Mija 8 lat, odkąd w jeszcze wówczas dość surowych warunkach nowego kościoła, w uroczystość Objawienia Pańskiego gościliśmy znakomitych artystów z Warszawy: Jana Bokszczanina (organy) i Tytusa Wojnowicza (obój). Artyści wykonali utwory klasyczne J.S. Bacha, A. Mozarta, F. Hendla, które podobnie jak kolędy, opowiadały o nieskończonym Bogu narodzonym w granicach ludzkiego ciała. W tym samym roku koncertował również chór pana Janusza Bogatki. W 2018 r. z przepięknym koncertem kolęd i pastorałek wystąpiła Eleni. Dwa lata później koncertował zespół Brathanki.
Nie tylko repertuar wojskowy
Reklama
Po przerwie, kiedy zdążyliśmy się już nieco oswoić z pandemicznym zagrożeniem, zdarzyła się nie lada gratka. Oto rok wcześniej w Hrubieszowie p. Ireneusz Sendecki wylicytował dla naszego kościoła koncert zespołu Hubal, który działa od 2018 r. w klubie wojskowym 2. Pułku Rozpoznawczego. Zespół mieszany: panie i panowie, znakomicie prezentuje się w mundurach wojskowych, a łączy ich pasja śpiewania nie tylko pieśni żołnierskich. W repertuarze zespołu są także pieśni religijne, kolędy, utwory pasyjne i pokutne. Zespół śpiewa także podczas Mszy św. Tak się szczęśliwie złożyło, że w dniu koncertu w koncelebrze brał udział wieloletni kapelan wojskowy ks. ppłk Andrzej Puzon, który dokonując prezentacji zespołu, wspomniał o sytuacji z lat dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy to los jednostki był zagrożony i dzięki staraniom księdza kapelana, wojsko w Hrubieszowie ocalało, a dziś jest przede wszystkim elementem bezpieczeństwa w naszym rejonie oraz aktywności artystycznej i kulturalnej pracowników 2. Pułku Rozpoznawczego. Wierni uczestniczący we Mszy św. bardzo ciepło przyjęli występy artystów w mundurach, zwłaszcza że można było usłyszeć zarówno utwory tradycyjne, jak i te mniej znane. Niezwykle wzruszająco zabrzmiała kolęda Noel z repertuaru chóru TGD, wykonana przez obdarzoną przepięknym głosem solistkę, Agatę Jarmusz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wizytówka Hrubieszowa
Po 4 latach istnienia zespołu śmiało można stwierdzić, że są to kolejni ambasadorowie kultury naszych obecnych kresów, obok Lechitek i Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej. Niezwykle imponująca aktywność zespołu, twórcze poszukiwania, tudzież nieustanne doskonalenie warsztatu artystycznego stanowią potwierdzenie powyższej tezy. Są ludźmi odważnymi, którzy odrzucają stereotyp sennego kresowego miasteczka. Aktywnie współpracują ze środowiskami kombatanckimi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, stowarzyszeniami Hubalczycy i Hubalowa Rodzina, charytatywnym stowarzyszeniem, niosącym pomoc materialną weteranom – Odra-Niemen „Rodacy Bohaterom”. Opiekują się miejscami pamięci na kresach. Ze zrozumiałych względów szczególne więzi łączą zespól z organizacjami kultywującymi pamięć o mjr. Henryku Dobrzańskim i dowodzonym przez niego Wydzielonym Oddziale WP. Artyści uczestniczą w koncertach organizowanych w tych miejscach, gdzie pamięć o majorze Hubalu jest wciąż żywa. Dla przykładu warto wymienić Przemyśl, kolonię Zawada k. Tomaszowa Mazowieckiego, Anielin, Hubalową Wigilię w Bielawach, ponadto bazylikę w Studziannie, gdyż to właśnie tu w okresie świąt Bożego Narodzenia oddział mjr. Hubala pod bokiem okupanta uczestniczył we Mszach św., manifestując swoją niezłomną postawę.
Hubalowe granie
Zespół Hubal zadebiutował w 2018 r. podczas XXIII Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej w Hrubieszowie, reprezentując 2. Pułk Rozpoznawczy. W następnym roku wywalczył I miejsce w Powiatowym Festiwalu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej. Na Festiwalu Pieśni Religijnej i Patriotycznej w Kielcach artyści zdobyli Puchar Komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Sukcesem było także zajęcie III miejsca podczas Festiwalu Pieśni Niezłomnej i Niepodległej w Krakowie, a także wyróżnienie dla solistki Agaty Jarmusz w XXVI edycji Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej w Hrubieszowie za poruszające wykonanie utworu Noel. Zespół uświetnia śpiewem większość imprez i uroczystości o charakterze patriotycznym, organizowanych w regionie, takich jak: upamiętnienie kolejnych rocznic ofiar zbrodni wołyńskiej czy obchodów 100. rocznicy bitwy pod Komarowem w 2020 r. W 2021 r. Hubalczycy zaśpiewali podczas obchodów 160. rocznicy zjazdu horodelskiego i usypania Kopca Unii Horodelskiej, które odbyły się, tak jak 160 lat wcześniej, w miejscowości Hrebenne. W 2022 r. podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania zamojskiego artyści wystąpili w Bondyrzu i Zamościu, a także w Warszawie. Kierownik zespołu, p. Marek Maciejczyk, ze wzruszeniem relacjonuje charytatywny koncert kolęd i pastorałek dla pensjonariuszy NZOL Droga życia w Smoligowie.
Utwory zespołu dostępne są na kanale YouTube oraz na Facebooku. Dotychczas dzięki kierownictwu muzycznemu p. Tomasza Brudnowskiego zrealizowano następujące teledyski: Honor i gniew – nagrodzony III miejscem na 100-lecie bitwy warszawskiej, Msze niedokończone – nagrany w Strzyżowie, Młode wilki i Pastorałka od serca.