Reklama

Aspekty

Świadectwo Narodzonego

W Zielonej Górze 6 stycznia odbędzie się XII Lubuski Orszak Trzech Króli.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 1/2023, str. I

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Karolina Krasowska

Trzej Królowie symbolizują pewien duchowy i intelektualny wysiłek, który trzeba włożyć w odnalezienie i przyjęcie Boga – mówi Marek Budniak

Trzej Królowie symbolizują pewien duchowy i intelektualny wysiłek, który trzeba włożyć w odnalezienie i przyjęcie Boga – mówi Marek Budniak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony zielonogórzan i gości, dlatego od kilku lat na stałe wpisało się w obchody uroczystości Objawienia Pańskiego.

Tradycja z nowoczesnością

– Tegoroczny orszak odbędzie się po raz dwunasty. Będzie oparty na trzech scenach, które zostały „wyjęte” z Betlejem polskiego Lucjana Rydla. To scena pasterska, która będzie miała miejsce na Placu Bohaterów. Druga scena będzie umiejscowiona na balkonie City Boutique Hotelu (dawny Hotel Śródmiejski), który na czas naszego orszaku stanie się pałacem królewskim niechlubnego króla Heroda. Z kolei trzecia scena stajenki betlejemskiej zostanie odegrana przy żłóbku obok miejskiego Ratusza – mówi Janusz Młyński. – W tym roku będziemy łączyć tradycję z nowoczesnością. Ponieważ mamy tylko jednego „czynnego” dromadera, którego dosiądzie jeden z królów, pozostali dwaj będą jechali na elektrycznych meleksach – dodaje reżyser. Orszak tradycyjnie rozpocznie się Mszą św. w kościele Najświętszego Zbawiciela. Po Eucharystii, podczas gromadzenia się uczestników orszaku, jak i na zakończenie uroczystości zaplanowano mini koncert kolęd.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Korony, flagi, koszulki

– Jak co roku, mamy kilka tysięcy koron do rozdania dla uczestników orszaku – mówi Janusz Młyński. – Będziemy też rozdawać chorągiewki z jego logo. Na tę okazję będą również wykonane duże flagi i koszulki z logo XII Lubuskiego Orszaku Trzech Króli. W orszaku wezmą udział Zespół Górali Bukowińskich „Watra” z Brzeźnicy pod przewodnictwem Jadwigi Pareckiej. W tym roku po raz pierwszy będą nam towarzyszyć koźlarze z Wolsztyna i Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Świebodzina. Nie zabraknie oczywiście Orkiestry Dętej z Zastalu. Tradycyjnie będą z nami żywe wielbłądy, diabły i anioły na szczudłach obsypujące śniegiem. Fragmenty Ewangelii przy każdej ze scenek odczytają proboszczowie zielonogórskich parafii. Na deptaku, w sąsiedztwie sklepu Biedronka i zakładu fryzjerskiego stanie ogromny telebim, który umożliwi uczestnikom uroczystości obserwowanie tego, co się będzie działo na scenie przy Ratuszu – dodaje.

Forma ewangelizacji

W inscenizacji scenek związanych z narodzeniem Jezusa weźmie udział wielu artystów i działaczy z Zielonej Góry. Od kilku lat w rolę jednego z Trzech Króli wciela się radny miejski Marek Budniak. – To dla mnie wielkie wyróżnienie, które spotyka mnie ze strony organizatorów. Orszak Trzech Króli, dla mnie jako człowieka wierzącego, chrześcijanina, jest również pewną formą ewangelizacji. Pan Jezus, który przychodzi na świat jako Boża Dziecina, jest odpowiedzią Boga na tęsknotę człowieka, jest dla nas wielkim Darem, a z drugiej strony jest wielką Tajemnicą dzieła naszego odkupienia, którą powinniśmy zgłębiać i poznawać – mówi Marek Budniak. – Biorąc udział w orszaku jako chrześcijanie dajemy świadectwo Narodzonego Jezusa, który przyszedł na świat odkupić każdego człowieka, a Trzej Królowie symbolizują pewien duchowy i intelektualny wysiłek, który trzeba włożyć w odnalezienie i przyjęcie Boga, takim jakim nam się On daje – podkreśla.

2022-12-27 08:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orszak Trzech Króli zadebiutuje w Gomunicach

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Objawienie Pańskie

Gomunice

Materiały organizatora

Parafia NMP Wspomożycielki Wiernych w Gomunicach po raz pierwszy organizuje Gomunicki Orszak Trzech Króli.

– Wydarzenie to ma na celu publiczne wyznanie wiary oraz upamiętnienie Objawienia Pańskiego – podkreśla ks. Szymon Całus, wikariusz parafii i koordynator wydarzenia.
CZYTAJ DALEJ

W Polsce jest ponad stu egzorcystów. Właśnie powstaje studium posługi uwalniania duchowego

Od nowego roku akademickiego w Akademii Katolickiej w Warszawie ruszy studium przygotowania do posługi uwalniania duchowego. Decyzję w tej sprawie podjęli biskupi podczas 404. Zebrania plenarnego KEP. Ks. Janusz Czenczek, koordynator egzorcystów w Polsce, wyraża nadzieję, że powstające studium pomoże jeszcze lepiej pełnić tę posługę. Przypomina też, że za powoływanie, odwoływanie, formację i posługę egzorcysty odpowiedzialny jest biskup ordynariusz.

Księża egzorcyści pełnią posługę we wszystkich diecezjach. W niektórych jest to nawet kilka osób. Obecnie w Polsce jest ich ponad 100. Od 2017 r. koordynatorem księży egzorcystów w Polsce jest ks. Janusz Czenczek z diecezji gliwickiej. Dwa razy w roku organizuje spotkania formacyjne dla egzorcystów. Pełni też funkcję łącznika między środowiskiem egzorcystów a KEP.
CZYTAJ DALEJ

Odrodzenie wiary wśród szkockiej młodzieży

2026-04-01 14:39

[ TEMATY ]

Szkocja

Vatican Media

Choć nie jest to zjawisko masowe, duchowni mówią o „cichym odrodzeniu” wiary. Jak pisze Vatican News, w szkockim mieście uniwersyteckim St Andrews coraz więcej studentów interesuje się Kościołem katolickim. O tym zjawisku opowiada Patrick Burke, duszpasterz akademicki i proboszcz parafii św. Jakuba.

„To zdecydowanie się dzieje, ale nie ma to nic wspólnego z nami” – mówi ks. Burke. „Bóg wie, że my – księża i świeccy – zrobiliśmy wszystko, by zniszczyć Kościół, a mimo to istnieje wyraźne zainteresowanie i zwrot ku katolickiemu chrześcijaństwu”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję