Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

OPINIA
Warunki zwycięstwa

Czekamy na militarne zwycięstwo Ukrainy, bo jeśli ono nie nastąpi, to ta wojna się nie skończy, tylko będzie następna – stwierdził prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, analityk i politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. Jak zaznaczył, kres rosyjskiej inwazji położy utrata przez Moskwę zdolności jej kontynuowania. – Inwazja się zakończy, gdy nastąpi tąpnięcie polityczne w Rosji na wzór tego z 1905 r. – po klęsce w wojnie z Japonią. Moskwa uznała Koreę za strefę wpływów Japonii i oddała część swych terytoriów w Azji – powiedział w rozmowie z PAP. Kiedy może nastąpić zwycięstwo Ukrainy? – Tego dziś nie sposób przewidzieć; na pewno wtedy, kiedy Kreml poniesie spektakularną klęskę. Aby tak się jednak stało, ukraińskiej armii są potrzebne rakiety dalszego zasięgu. Mogłyby zatopić rosyjską flotę u wybrzeży Morza Czarnego albo dosięgnąć celów w okupowanym Donbasie – ocenił. W wyniku klęski nastąpiłaby wymiana władz na Kremlu. Wtedy grupy trzymające tam stery rządów miałyby pretekst, aby usunąć prezydenta: albo to zrobią, albo utoną razem z nim. Dostarczenie Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu jest możliwe tylko w wyniku decyzji politycznej Zachodu. – Nie wiadomo, czy do tego dojdzie, choć chęć dostarczenia takiego uzbrojenia Ukraińcom może wynikać z interpretacji słów wypowiedzianych przez prezydenta USA Joego Bidena podczas ostatniej wizyty w Warszawie – podkreślił prof. Żurawski vel Grajewski. Skoro zadeklarowanym celem politycznym jest pokonanie Rosji, to taki scenariusz jest jak najbardziej prawdopodobny.
w.d.

ROSYJSKA AGRESJA
Razili prądem

Brytyjczyk Shaun Pinner, który walczył w szeregach regularnych sił zbrojnych Ukrainy i przez ponad 5 miesięcy był w niewoli u prorosyjskich separatystów, opowiedział stacji Sky News o tym, jak był torturowany. Został schwytany w kwietniu ub.r. przez bojowników z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) w czasie oblężenia Mariupola, następnie skazany na karę śmierci pod sfingowanym zarzutem najemnictwa, a we wrześniu wypuszczony w ramach wymiany jeńców. Był jednym z dwóch pierwszych obywateli brytyjskich, którzy zostali schwytani przez oddziały rosyjskie bądź prorosyjskich separatystów. Poddawany był m.in. elektrowstrząsom. – Czujesz, jakby twoje mięśnie wyskakiwały z ciebie, z twojego ciała. Następnego dnia moje nogi bardzo mocno spuchły. Krew wyciekała z nich jakby kapilarami. Kiedy zdjąłem koc, nogi krwawiły od porażenia prądem i napuchły tak, że nie mogłem chodzić – opowiedział. Jeden z pilnujących go przeciął nożem jego ubranie, żeby sprawdzić, czy nie ma jakichś prawicowych tatuaży, po czym dźgnął go w nogę. – Krwawiłem wszędzie, na całych nogach. Krzyczałem... i wtedy dostałem 200 V, które przechodziły przeze mnie; on mnie tam poraził prądem – opisał żołnierz. Wezwał Wielką Brytanię do przekazania Ukrainie odrzutowców, o co apeluje prezydent Wołodymyr Zełenski. – Oni potrzebują ciągłego wsparcia – zaznaczył.
w.d.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

POLSKA ARMIA
Na dobrej drodze

„Wojna na Ukrainie przyspieszyła polskie plany modernizacji i rozbudowy armii. Polska jest teraz na drodze do stworzenia wojska tak potężnego, że Moskwa nie odważyłaby się go zaatakować” – napisano w dzienniku The Washington Post. Gazeta przypomina, że w tym roku Polska ma wydać na obronę 4% PKB, czyli dwa razy więcej od założonego przez państwa członkowskie NATO minimum. „Starsza broń z czasów sowieckich przekazana Ukrainie, w tym 240 czołgów T-72, jest wymieniana na bardziej zaawansowane technologicznie systemy” – podano w gazecie. Skalę polskich zbrojeń widać po podpisywanych z USA kontraktach na dostawy czołgów Abrams czy systemów artylerii rakietowej HIMARS oraz umowach na dostawę czołgów z Koreą Płd. „Polska stara się umocnić swoją pozycję jako wiodącego filaru europejskich stosunków z USA. Wojna na Ukrainie spowodowała, że układ sił politycznych w Europie przesunął się bardziej na wschód” – zaznaczono w amerykańskim dzienniku. „Prezydent Joe Biden, który podczas swojej kadencji nie odwiedził jeszcze Paryża ani Berlina, złożył swoją drugą wizytę w Warszawie od czasu wybuchu wojny (...). Sprzęt to nie wszystko: w Polsce stacjonuje ok. 11 tys. amerykańskich żołnierzy” – przypomniano.
j.k.

Reklama

USA
Tajny raport w sprawie COVID-19

Departament Energii USA doszedł do wniosku, że pandemia COVID-19 najprawdopodobniej była spowodowana nieszczelnością w chińskim laboratorium. Wall Street Journal przekazał, że wynika to z tajnego raportu wywiadowczego dostarczonego niedawno do Białego Domu i kluczowych członków Kongresu. Tym samym Departament Energii podziela zdanie Federalnego Biura Śledczego (FBI) – obie instytucje uważają, że wirus rozprzestrzenił się w wyniku awarii w chińskim laboratorium. Jak wyjaśnia Wall Street Journal, wnioski Departamentu Energii wynikają z nowych danych wywiadowczych i są istotne, ponieważ agencja ta ma dużą wiedzę naukową i nadzoruje sieć amerykańskich laboratoriów, z których część prowadzi badania biologiczne. Amerykański dziennik zwrócił uwagę na to, że w środowisku wywiadowczym USA panuje zgoda, iż COVID-19 nie był wynikiem chińskiego programu broni biologicznej. FBI odmówiło w tej sprawie komentarza, a Chiny zaprzeczyły, że wirus mógł się wymknąć z laboratorium.
m.k.

KAPELANI WOJSKOWI
Pierwszy kurs

Instytut Wojskowy Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki w Kijowie uruchomił pierwszy w historii Sił Zbrojnych Ukrainy kurs dla kapelanów wojskowych. Na kursie duchowni różnych religii będą się uczyć i dzielić ze sobą doświadczeniem. Zadania związane z posługą duchową w wojsku są bardzo szerokie, nie ograniczają się wyłącznie do wsparcia duchowego i moralnego. Kurs zainaugurowało przemówienie rabina Dawida Milmana, żydowskiego duszpasterza Sił Zbrojnych Ukrainy. Jest jedynym rabinem w ukraińskiej armii.
j.k.

SARDYNIA
Akcja: szarańcza

Do walki z szarańczą, która w ostatnich latach nęka Sardynię, niszcząc ogromne obszary, władze lokalne wykorzystają wojsko i drony. Straty od 2017 r. szacuje się na ok. 100 mln euro. Wraz z nadejściem wiosny i lata Sardynii znów grozi koszmar szarańczy, która w zeszłym roku zdewastowała 60 tys. ha ziemi. Eksperci ostrzegają, że jeśli zjawisko to nie zostanie powstrzymane, w najbliższych miesiącach inwazja dotknie nawet 100 tys. ha. Władze lokalne są zdeterminowane, by przeciwdziałać kryzysowi, który przynosi straty rolnikom i hodowcom. Wojsko w akcji przeciwko pladze zaangażuje się po raz pierwszy. Skupiska szarańczy będą lokalizowane przez drony. W wielkiej operacji, która rozpocznie się w połowie marca, będą uczestniczyć straż leśna i straż pożarna oraz obrona cywilna. Po zlokalizowaniu gniazd rozpocznie się dezynsekcja.
j.k.

Reklama

DZIECI Z UKRAINY
Są bezpieczne

Do Polski ewakuowano blisko 3 tys. dzieci z ukraińskich domów dziecka. Są rozmieszczone w różnych ośrodkach w kraju. Nie rozdzielaliśmy tych dzieci dla ich bezpieczeństwa i komfortu. Przebywają u nas w takich grupach, w jakich przybyły do Polski – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zostały także wdrożone w życie przepisy, które zapewniają bezpieczeństwo tym dzieciom.

Inne ciekawe dane nt. ukraińskich dzieci w naszym kraju ujawnił Narodowy Fundusz Zdrowia: w Polsce w ub.r. na świat przyszło blisko 2,5 tys. dzieci ukraińskich uchodźców.
j.k.

POLSKA/ŚWIAT
Solidarność silniejsza niż strach

W 1. rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę w ponad 70 mediach na świecie ukazała 20. jubileuszowa edycja „Opowiadamy Polskę światu”. – W czasie, gdy uwaga świata skupiona jest na Ukrainie i Europie Środkowej, przybliżamy historię, dzięki której świat lepiej zrozumie z jednej strony despotyzm Rosji skierowany od tylu już lat wobec wolnych narodów Europy Środkowej, a z drugiej – falę solidarności i pomocy naszych krajów dla walczącej Ukrainy – wyjaśnia Michał Kłosowski, który realizuje projekt. Autorami tekstów są: premier Mateusz Morawiecki, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, historycy – prof. Andrzej Nowak i prof. Wojciech Roszkowski, polityk i publicysta Jan Rokita oraz redaktor naczelna National Post, wykładowca Atlantic Council Diane Francis. Teksty ukazały się m.in. w globalnym Newsweeku, hiszpańskim El Mundo, we francuskim L’Opinion czy włoskiej La Repubblica.

„Opowiadamy Polskę światu” to projekt promujący Polskę w mediach zagranicznych, realizowany przez Instytut Nowych Mediów – wydawcę miesięcznika opinii Wszystko co Najważniejsze. Wcześ-niejsze edycje projektu były związane z rocznicami: wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia ’70, urodzin Jana Pawła II, udziału Polski w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Teksty na 40-lecie Solidarności, opublikowane w 38 krajach, mógł przeczytać nawet miliard czytelników. Według danych monitoringu PAP Media Intelligence, publikacje dotyczące polskich strat wojennych i nierozliczonej II wojny światowej, mogły dotrzeć do 1,65 mld czytelników.
m.k.

2023-02-28 13:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

CO NA TO NATO?
Ukraina w Sojuszu?

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Wyniki II etapu 28. Konkursu Wiedzy Biblijnej

2024-04-18 14:32

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Marek Mendyk

Civitas Christiana

konkurs biblijny

ks. Krzysztof Moszumański

okwb

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Laureaci etapu diecezjalnego 28. OKWB w Wałbrzychu

Laureaci etapu diecezjalnego 28. OKWB w Wałbrzychu

W siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Wałbrzychu przy ul. Młynarskiej w czwartek 18 kwietnia odbył się diecezjalny etap 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Do rywalizacji przystąpiło 30 uczniów z terenu diecezji świdnickiej. W tym roku tematem biblijnych zmagań były: Księga Sędziów oraz Dzieje Apostolskie. Gościem specjalnym w czasie biblijnych zmagań był bp Marek Mendyk, który przewodniczył Mszy świętej dla uczestników w Wałbrzyskiej Kolegiacie, a następnie towarzyszył finalistom, aż do rozstrzygnięcia wyników.

CZYTAJ DALEJ

Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

2024-04-18 18:55

[ TEMATY ]

Caritas

Europa

Afryka

Caritas

Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau i przewodniczący Caritas Afryka ks. Pierre Cibambo wezwali do zacieśnienia stosunków i współpracy na równych zasadach między Europą a Afryką. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej obaj poruszyli takie kwestie, jak migracja, stosunki gospodarcze, wojny i konflikty w Afryce oraz ich przyczyny, a także problemy wewnętrzne w Afryce.

Jednocześnie obaj przewodniczący podkreślili, że Afryka nie jest kontynentem w potrzebie i ubóstwie. Afryka, to również bardzo zróżnicowany, rozwijający się kontynent, który stoi wobec różnych możliwości. Tym, czego najbardziej potrzebuje, jest międzynarodowa sprawiedliwość i solidarność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję