Reklama

Niedziela Świdnicka

Wspólne orszakowanie

Barwne korowody Orszaków Trzech Króli przeszły pod hasłem „Niechaj prowadzi nas gwiazda!” przez 753 miejscowości w całym kraju. Blisko 20 z nich przemaszerowało przez diecezję świdnicką.

Niedziela świdnicka 3/2023, str. I

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

W Świdnicy Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta po raz dwunasty

W Świdnicy Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta po raz dwunasty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W stolicy diecezji wymarsz orszaku poprzedziła Msza święta w katedrze św. Stanisława i św. Wacława. Biskup Marek Mendyk w wygłoszonej homilii zauważył, że Mędrcy ze Wschodu przybywający do Chrystusa byli ludźmi szukającymi prawdziwego światła, mogącego wskazać drogę, jaką należy iść w życiu. – Mieli pewność, że w świecie stworzonym jest coś, co moglibyśmy nazwać „podpisem” Pana Boga. Człowiek może i powinien starać się go odkryć i odszyfrować – zachęcał, wyjaśniając, że musimy otworzyć się na pewność, że Bóg jest wszechmocną miłością, która niczego nam nie odbiera, nie zagraża, lecz przeciwnie, jest Jedynym, który potrafi nam dać możliwość życia w pełni, doznawania prawdziwej radości.

Następnie po zakończonej celebrze bp Marek Mendyk wraz z bp. Waldemarem Pytlem z parafii ewangelicko-augsburskiej stanął na czele orszaku, który wyruszył spod katedry i przeszedł do Rynku, gdzie odbyło się wspólne kolędowanie. Uczestnikom towarzyszył zespół wokalno-instrumentalny Emaus z Boguszowa-Gorc. Ciepły posiłek dla blisko dwóch tysięcy uczestników przygotowali wolontariusze Caritas Diecezji Świdnickiej. Jak co roku, dużą atrakcją były osiołki z ośrodka onoterapii z Lubachowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W innych miejscowościach

Reklama

W Wałbrzychu orszak wyruszył sprzed kolegiaty Świętych Aniołów Stróżów w samo południe. Około dwóch tysięcy wałbrzyszan podążało za Trzema Mędrcami, jadącymi konno. W amfiteatrze na pl. Teatralnym dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 28 odegrały tradycyjne jasełka, nie zabrakło wspólnego kolędowania. Szczęśliwcy otrzymali pamiątkowe monety orszakowe.

W Strzegomiu barwny korowód przeszedł po raz siódmy. Po Mszy świętej w kościele Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej Trzej Królowie zasiedli do zabytkowych kabrioletów, a za nimi podążył tłum strzegomian śpiewających kolędy. Orszak przeszedł przez Rynek, ulicami Paderewskiego, Bankową i Kościuszki, a następnie powrócił do kościoła, gdzie Mędrcy złożyli dary małemu Jezusowi.

Mieszkańcy Ząbkowic Śląskich po Mszy świętej w kościele św. Anny wyruszyli za Trzema Królami, reprezentującymi trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Barwnemu przemarszowi towarzyszył głośny śpiew kolęd wraz z Miejską Orkiestrą Dętą. Po przybyciu do Ząbkowickiego Centrum Kultury i Turystyki odbyło się wspólne kolędowanie uczestników i koncert zespołu Gennesaret z Piskorzowa.

W Świebodzicach uczestnicy orszaku spotkali się na Rynku, skąd wspólnie wyruszyli w stronę hali OSiR. Na miejscu zespół Świebodziczanie oraz młodzież z ks. Emilem Dudkiem zaprosili uczestników do wspólnego kolędowania. Nie zabrakło przedstawień jasełkowych przygotowanych przez miejscowe szkoły podstawowe oraz gorącej grochówki, ciast i napojów.

Barwne korowody przeszły także przez Bardo, Dobromierz, Boguszów-Gorce, Głuszycę, Jaroszów, Międzygórze, Marianówkę, Wilkanów, Górę Igliczną, Lewin Kłodzki, Jaroszów, Jaworzynę Śląską, Jugów, Łagiewniki, Mieroszów, Piławę Górną, Stare Bogaczowice oraz Walim.

2023-01-11 07:43

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Wieluniu odbył się po raz ósmy Orszak Trzech Króli

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Wieluń

Zofia Białas

Poprzedziła go Msza św. w kościele św. Barbary, którą celebrowali proboszcz parafii ks. Jarosław Boral i ks. senior Andrzej Kornacki.

– Mędrcy, którzy znali proroctwa na temat narodzin Mesjasza, kiedy tylko zobaczyli gwiazdę, zostawili swoje sprawy i poszli za jej światłem. Prowadziła ich wiara i światło gwiazdy. Nie zwątpili, kiedy przez jakiś czas nie widzieli jej blasku – przypomniał w homilii ks. Kornacki. Dodał, że blask gwiazdy napełniał ich radością, a do miejsca narodzenia Mesjasza doprowadziła ich wytrwałość. – Jemu oddali pokłon i złożyli dary: złoto, kadzidło i mirrę. Swoje dary złożyli osobiście. Jak cenne w oczach Boga było to, że mędrcy nie przekazali darów przez kogoś. Ich obecność to prawdziwe wyznanie wiary. Dary materialne są cenne, lecz cenniejsza bywa nieraz obecność darczyńcy, bo świadczy o poważnym traktowaniu zapraszającego – podkreślił kapłan.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja rzeszowska ma nowego biskupa koadiutora

2026-06-24 12:03

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, został mianowany biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła 24 czerwca 2026 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Wenezuela/P.o. prezydenta: co najmniej 164 osoby zginęły w trzęsieniach ziemi

2026-06-25 12:43

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Wenezuela

Caracas

PAP/EPA

Co najmniej 164 osoby straciły życie, a ponad 970 zostało rannych w wyniku dwóch trzęsień ziemi, które nawiedziły Wenezuelę w nocy ze środy na czwartek - poinformowała p.o. prezydenta tego kraju Delcy Rodriguez.

Wcześniejszy bilans mówił o 32 ofiarach śmiertelnych i ponad 700 rannych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję