Reklama

Kościół

Rodzina Rodzinie ratunkiem przed zimą

Wielka bieda, głód i chłód. Tak w skrócie wygląda sytuacja mieszkańców Ukrainy, przed którymi najtrudniejszy czas – zima. Nadzieję niesie im program Rodzina Rodzinie, realizowany przez Caritas Polska we współpracy z Caritas-Spes.

Niedziela Ogólnopolska 51/2022, str. 26

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Polska

Rodzinie Olega wojna po raz drugi zabrała dom

Rodzinie Olega wojna po raz drugi zabrała dom

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla wielu ludzi nadchodząca zima może stać się ostatnią, jeśli nie będą do niej przygotowani. Pomoc w tym czasie dla naszych rodzin jest naprawdę bardzo cenna. Zaradzi w okresie tej wielkiej biedy, głodu, a teraz i chłodu – mówi biskup diecezji kijowsko-żytomierskiej Witalij Krywicki.

Rodziny ukraińskie są rozdarte. Te, które mieszkają w miejscach, gdzie toczą się walki, w każdym momencie mogą się spodziewać ataku. Dorośli – ojciec czy matka – w każdej chwili mogą zostać powołani do służby wojskowej. Pozostała część rodziny musi sobie jakoś radzić. Ludzie obawiają się nie tylko głodu i braku najpotrzebniejszych artykułów, ale i zimy, którą przyjdzie im spędzić w nieogrzewanych domach i mieszkaniach. Braki w dostawie energii, brak opału, bieda związana z bezrobociem, a także coraz słabsza siła nabywcza hrywny skazują ludzi na rozpaczliwe szukanie ratunku, a tych najsłabszych – na dramatyczne czekanie na to, co przyniesie los. Bezcenna staje się w tej sytuacji pomoc z programu Rodzina Rodzinie, na którą może liczyć już ponad 600 ukraińskich rodzin. Takich jak rodzina Olega.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kiedy drugi raz traci się dom...

Reklama

– Koło domu jeździły czołgi, kiedy córka akurat rodziła. Wnuczka miała 20 dni, kiedy wyjeżdżała z Konstancinówki – mówi 72-letni Oleg. Jego rodzina po raz pierwszy straciła dom w 2015 r. – z powodu wojny musiała uciekać z obwodu donieckiego. Tej wiosny kolejny raz wojna zabrała im dom. Rosyjski pocisk pozostawił po nim jedynie ruiny. Teraz rodzina mieszka w ocalałej kuchni letniej. Pan Oleg sam stara się odbudować dom przed zimą. W prowizorycznym schronieniu palą tym, co zostało ze zrujnowanego budynku. Jakby kłopotów było mało, żona Olega tuż przed zniszczeniem domu przeszła operację neurologiczną. Obecnie musi na stałe przyjmować różne leki. Pomoc, którą otrzymują w ramach programu Rodzina Rodzinie, jest dla nich ogromnym wsparciem.

Ciepło ludzkich serc

Pilotaż programu Rodzina Rodzinie dla Ukrainy rozpoczął się w październiku tego roku. Objął on mieszkańców diecezji kijowsko-żytomierskiej, na którą składają się cztery obwody: kijowski, żytomierski, czerkaski i czernichowski, bezpośrednio dotknięte rosyjskimi atakami.

– Pomagamy przez nasze ośrodki Caritas-Spes oraz przez parafie, dzięki czemu docieramy do najmniejszych wsi. Sytuacja w Ukrainie jest bardzo trudna, ludzie potrzebują jedzenia, inni leków. Niektórzy po ostrzałach muszą wyremontować mieszkanie, wstawić okna lub naprawić dach – mówi Olena Kava, kierownik programu Rodzina Rodzinie od strony Caritas-Spes. – Ta pomoc pozwoli ludziom przetrwać najbliższy rok, szczególnie zimę – dodaje.

We współpracy z Caritas-Spes do programu zakwalifikowano 620 rodzin, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji. Będą one otrzymywały pomoc finansową przez 12 miesięcy. Są to rodziny wielodzietne, rodziny z osobami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi, matki samotnie wychowujące dzieci, których mężowie zginęli na wojnie, rodziny, które uciekły z okupowanych terenów i doświadczające bezpośrednich skutków działań wojennych.

Reklama

– Chciałbym wypowiedzieć słowa wdzięczności za to, że nie jesteśmy sami w tym czasie, gdy daje się we znaki chłód. Jesteśmy zagrzani uwagą i solidarnością z nami. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wspierają naszą działalność. W tym momencie jest to bardzo ważne i konieczne – mówi ks. Wiaczesław Gryniewicz, dyrektor Caritas-Spes.

Program Rodzina Rodzinie to największy program zagraniczny realizowany przez Caritas Polska od 2016 r. Jego siłą jest sprawdzona forma. Comiesięczne wsparcie finansowe daje najuboższym możliwość odbicia się od dna przez np. uregulowanie czynszu i rachunków za media. Ponadto program pozwala beneficjentom na samodzielne decydowanie o tym, którą z najpilniejszych potrzeb chcą zrealizować.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wesprzeć program Rodzina Rodzinie UKRAINA, wyślij SMS na numer 4260 o treści: RODZINA (koszt wg taryfy operatora). Taka forma zgłoszenia to szansa na pogłębioną rozmowę z przedstawicielem Caritas, który odpowie na Twoje pytania dotyczące wsparcia i niesionej przez Caritas pomocy.

Za treść artykułu odpowiada wyłącznie Caritas Polska.

2022-12-13 14:54

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbiórka żywności Caritas

W dniach 25-26 września br. (piątek i sobota) w sklepach na terenie całej diecezji odbędzie się XVIII Ogólnopolska Zbiórka Żywności Caritas „Tak, pomagam”. Jest to termin ogólnopolski, ustalony przez Caritas Polska.

Ze względu na stan epidemiologiczny jak podaje portal caritaszg.pl zbiórka zostanie przeprowadzona przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, stosując się do reżimu sanitarnego, który obowiązuje w naszym kraju. 
CZYTAJ DALEJ

"Wielkie Ostrzeżenie" - film, który wzywa do nawrócenia

2026-03-02 11:55

[ TEMATY ]

film

Mat.prasowy

„Współczesny świat potrzebuje przypomnienia, że każde życie – od poczęcia aż po naturalną śmierć – ma wartość w oczach Boga” – podkreśla ks. Mateusz Szerszeń z „Któż jak Bóg”, komentując przesłanie filmu" Wielkie Ostrzeżenie". Premiera na VOD na rafaelkino.pl już 6 marca 2026 roku.

Film Wielkie Ostrzeżenie w reżyserii Juana Salasa Tameza, który już zdobył 14 międzynarodowych nagród, trafia do międzynarodowej publiczności, budząc głębokie emocje i refleksję nad godnością ludzkiego życia. Film w polskich kinach zobaczyło kilkadziesiąt tysięcy osób. Dziś trafia szerszej publiczności poprzez platformę Rafaelkino.pl.
CZYTAJ DALEJ

Papieskie gratulacje dla najstarszego księdza na świecie

2026-03-06 12:49

[ TEMATY ]

najstarszy ksiądz

© Bistum Fulda / Burkhard Beintken

Papież Leon XIV podziękował najstarszemu księdzu na świecie za jego „wieloletnią, wierną i oddaną służbę kapłańską”. Ksiądz Bruno Kant z diecezji Fulda w Niemczech urodził się 26 lutego 1916 roku i ukończył 110 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w 1950 roku i jest kapłanem od 76 lat.

„Z radością dowiedziałem się, że 26 lutego obchodzisz swoje 110. urodziny i przesyłam Tobie najserdeczniejsze gratulacje i błogosławieństwo” - napisał Ojciec Święty do ks. Kanta, według gazety „Fuldaer Zeitung”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję