Reklama

Niedziela Kielecka

Siła męskiego świadectwa

W jakich miejscowościach naszej diecezji można spotkać rycerzy? Gdzie prężnie działają? Wszyscy i wszędzie są wierni trzem zasadom. Są to: miłosierdzie, jedność i braterstwo.

2023-03-07 14:37

Niedziela kielecka 11/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Szczekociny

Archiwum Rycerzy Kolumba ze Szczekocin

Rycerze Kolumba ze Szczekocin są dumni ze swojego założyciela bł. ks. Michaela McGivney

Rycerze Kolumba ze Szczekocin są dumni ze swojego założyciela bł. ks. Michaela McGivney

Jeszcze kilkanaście lat temu niewielu z nas wiedziało, kim są Rycerze Kolumba. Dzisiaj, istnieją w wielu polskich parafiach i z roku na rok ich liczba rośnie. Jedna z najmłodszych wspólnot Rycerzy Kolumba w diecezji kieleckiej powstała 27 grudnia 2020 r. w Szczekocinach. Rycerze Kolumba zagościli w parafii św. Bartłomieja Apostoła dzięki zaangażowaniu i zaproszeniu księdza proboszcza Jana Jagiełki, który jest także kapelanem i ojcem duchowym rady. W Radzie szczekocińskiej nr 17645 imienia św. Jana Pawła II jest obecnie 48 Rycerzy, w tym trzech księży. Rycerze spotykają się w każdy pierwszy wtorek miesiąca. Wspólnie odmawiają modlitwę różańcową, uczestniczą we Mszy św., a następnie spotykają się w domu parafialnym, omawiając bieżące sprawy oraz pogłębiają swoją wiarę przez refleksję duchową.

Żyją życiem parafii

Ważnym wydarzeniem dla rady było poświęcenie sztandaru 12 czerwca 2022 r. Sztandar ten towarzyszy rycerzom we wszystkich ważnych uroczystościach kościelnych i państwowych. Rycerze na przestrzeni całego roku uczestniczą w najważniejszych uroczystościach kościelnych oraz w inicjatywach religijnych, takich jak: celebracja Wielkiego Tygodnia, Boże Ciało, nabożeństwa fatimskie każdego 13. dnia miesiąca od maja do października, odpust parafialny. – Angażujemy się w posługę liturgiczną oraz w czytanie Pisma Świętego jako lektorzy. 24 lipca 2022 r. zorganizowaliśmy Dzień Męża i Żony. Uczestniczyliśmy we Mszy św. i odnowiliśmy przyrzeczenia małżeńskie, podkreślając fakt, jak ważna dla nas jest rodzina – mówi Jacek Grzela, Wielki Rycerz. Dodaje, że chętnie biorą udział w diecezjalnych wydarzeniach religijnych w Skorzeszycach, Kielcach i czuwaniu na Jasnej Górze. Rycerze nie tylko modlą się i pogłębiają swoją wiarę, angażują się także w różne prace przy kościele. – Pomalowaliśmy ogrodzenie przy plebanii, porządkowaliśmy zieleń wokół kościoła oraz plebanii, czyściliśmy kostkę na placu, pomagaliśmy przy powstaniu łazienki, przy budowie szopki bożonarodzeniowej. Angażujemy się również przy różnych zbiórkach pieniężnych, np. pomoc dla Kościoła na Wschodzie, pomoc dla Ukrainy – wylicza Jacek Grzela.

Reklama

Blisko potrzebujących

Szczególnie bliska jest im troska o chorych i niepełnosprawnych. Z okazji uroczystości Wszystkich Świętych rozprowadzali znicze, dochód ze sprzedaży w wysokości 13500 zł przekazali na rehabilitację chorego Kuby. Zorganizowali pomoc na święta Bożego Narodzenia dla potrzebujących w postaci 15 paczek żywnościowych. W październiku ub.r. przekazali 1700 zł na rehabilitację Madzi, która uległa poważnemu wypadkowi, a 30 grudnia obdarowali dzieci z terenu gminy nowymi kurtkami. – Kurtki te zostały zakupione w ramach programu „Kurtki dla dzieci” realizowanego przez Radę Stanową, Radę Najwyższą i naszą Radę. Dzięki tej akcji kurtki otrzymało 25 dzieci, w tym 9 dzieci z Ukrainy, które mieszkają na terenie naszej gminy – mówi.

Razem dla Ukrainy

Niesamowita jest również pomoc i zaangażowanie rycerzy dla dotkniętej wojną Ukrainy. 26 listopada 2022 r. oraz 4 lutego br. Rycerze Kolumba wraz z młodzieżą z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z naszej parafii, uczniami z Zespołu Szkół w Szczekocinach, parafianami oraz rodzinami z Ukrainy spakowali 4100 paczek z artykułami spożywczymi, które zostały zawiezione do osób potrzebujących w Ukrainie. Pieniądze na artykuły spożywcze przekazali Rycerze Kolumba ze Stanów Zjednoczonych.

Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo

Dwa lata temu Rada Rycerzy Kolumba powstała w parafii Skorzeszyce. Obecnie w formacji uczestniczy 20 członków. Kapelanem Rady jest ks. Sebastian Flak. – Nasza Rada w trakcie swojego niedługiego istnienia podjęła wiele działań na rzecz potrzebujących. W ubiegłym roku przed uroczystością Wszystkich Świętych zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy, które przekazaliśmy na wsparcie Hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach – mówi Marian Styczeń, Wielki Rycerz. Na szczególne wyróżnienie zasługuje organizowana przez Rycerzy akcja „Kurtki dla dzieci”. Jest to ogólnopolska inicjatywa Zakonu Rycerzy Kolumba. Rada Stanowa w porozumieniu z Radą lokalną w Skorzeszycach zakupiła ze środków własnych 67 kurtek, które zostały przekazane potrzebującym dzieciom z parafii Skorzeszyce.

Reklama

Moc męskiej modlitwy

– Oprócz działalności charytatywnej rycerze biorą udział w życiu duchowym parafii, przez czynny udział w przygotowaniu i posłudze podczas Mszy św. – mówi Marian Styczeń. Żywo angażują się podczas największych uroczystości, jak: Triduum Paschalne, Boże Ciało, parafialny odpust św. Rozalii. Podczas obchodów święta Trzech Króli bracia z rady przebierają się w stroje mędrców. – Nasza rada również organizuje comiesięczny męski różaniec, każdego 12. dnia miesiąca. Jest to szczególne nabożeństwo, gdy rycerze modlą się za wstawiennictwem bł. Ludwika i Zelii Martin w intencji rodzin. Nabożeństwo jest połączone z rozważaniami oraz adoracją Najświętszego Sakramentu.

Wykorzystują własne fachy i talenty

Bardzo prężnie działają Rycerze z Chmielnika. Marian Styczeń, który w szeregach Rycerzy Kolumba jest prawie 12 lat i przez pięć kadencji pełnił funkcję Wielkiego Rycerza. Długo opowiada o dziełach, które w ostatnim czasie udało się dokonać w parafii. – Do naszej rady należą m.in. bracia rzemieślnicy: malarze, ślusarze, mechanicy i hydraulicy. Kiedy ktoś zwróci się do nas o pomoc, to w miarę możliwości staramy się jej udzielić. Pomagaliśmy między innymi jednej rodzinie z Sukowa – Papierni. Koszt naszej pomocy to blisko 100 tys. zł. Wybudowaliśmy im studnię, kotłownię, założyliśmy centralne ogrzewanie – mówi. Wszystkie dzieła udaje się wykonać dzięki licznym sponsorom, którzy anonimowo przekazują pieniądze na konkretny cel. Widząc, jak działają rycerze, sami przychodzą i przekazują poważne kwoty na te przedsięwzięcia. Rycerze przez cały czas pomagają pensjonariuszkom DPS w Słupi Pacanowskiej, którymi opiekują się siostry albertynki.

Reklama

Dzielą się doświadczeniem, wprowadzają nowych rycerzy

W parafii Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie jest 8 rycerzy. – Mam nadzieję, że w tym roku kalendarzowym uda się utworzyć tam oddzielną radę. Tych rycerzy zorganizował i zaprosił do wstąpienia do wspólnoty ks. Franciszek Siarek, a nasza rada z Chmielnika przyjęła ich do rycerstwa. Na razie są pod naszymi skrzydłami, ale jak zorganizuje się pełny zespół 20 osób, powstanie odrębna – mówi. Rycerze z Chmielnika mają także pod opieką 8 rycerzy z Pińczowa. Z rycerzami z Miechowa i Pińczowa utrzymują stały kontakt, spotykają się na różnych uroczystościach, a Kustosz Rejonu z rady w Chmielniku często jeździ do Pińczowa i regularnie się z nimi spotyka. Szeregi Rycerzy Kolumba w diecezji kieleckiej powiększają się.

Mówi się, że jak nawraca się mężczyzna, nawraca się cały jego dom. Przykład wiary mężczyzn, zaangażowanie w życie parafialne, działania charytatywne mogą przemieniać otoczenie, środowiska, w których żyją – zauważają księża.

Każdy dorosły mężczyzna, który chce służyć Bogu i bliźniemu może do nich dołączyć. Czas Wielkiego Postu jest okazją do przemyśleń i podjęcia decyzji o wyborze drogi życiowej. Może to będzie droga Rycerza Kolumba?

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być zmartwychwstanką

[ TEMATY ]

zmartwychwstanki

diecezja kielecka

Szczekociny

Katarzyna Dobrowolska

Mija czterdzieści lat, odkąd jako młode dziewczyny powiedziały Bogu „tak”. Od niemal roku po raz pierwszy są w jednym domu zakonnym w Szczekocinach przy parafii Św. Bartłomieja, gdzie tworzą wraz z s. Marią Bernadettą i s. Marią Izabellą wspólnotę sióstr zmartwychwstanek.

Powołanie s. Damiany (obecnie przełożonej Domu), po ludzku patrząc, urodziło się na parafialnej pustyni. „Ksiądz patriota” w Bąkowej Górze koło Przedborza (rodzinna parafia) nie był wzorem kapłana, miał dużo słabości, które wykorzystywało SB, wciąż wołał o pieniądze, nie dbając o sprawy duchowe. Na katechezie zamiast poznawać historię zbawienia, dzieci nosiły drewno. Oparciem dla wiary dziewczynki był katolicki dom rodzinny, gdzie każdy znał swoje miejsce i obowiązki.

CZYTAJ DALEJ

Wielkanocne warsztaty dla dzieci i młodzieży w muzeum papieskim w Wadowicach

2023-03-24 15:51

[ TEMATY ]

dzieci

Wielkanoc

Wadowice

Julia A. Lewandowska

Od 29 marca do 5 kwietnia w wadowickim Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II można wziąć udział w warsztatach wielkanocnych. Placówka na zajęcia zaprasza dzieci i młodzież ze szkół podstawowych.

Dzieci będą miały okazję poznać nie tylko zwyczaje i tradycje świąteczne z okresu dwudziestolecia międzywojennego w Wadowicach, ale także wykonać świąteczną ozdobę - zapowiadają organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Studium nad Małżeństwem i Rodziną

2023-03-25 15:27

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

NPR

Zielona Góra

Studium nad Małżeństwem i Rodziną

ks. Rafał Witkowski

25 marca w Dzień Świętości Życia i Uroczystość Zwiastowania NMP zainaugurowano Studium nad Małżeństwem i Rodziną im. Bpa Wilhelma Pluty. Na początku w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin ks. Mariusz Dudka odprawił Mszę św., a następnie w budynku Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein odbyły się pierwsze zajęcia.

Siedemnaścioro słuchaczy będzie uczestniczyło w zajęciach pogłębiających wiedzę na temat małżeństwa i rodziny w ujęciu interdyscyplinarnym. Dowiedzą się więcej o ochronie życia i prokreacji. W ramach studium odbędą też kurs rozpoznawania płodności pierwszego stopnia prowadzony przez instruktorów Naturalnego Planowania Rodziny. Celem studium jest lepsze rozumienie małżeństwa i życia rodzinnego, co może być okazją do pogłębienia własnej więzi małżeńskiej oraz pomocy innym. Niektórzy uczestnicy zamierzają podjąć posługę w Parafialnych Poradniach Rodzinnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję