Reklama

Niedziela Kielecka

Ambasadorzy ŚDM

Wielkim krokami zbliżają się Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. W diecezji zawiązała się już grupa, która wyjedzie do Portugalii na spotkanie z papieżem Franciszkiem i młodzieżą świata i pragnie dać świadectwo wiary w Chrystusa.

2023-03-07 14:37

Niedziela kielecka 11/2023, str. I

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Archiwum prywatne

Młodzi i duszpasterze z Centrum ŚDM będą reprezentować młody Kościół kielecki w Lizbonie

Młodzi i duszpasterze z Centrum ŚDM będą reprezentować młody Kościół kielecki w Lizbonie

Diecezjalne Centrum Przygotowań do ŚDM w Kielcach, z duszpasterzem młodzieży i koordynatorem ks. Marcinem Boryniem prężnie działa. Odbywają się spotkania formacyjne, wyjazdy integracyjne, młodzi poznają tradycję i kulturę, zwroty w języku portugalskim.

Formacja i integracja

W sierpniu do Lizbony z naszej diecezji wybiera się 55 młodych. Ponad 20 osób tworzy młodzież z centrum w Kielcach. Ponadto odrębną grupę organizują księża salezjanie oraz Droga Neokatechumenalna – mówi ks. Marcin Boryń. Nie wszyscy młodzi zaangażowani już dziś w przygotowania wyjadą, ale chcą włączyć się w pracę, uczestniczą w formacji, spotkaniach. Odbywają się w każdym miesiącu w salach DA Wesoła 54. – Nasze spotkania koncentrują się wokół tematyki pielgrzymowania. Z młodzieżą szukamy odpowiedzi, dlaczego pielgrzymujemy, czego oczekujemy od pielgrzymki. Prowadzimy je w oparciu o Słowo Boże, Katechizm Kościoła Katolickiego, poznajemy adhortację papieską „Christus vivit”. Posługujemy się programem, który został przygotowany zagranicą. Jako diecezja kielecka włączyliśmy się przetłumaczenie tego materiału na język polski, dzięki czemu jest on wykorzystywany w różnych diecezjach – mówi. Ks. Boryń i dodaje, że młodzi naszej diecezji są ambasadorami ŚDM. Wykazują się dużym zaangażowaniem w promocji ŚDM, przygotowują spoty, reklamy, świadectwa, wykorzystując socialmedia.

Odwiedzają parafie

Ważnym elementem przygotowań są odwiedziny młodych w parafiach naszej diecezji na zaproszenie księży proboszczów. Podczas Mszy św. niedzielnej młodzi włączają się w oprawę liturgii, opowiadają o idei ŚDM. Wspólnie modlą się o dobre przeżycie i owoce tego wydarzenia. Odbywają się też kwesty na ŚDM. Udział w ŚDM stanowi dla uczącej się jeszcze młodzieży wyzwanie finansowe, koszty biletów lotniczych wynoszą 3 tys. zł. To duży wydatek dla młodych, nie wszystkich na to stać, dlatego wsparcie finansowe jest tak potrzebne. Młodzi są bardzo wdzięczni za każdą najmniejszą ofiarę i odwzajemniają się modlitwą, słodkimi upominkami. Odbyły się także zbiórki w uroczystość Chrystusa Króla, w diecezjalne ŚDM. Środki zostaną przeznaczone na transfery w Portugalii, czyli wynajęcie autobusu z Lizbony do diecezji Coimbra i przejazdy – mówi ks. Marcin.

Pielgrzymka wiary

Droga do ŚDM do Lizbony była dłuższa o rok, ponieważ papież Franciszek przełożył wydarzenie na 2023 r. z powodu ograniczeń wynikających z pandemii. ŚDM to przede wszystkim pielgrzymka wiary. Tuż po zawiązaniu się Diecezjalnego Centrum koordynator ks. Marcin zwrócił się z apelem o sztafetę modlitwy w intencji młodzieży, przygotowań do ŚDM – do parafii, zgromadzeń zakonnych, chorych i niepełnosprawnych, każdego 13. dnia miesiąca. Modlitwa trwa i każdy jest do niej zaproszony.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed wyjazdem

Niedziela sandomierska 43/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Ks. Tomasz Kopeć

W ramach przygotowania młodzież odwiedziła sanktuarium w Radomyślu

W ramach przygotowania młodzież odwiedziła sanktuarium w Radomyślu

Do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie pozostało już tylko kilka miesięcy. Kolejne ośrodki w naszej diecezji rozpoczynają przygotowania do tego wielkiego święta młodych.

WJanowie Lubelskim blisko 40 osób zdecydowało się na wyjazd do Portugalii, aby spotkać się z papieżem oraz młodymi z całego świata. Młodzież pochodzi głównie z Janowa Lubelskiego, ale także z okolicznych parafii takich jak: Chrzanów, Godziszów, Krzemień, Andrzejów czy Momoty.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież przyjął rezygnację wiceprzewodniczącego niemieckiego episkopatu

2023-03-25 13:54

[ TEMATY ]

Niemcy

pl.wikipedia.org

Franz-Josef Bode, Bischof von Osnabrück

Franz-Josef Bode, Bischof von Osnabrück

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów duszpasterskich diecezją Osnabrück (Niemcy) przedstawioną przez bp. Franza-Josefa Bode – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jako wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec (DBK) 72-letni bp Bode odgrywał kluczową rolę w kontrowersyjnej niemieckiej „drodze synodalnej”.

Po ostatnim zgromadzeniu synodalnym w marcu we Frankfurcie bp Bode oświadczył: „Uchwały ostatnich zgromadzeń synodalnych, poparte przez przytłaczającą większość biskupów i świeckich, dają nam wiatr w plecy, którego potrzebujemy do konkretnych zmian w naszej diecezji”. Komentując tę decyzją Stolicy Apostolskiej przewodniczący niemieckiego episkopatu, biskup Georg Bätzing, powiedział: „Wraz z wami tracę dziś najbliższego towarzysza broni na drodze synodalnej, która ma przed sobą jeszcze wiele etapów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję