Reklama

Niedziela Podlaska

W najmłodszej parafii diecezji

Biskup Piotr Sawczuk w ramach wizytacji kanonicznej odwiedził parafię Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Ruchnie. W ten sposób zakończyła się wizytacja w dekanacie węgrowskim.

Niedziela podlaska 12/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Wizytacja kanoniczna

Ks. Marcin Gołębiewski

Uroczysty ingres biskupa do świątyni

Uroczysty ingres biskupa do świątyni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 5 marca biskup celebrował Mszę św., podczas której zgromadzonej młodzieży udzielił sakramentu bierzmowania. Eucharystię poprzedził uroczysty ingres biskupa do świątyni. Po modlitwie i słowach powitania proboszcz parafii – ks. kan. Andrzej Chludziński, na ręce biskupa złożył sprawozdanie z działalności parafii od czasu ostatniej wizytacji, która miała miejsce 7 lat temu. Jak zaznaczył, parafia jest najmłodszą w diecezji drohiczyńskiej. Została powołana do istnienia 3 maja 2009 r. Prezentując duchowy profil parafii proboszcz podkreślił obecność Kół Żywego Różańca, służby liturgicznej oraz niedawno powstałej scholi dziecięcej. Pod względem gospodarczym parafia wykonała szereg prac w ramach zagospodarowania nowo powstałej świątyni i jej otoczenia.

Reklama

W wygłoszonej homilii biskup zwracając się do kandydatów do sakramentu bierzmowania podkreślił, że wydarzenie to ma znaczenie nie tylko w wymiarze osobistym dla każdego bierzmowanego, ale również dla całej wspólnoty. Zadaniem osób bierzmowanych jest bowiem, między innymi, dawanie czytelnego świadectwa wiary. Przypomniał również, że sakrament bierzmowania jest swoistym dopełnieniem. – Trzeba powiedzieć, że dopełnienia wymaga nasze człowieczeństwo i nasze chrześcijaństwo, bo jesteśmy jako ludzie niedokończeni i jako chrześcijanie niedokończeni. Czy to znaczy, że chrzest jest słaby, wybrakowany i trzeba go dopełniać? Gdyby nie było chrztu, nie byłoby czego dopełniać, ale jest potrzebne dopełnienie, bo ono daje coś nowego, umacnia, oświeca – powiedział biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uroczystościach udział wzięli kapłani z dekanatu węgrowskiego na czele z dziekanem ks. prał. Leszkiem Gardzińskim. Eucharystię koncelebrował ks. kan. Piotr Jurczak.

Po Mszy św. biskup spotkał się z Radą Parafialną.

Drugi dzień wizytacji skoncentrowany był na odwiedzinach placówek oświatowych znajdujących się na terenie parafii. Biskup miał okazję odwiedzić Samorządowe Przedszkole.

Dzieci pod kierunkiem wychowawczyń zaprezentowały krótką cześć artystyczną. Śpiewem, wierszykami oraz tańcem wyraziły radość z odwiedzin oraz poprosiły o pasterskie błogosławieństwo. Z podobną prośbą zwróciła się dyrektor palcówki Małgorzata Hildebrand. Biskup podziękował za miłe przyjęcie. Jednocześnie życzył przedszkolakom, by wyrosły na wspaniałych, mądrych, odpowiedzialnych, a przede wszystkim świętych ludzi.

Kolejnym miejscem odwiedzin była Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych. Biskupa powitała dyrektor szkoły Ewa Piesak. Jak podkreśliła, w procesie edukacji i wychowania ważna jest współpraca pomiędzy szkołą, rodzicami i Kościołem, aby właściwie przygotować dzieci i młodzież do dorosłego życia.

Młodzież zaprezentowała program słowno-muzyczny zatytułowany Jesteśmy nadzieją świata. Odnosząc się do tych słów biskup zauważył, że są one niejako odpowiedzią na wezwanie św. Jana Pawła II, który o młodzieży mówił, że jest nadzieją świata. Zachęcał, by młodzi ludzie dokonując codziennych wyborów szli drogą Chrystusowej Ewangelii.

Parafia Ruchna liczy blisko 1400 mieszkańców. Pierwszym proboszczem parafii NMP Matki Kościoła w Ruchnie został mianowany ks. kan. Andrzej Chludziński. Plac pod budowę został poświęcony 1 czerwca 2009 r. przez bp. Antoniego Dydycza, który w dniu 28 sierpnia 2011 r. poświęcił i wmurował kamień węgielny pod budowę nowej świątyni pw. NMP Matki Kościoła. Z budynkiem nowego kościoła złączone są plebania i budynek parafialny.

2023-03-15 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzebieszowice. Patron na trudne chwile

[ TEMATY ]

Wizytacja kanoniczna

bp Adam Bałabuch

Trzebieszowice

ks. Marek Hames

Stanisław Bałabuch

Bp Adam Bałabuch i ks. proboszcz Marek Hames podczas procesji wejścia

Bp Adam Bałabuch i ks. proboszcz Marek Hames podczas procesji wejścia

Św. Andrzej uczy nas gotowości do naśladowania Chrystusa w każdej sytuacji, nawet w obliczu życiowych trudności – powiedział bp Adam Bałabuch w parafii, której patronuje święty Apostoł.

Biskup pomocniczy 30 listopada przewodniczył uroczystej Mszy Świętej odpustowej, podczas której skierował do wiernych słowa otuchy i wsparcia. Nawiązując do trudnych doświadczeń, jakimi była tegoroczna powódź, przypomniał o nadziei i sile płynącej z wiary. - Św. Andrzej był człowiekiem, który z entuzjazmem odpowiedział na wezwanie Chrystusa. Uczmy się od niego gotowości do naśladowania Jezusa także w trudnych chwilach naszego życia – zachęcał.
CZYTAJ DALEJ

Co Matka Boża powiedziała w Gietrzwałdzie?

2025-09-09 18:27

[ TEMATY ]

Matka Boża

objawienia maryjne

Gietrzwałd

Adobe Stock

W najbliższy weekend odbędą się główne obchody 148. rocznicy objawień maryjnych w Gietrzwałdzie - jedynych w Polsce i jednych z dwunastu na świecie, które Stolica Apostolska uznała za autentyczne. Orędzie Matki Bożej z 1877 r., przekazane prostym warmińskim dziewczynkom, do dziś porusza i inspiruje wiernych. - To niezwykły dialog zwykłych ludzi z Maryją, rzadko spotykany w innych objawieniach - podkreśla abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Jak dodaje, przesłanie z Gietrzwałdu, wzywające m.in. do codziennej modlitwy różańcowej i życia sakramentalnego, wyprzedzało nauczanie Soboru Watykańskiego II. Objawienia te stały się impulsem do odrodzenia religijności, ale i polskości - nie tylko na Warmii, lecz we wszystkich zaborach.

Gietrzwałd (niem. Dietrichswalde) został założony w 1352 r. przez Warmińską Kapitułę Katedralną. Od XIV w. rozwijał się tu kult maryjny: początkowo związany z Pietą, a od XVI w. z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem, umieszczonym w miejscowym kościele. Maryja w ciemnoniebieskim płaszczu, z Jezusem w czerwonej sukience na ramieniu - ten wizerunek szybko otoczono czcią. W 1717 r. obraz ozdobiono srebrnymi koronami, a świadectwem rozwijającego się kultu były liczne vota.
CZYTAJ DALEJ

Rzecznik rządu: na wniosek Polski odbyły się konsultacje w ramach art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego

2025-09-10 13:48

[ TEMATY ]

naruszenie polskiej przestrzeni

PAP/Radek Pietruszka

Na wniosek Polski odbyły się konsultacje w ramach art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego - przekazał PAP rzecznik rządu Adam Szłapka. Wcześniej o formalnym wniosku o konsultacje z sojusznikami po naruszeniach polskiej przestrzeni przez rosyjskie drony informował premier Donald Tusk.

W nocy z wtorku na środę Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych powiadomiło, że w trakcie nocnego ataku Rosji na Ukrainę polska przestrzeń powietrzna została wielokrotnie naruszona przez drony.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję