Reklama

Książka

Brat marszałka

Ten drugi Piłsudski
Przemysław Słowiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Brat marszałka Józefa Piłsudskiego – Bronisław to postać tyleż ciekawa, ile tragiczna. Starszy o rok od Józefa studiował prawo w Petersburgu; jako dwudziestoparolatek został aresztowany i skazany na 15 lat katorgi za działalność w organizacji Wola Ludu, która przygotowywała zamach na cara Aleksandra III. Zesłanie spędził na Sachalinie, gdzie zaczął się interesować kulturą autochtonicznych mieszkańców wyspy, Ajnów. Potem – na zlecenie Carskiej Akademii Nauk – badał ją. Spisywał dzieje i tradycje Ajnów, opracowywał słowniki, nagrał na wałach woskowych mówiących po ajnosku ludzi (to dziś jedyne istniejące nagranie języka Ajnów z tamtego okresu). Założył rodzinę, żeniąc się z Ajnką. W 1905 r. musiał ją opuścić, wrócił do Polski. Zajął się badaniami Podhalan. Po wybuchu I wojny światowej wyjechał do Szwajcarii i podjął działalność niepodległościową, lecz niepodległości Polski nie doczekał: utonął w Sekwanie... Biografia brata marszałka ma charakter popularyzatorski, obok faktów zawiera autorskie domysły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-02-28 13:23

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pożar historycznego krzyża papieskiego w Warszawie

2026-04-03 16:37

[ TEMATY ]

krzyż

pożar

PAP/Leszek Szymański

Zapalił się krzyż przed kościołem św. Maksymiliana Marii Kolbego w Warszawie. Na miejsce skierowana została straż pożarna. — Najprawdopodobniej doszło do samozapłonu, pod krzyżem znajdowały się znicze — przekazał w rozmowie z Onetem Jakub Filipiak ze stołecznej policji.

Do groźnego incydentu doszło w Wielki Piątek ok. godz. 15:30 przed kościołem pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego przy ul. Rzymowskiego na warszawskim Mokotowie. Zapalił się tam krzyż przed świątynią.
CZYTAJ DALEJ

Siedem ostatnich słów Jezusa z krzyża - "Ojcze, w Twoje ręce powierzam Ducha mego"

2026-04-03 20:55

[ TEMATY ]

Siedem ostatnich słów Jezusa z krzyża

pixabay.com

Siedem słów Jezusa wypowiedzianych z krzyża Kościół od wieków rozważa w Wielkim Tygodniu. Są jak siedem kroków prowadzących nas w głąb tajemnicy miłości Boga, która objawia się nie w potędze, ale w ofierze.

Przechodząc dzień po dniu drogę Wielkiego Tygodnia, spróbujmy zatrzymać się przy każdym z tych słów i pozwolić, aby stały się one modlitwą naszego serca.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP na Wielkanoc 2026: Niech spotkanie ze Zmartwychwstałym przemienia nasze serca,

2026-04-04 19:20

[ TEMATY ]

przewodniczący KEP

Wielkanoc 2026

spotkanie ze Zmartwychwstałym

Episkopat.pl

przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC

przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC

Niech spotkanie ze Zmartwychwstałym przemienia nasze serca, nasze rodziny i wspólnoty. Niech przyniesie pokój, którego świat tak bardzo w obecnej godzinie potrzebuje – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w życzeniach z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Życzył wszystkim, aby czas Wielkanocy był okazją do odnowienia wiary, umocnienia nadziei i rozpalenia miłości.

Podziel się cytatem – zaznaczył przewodniczący Episkopatu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję