanioła nawiedziła również kościół filialny Siedmiu Darów Ducha Świętego. w Ciosmach, gdzie także została uroczyście powitana przez tamtejszych mieszkańców, dzieci i dorosłych. Rekolekcje wielkopostne połączone z nawiedzeniem figury św. Michała Archanioła z Gargano zakończyły się w niedzielę Świętą Mszą Pojednania. Na zakończenie nawiedzenia proboszcz, ks. Krzysztof Jankowski zawierzył całą parafię pod opiekę św. Michała Archanioła obierając Go za szczególnego obrońcę i orędownika.

Czas łaski

Przedstawiciele rady parafialnej, zarówno z Ciosmów, jak i z Soli podziękowali o. Rafałowi Szwajcy za głoszone nauki rekolekcyjne i poprowadzenie nabożeństw zbliżających naszą wspólnotę parafialną do św. Michała Archanioła. W Soli dziękował Jan Lisiecki, zaś w Ciosmach Joanna Jakubowska, swoje podziękowania wyraził również o. Rafał Szwajca.

– Był to piękny czas, w którym naprawdę czułam obecność Boga i opiekę św. Michała Archanioła, patrona naszej parafii. Wierzę, że te rekolekcje przyniosą wielkie owoce dla nas wszystkich, jestem bardzo umocniona tym czasem i wdzięczna Bogu za możliwość uczestniczenia w tych wyjątkowych rekolekcjach. Dziękuję też naszemu proboszczowi za zorganizowanie peregrynacji, że mieliśmy okazję do spotkania z naszym wspaniałym patronem. Z pewnością, dzięki naukom głoszonym przez ojca rekolekcjonistę, bliżej poznaliśmy patrona naszej parafii, mocniej wierzymy w to, że jest on blisko nas i w każdej chwili wspomaga nas w walce ze złem – mówiła na zakończenie jedna z parafianek.

2023-03-21 06:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Ważny komunikat bp. Marka Mendyka ws. modlitwy do Świętego Michała Archanioła

W kontekście zmagań i duchowej batalii naszych czasów, Biskup Świdnicki, bp Marek Mendyk, zwraca się do diecezjan z apelem o stałe wprowadzenie modlitwy do św. Michała Archanioła w praktyki kościelne.

Postać Świętego Michała Archanioła, jako obrońcy przed złem, symbolizuje walkę dobra ze złem i jest obecna w chrześcijańskiej tradycji jako wsparcie wiernych w codziennych wyzwaniach. Modlitwa ta, zapoczątkowana przez papieża Leona XIII w XIX wieku, ma dzisiaj być środkiem jednoczenia lokalnej wspólnoty w modlitwie o pomoc i opiekę dla Kościoła, Ojczyzny oraz rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Siedlce: Pogrzeb dzieci utraconych

2024-04-26 18:01

[ TEMATY ]

pogrzeb

dzieci utracone

Siedlce

Magdalena Pijewska

- Jeśli rodzicami byliście przez pięć czy dziesięć minut, to rodzicami zostaliście na wieczność - wskazał ks. kanonik Jacek Sereda podczas Mszy św. w katedrze siedleckiej. Dziś odbył się pogrzeb 20 dzieci. Podczas liturgii modlono się dar pokoju i nadziei dla rodziców przeżywających ból po stracie dziecka.

Ks. Jacek Sereda, w nawiązaniu do odczytanej Ewangelii, wskazał, że bardzo ważne jest przeżycie okres żałoby, smutku. - To jest czas na nasz żal i łzy; ale Pan Jezus mówi do nas „nie trwóż się”. To mówi Ten, który Zmartwychwstał, jest zwycięzcą nad śmiercią - wskazał ks. Sereda.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję