Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Miłość do Ojczyzny w sercu

W powiecie lubaczowskim uroczyście obchodzono 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 48/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Dzień Niepodległości

Adam Łazar

W konkatedrze połączone chóry śpiewają pieśni patriotyczne

W konkatedrze połączone chóry śpiewają pieśni patriotyczne

We wszystkich gminach powiatu obchodzono tę rocznicę niezwykle uroczyście, nie tylko w dniu 11 listopada. Organizatorzy zadbali o bogaty program. Wszędzie sprawowane były Msze św. w intencji Ojczyzny. Najwcześniej, bo 6 listopada, świętowanie rozpoczęła gmina Lubaczów w kościele parafialnym Przemienienia Pańskiego w Krowicy Samej. Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości połączono tu z 12. rocznicą odsłonięcia i poświęcenia pomnika, który upamiętnia mieszkańców wsi: Krowica Sama, Krowica Hołodowska, Krowica Lasowa, Budomierz, pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich z UON-UPA w latach 1944-1947, zamordowanych w niemieckim obozie w Dachau i w siedzibie NKWD w Charkowie oraz żołnierzy poległych na frontach II wojny światowej.

Ojczyzna jest własna

Wydarzenie rozpoczęło się od montażu słowno-muzycznego poświęconego dążeniom Polaków do odzyskania niepodległości „Pamięć o tych, których już nie ma”, przygotowanym przez zuchy, harcerzy, uczniów Szkoły Podstawowej imieniem poety ks. Jana Twardowskiego, we współpracy z miejscowymi organizacjami: Klubem Seniora, druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej, zespołem śpiewaczym Niespodzianka. Następnie została odprawiona Msza św., koncelebrowana pod przewodnictwem ks. płk. Eugeniusza Łabisza, w intencji poległych i pomordowanych. Mottem homilii były słowa Seneki Młodszego: „Ojczyznę kocha się, nie dlatego, że jest wielka, ale dlatego, że własna”. Wójt gminy Lubaczów, Wiesław Kapel, dziękując miejscowej społeczności za przygotowanie uroczystości i liczny w niej udział, zwrócił uwagę na symbolikę pomnika. Umieszczono na nim 8 tablic z nazwiskami, imionami oraz wiekiem tych, którzy oddali życie na ołtarzu Ojczyzny. Jest krzyż – symbol zbawienia, orzeł – symbol dążenia ku wolności, drut kolczasty – symbol cierpienia. Delegacje przy pomniku złożyły wiązanki kwiatów.

Muzyka przeplatana poezją

W stolicy powiatu, w Lubaczowie uroczystości rozpoczęły się 11 listopada przy Pomniku Niepodległości, gdzie tradycyjnie złożone zostały wiązanki kwiatów i odbyły się okolicznościowe przemówienia, z którymi wystąpili: posłanka na Sejm RP Teresa Pamuła, poseł do Rady Najwyższej Ukrainy Paweł Bakunec i starosta lubaczowski Zenon Swatek. W ich trakcie mówiono wiele o niepodległości, wolności i suwerenności naszego kraju, o udziale młodych w walkach 1918 r. o Lubaczów, ale także o sytuacji i wojnie w Ukrainie. Były słowa podziękowanie za wszelką pomoc uchodźcom z Ukrainy. Uroczystości były ponadto okazją do wręczenia odznaczeń i awansów. Następnie w konkatedrze miało miejsce wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Zespołem Pieśni i Tańca Kresy, chórem dziecięco-młodzieżowym Canzonetta i chórem konkatedralnym pod kierownictwem Andrzeja Kindrata. Słowa pieśni przeplatane były strofami poezji o Ojczyźnie recytowanymi przez poetę ks. kan. Józefa Jana Dudka. Eucharystii koncelebrowanej przez czterech kapłanów przewodniczył dziekan i proboszcz parafii konkatedralnej ks. kan. Andrzej Stopyra. – Modlić się będziemy o to, byśmy mieli w sercu miłość do Ojczyzny, troskę o jej przyszłość, aby Polska wolna, niepodległa, suwerennie mogła się rozwijać, aby na tej polskiej ziemi wszyscy mogli szczęśliwie żyć, realizować swoje cele i pragnienia. Będziemy prosić Boga, by zawsze był pokój na polskiej, ale i na ukraińskiej ziemi – takie intencje wypowiedział celebrans na początku Eucharystii. Homilię wygłosił ks. dr Wiesław Banaś. Słowami młodych określił czym jest patriotyzm. Życzył świętości, bo ona otwiera pole na patriotyzm, umiłowanie tego, co piękne, dobre, pożyteczne, otwiera drogę do nieba.

Reklama

Przy dźwiękach orkiestry

Nim Polska odzyskała niepodległość w 1918 r. stolicą powiatu był Cieszanów. Tu, 11 listopada, rocznicowe obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęto w kościele św. Wojciecha występem artystycznym dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Po prezentacjach odprawiona została Msza św. przez proboszcza ks. kan. dr. Stanisława Solilaka. Następnie uczestnicy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Cieszanowa przeszli na rynek, gdzie rozpoczęła się część oficjalna. Po wystąpieniu burmistrza Zdzisława Zadwornego Orkiestra Dęta wystąpiła z koncertem. Nie zabrakło wspólnego patriotycznego śpiewania z zespołem Niezapominajki. Wieczorem odbyła się potańcówka w stylu retro.

Reklama

Pamięć o Marszałku

W Horyńcu Zdroju wydarzenia związane z Narodowym Świętem Niepodległości trwały trzy dni. 10 listopada odbył się uroczysty apel przy obelisku Marszałka Józefa Piłsudskiego przy miejscowej Szkole Podstawowej, która nosi jego imię. Tego samego dnia w godzinach popołudniowych w horynieckiej bibliotece odbył się wieczór z pieśnią patriotyczną oraz projekcja filmu „Ocalony z Katynia...”. W piątek 11 listopada zaplanowano oficjalną część uroczystości, która rozpoczęła się Mszą św. w kościele zdrojowym bł. Jakuba Strzemię a zakończyła się wieczorem poetyckim „Strofy o Ojczyźnie” w Gminnym Ośrodku Kultury. Sobota minęła pod znakiem rywalizacji sportowej i organizowanych od dawna w Horyńcu Zdroju zawodów pływackich „Płyniemy dla Niepodległej”.

Z projekcją filmu

W gminie Narol uroczystości odbyły się w dwóch miejscowościach. W mieście Narolu świętowanie rozpoczęto Eucharystią sprawowaną w parafialnym kościele przez proboszcza ks. Józefa Bednarza. Po niej, uczestnicy udali się pod Pomnik Niepodległości, gdzie odśpiewano hymn w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, wysłuchano wystąpienia burmistrza Grzegorza Dominika, delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Ośrodek Kultury przygotował Koncert Patriotyczny. W Centrum Koncertowo-Wystawienniczym w cerkwi na Krupcu wieczorem wystąpili: Kapela Galicjanie, Galicjanki z Roztocza oraz Zespół Ziemi Narolskiej. Po koncercie odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Ostatnia bitwa 6. Dywizji. Cienie polskiego września 1939 r.”.

2022-11-22 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepodległa – co mnie to obchodzi

Niedziela szczecińsko-kamieńska 45/2022, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Niepodległości

Adobe Stock

Pamiętajmy słowa św. Jana Pawła II z 1991 r.: „Naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha

Pamiętajmy słowa św. Jana Pawła II z 1991 r.: „Naród ginie, gdy znieprawia  swojego ducha

Długa, trudna i żmudna była droga Polski do niepodległości. To powinno zmuszać wszystkich Polaków do refleksji i myślenia o dobru naszego ojczystego domu, czyli dobru nas wszystkich.

To może wielu szokować, a przynajmniej dziwić, ale zmusza do myślenia. Taka jest prawda. Dzisiaj nie wszyscy, ale są Polacy, którzy do wolności i niepodległości Ojczyzny nie przykładają żadnej wagi. Zabiegają tylko o swój byt materialny i swojej rodziny, stawiając jedno pytanie: A co ja z tego będę miał. Bo przecież jest łatwiej brać, trudniej dawać!

CZYTAJ DALEJ

"Odkrywamy prawdę" - tygodniki katolickie reagują na medialne zarzuty krycia pedofilii przez Jana Pawła II

2023-01-27 10:57

[ TEMATY ]

konferencja

PAP/Rafał Guz

Nie możemy pozostać obojętni wobec oskarżania św. Jana Pawła II o to, że nie reagował na nadużycia seksualne w Kościele katolickim. Zarzuty te nie są poparte żadnymi wiarygodnymi dowodami. To pomówienia niewytrzymujące konfrontacji z faktami - piszą redaktorzy naczelni trzech tygodników katolickich ukazujących się w Polsce. Ich stanowisko zostało opublikowane we wspólnej wkładce wraz z tekstami innych autorów. Inicjatywę zaprezentowano w czwartek podczas konferencji prasowej pt. "Odkrywamy prawdę o stosunku Jana Pawła II do nadużyć seksualnych duchownych", zorganizowanej przez tygodniki "Gość Niedzielny", "Niedziela" i "Idziemy".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Papież do zwierzchników religijnych z Ukrainy: „Jestem blisko was i stale modlę się za Ukrainę”

2023-01-27 19:44

[ TEMATY ]

papież

Ukraina

religie

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Jestem blisko was i modlę się za was – zapewnił Franciszek delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR), którą przyjął na audiencji 25 stycznia w bocznej salce Auli Pawła VI w Watykanie. Papież najpierw wręczył swym gościom tekst przygotowanego wcześniej orędzia, a następnie wygłosił do nich zaimprowizowane przemówienie.

Oto jego treść:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję