Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Czas miłosierdzia

Wielki Post to nie tyko czas przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. To także czas nawrócenia i powrotu do Boga. Można to czynić na różne sposoby, nie zapominając o trzech filarach: poście, modlitwie i jałmużnie.

Niedziela sosnowiecka 10/2023, str. I

[ TEMATY ]

Wielki Post

Bożena Sztajner/Niedziela

Post, modlitwa i jałmużna wpisują się w czas Wielkiego Postu

Post, modlitwa i jałmużna wpisują się w czas Wielkiego Postu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żyjący na przełomie IV/V wieku św. Piotr Chryzolog zwany Złotoustym, doktor Kościoła, tak pisał: „Istnieją trzy rzeczy, bracia, na których stoi wiara. Są to: modlitwa, post i uczynki miłosierdzia. Duszą bowiem modlitwy jest post, a życiem postu – miłosierdzie. Niech ich nikt nie rozłącza. Jeśli ktoś ma tylko jedno z nich, ten nic nie ma. Kto się więc modli, niech pości, a kto pości, niech spełnia uczynki miłosierdzia”.

Już po raz kolejny rusza wielkopostna modlitwa i ofiara w intencji nowych powołań kapłańskich „Razem szturmujemy niebo. Wielki Post 2023”. Jest ona wyrazem troski o nowe powołania kapłańskie do diecezjalnego seminarium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Łk 10, 2). Prosimy kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich parafian o włączenie się w to dzieło. Każdy może wybrać sobie dowolny dzień tegorocznego Wielkiego Postu, który przeżyje o chlebie i wodzie, modląc się Litanią do św. Józefa, patrona seminarium, w intencji licznych i świętych powołań kapłańskich dla naszej diecezji – zachęca bp Grzegorz Kaszak.

Także Caritas kontynuuje organizowaną od lat akcję „Czas miłosierdzia”. Wszyscy mogą nabyć skarbonkę wielkopostną, do której przez okres Wielkiego Postu będą składać jałmużnę jako szczególny rodzaj miłości i solidarności z tymi, którzy mierzą się z trudnościami, szczególnie w chorobie i nieszczęściu. – Wielki Post to czas, w którym szczególnie ważne jest dzielenie się sobą z innymi i dzielenie się tym, co mamy, zgodnie z zasadą, że prawdziwą wartość człowieka określa nie to, ile posiada, ale to, co może dać. Wydarzenia ostatnich lat i miesięcy skłaniają do jednoczenia się we wspólnych działaniach także przez tę akcję – podkreślił dyrektor Caritas diecezji sosnowieckiej ks. Przemysław Szot.

Odprawiane nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, rekolekcje parafialne i wspólnotowe są okazją do zbliżenia się do Boga i uczynienia tegorocznego Wielkiego Postu czasem pogłębiania wiary.

2023-02-28 13:24

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: Kościół nie odstępuje od języka Ewangelii

[ TEMATY ]

Wielki Post

BOŻENA SZTAJNER

Bp Ignacy Dec skierował do wiernych diecezji świdnickiej list pasterski na Wielki Post. List zatytułowany "W postawie wiary zwyciężać pokusy szatana" zostanie odczytany w pierwszą niedzielę wielkiego postu we wszystkich kościołach diecezji. Biskup świdnicki podejmuje refleksję nad działaniem szatana, które zawsze było obecne w dziejach ludzkości. Również Chrystus był kuszony przez złego ducha.
CZYTAJ DALEJ

Głos z Fiumicello: prywatne objawienia ks. Popiełuszki we Włoszech

2026-01-31 18:09

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Adobe Stock

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

W malowniczej, cichej włoskiej miejscowości Fiumicello, gdzie powietrze pachnie morzem i oliwkami, dzieje się coś, co wykracza poza granice zwykłego ludzkiego doświadczenia. Od szesnastu lat Francesca Sgobbi – prosta, schorowana kobieta, żona i matka, przeżywa tam „spotkania” z błogosławionym księdzem Jerzym Popiełuszką.

Te prywatne objawienia, ujawnione światu dopiero w 2025 r. dzięki książce Niezwykłe objawienia ks. Jerzego Popiełuszki we Włoszech, stają się poruszającym duchowym fenomenem w epoce, gdy duchowość często sprowadza się do aplikacji na smartfonie czy chwilowych wrażeń na TikToku.
CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Mendyk: Kościół widzi w was Symeona i Annę naszych czasów

2026-02-02 16:47

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

Dzień Życia Konsekrowanego

Ofiarowanie Pańskie

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Siostry zakonne podczas odnowienia ślubów zakonnych w czasie Eucharystii w święto Ofiarowania Pańskiego w katedrze świdnickiej

Siostry zakonne podczas odnowienia ślubów zakonnych w czasie Eucharystii w święto Ofiarowania Pańskiego w katedrze świdnickiej

W święto Ofiarowania Pańskiego świdnicka katedra stała się miejscem szczególnego spotkania osób konsekrowanych z całej diecezji.

Już po raz trzydziesty 2 lutego obchodzony był w Kościele jako Dzień Życia Konsekrowanego, dlatego siostry zakonne, zakonnicy oraz kapłani zgromadzeń zakonnych zgromadzili się na wspólnej modlitwie i dziękczynieniu za dar powołania.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję