Reklama

Niedziela Legnicka

Wdzięczność za Ojczyznę

Od Eucharystii w kościele Świętej Trójcy w Lubaniu rozpoczął się 11 listopada obchód Dnia Niepodległości w województwie dolnośląskim.

Niedziela legnicka 48/2022, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Niepodległości

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe

W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe

Mszy św. w gronie księży z dekanatu przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele kościołów siostrzanych, a władze reprezentowali m.in.: parlamentarzyści, wojewoda dolnośląski, starosta i burmistrz Lubania, czy też dowódca 23. Pułku Artylerii w Bolesławcu. Nie zabrakło też kompani honorowej Wojska Polskiego, licznych pocztów sztandarowych, a w oprawę muzyczną liturgii, a potem uroczystości włączyła się Orkiestra Reprezentacyjna Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Miłość Ojczyzny

W homilii bp Siemieniewski, nawiązując do tekstów liturgicznych, zwrócił uwagę, że przypomniano w nich o przykazaniu miłości. Obok miłości rodzinnej, małżeńskiej czy rodzicielskiej jest też wymiar miłości, która spełnia się wobec Ojczyzny, pojmowanej jako wspólnoty historii, kultury, języka i wspólnego zaangażowania. Nawiązując do obchodzonego święta stwierdził, że uczestników powinny cechować 3 postawy: modlitwy, wdzięczności i przyjęcia obowiązujących zasad.

Trzy postawy

– Kiedy myślimy o Polsce, o takich rocznicach, jak dzisiejsza, myślimy o potrzebie modlitwy, bo od modlitwy wszystko, co dobre się zaczyna i jest też gwarancją tego, że nasze dobre zaangażowania, z biegiem lat nie ulegną zniekształceniu – mówił bp Siemieniewski.

Reklama

Mówiąc o wdzięczności, stwierdził: – Tam, gdzie chrześcijanie myślą o Ojczyźnie, zawsze myślą o wdzięczności wobec Pana Boga. To dobry, skuteczny, pożyteczny i cenny dar, któremu na imię Polska, za który trzeba składać dzięki wobec Pana historii. Ale wdzięczność wobec Boga, przemienia się także we wdzięczność wobec ludzi.

Mówiąc o postawie przyjmowania zobowiązujących zadań, przywołał postać patrona dnia, św. Marcina. – Zapamiętany został w chrześcijańskiej tradycji głównie przez gest podzielenia się płaszczem. Podzielił się tym, co miał. Miało starczyć dla jednego, starczyło dla dwóch. Jakże nie odczytywać tej podpowiedzi na dziś, w perspektywie np. toczącej się na ukraińskiej ziemi wojny. Jakże nie odczytać tego, jako zachęty do dzielenia się. I myślę, że od 24 lutego dobrze to odczytywanie się realizuje. Nie brakuje gestów przyjaźni, otwartości, zainteresowania, które miały już miejsce na polskiej ziemi. Ileż tych gestów jest potrzebnych na „dziś”, ale także potrzebnych na „jutro”. To swoiste przyjęcie patronatu św. Marcina: dzielić się z potrzebującymi.

Apel w Rynku

Po Mszy św. nastąpił uroczysty korowód do lubańskiego Rynku, na którym zorganizowany został uroczysty apel z przemówieniami, ślubowaniem uczniów klas o profilu proobronnym z Lubania i koncertem orkiestry Dętej z Turowa. Zaprezentowały się różne służby mundurowe, a także grupy rekonstrukcyjne z okolicznościowymi wystawami sprzętu i stoiskami, informującymi o możliwości rekrutacji.

2022-11-22 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyśpiewajmy miłość Ojczyźnie

Niedziela legnicka 48/2022, str. V

[ TEMATY ]

Dzień Niepodległości

Katarzyna Jaworska, UM Chojnów

Ognisko patriotyczne gromadzi całe pokolenia

Ognisko patriotyczne gromadzi całe pokolenia

Pod takim hasłem w Chojnowie w Powiatowym Zespole Szkół odbył się Tydzień Patriotyzmu.

To szereg różnych inicjatyw historycznych, kulturalnych i patriotycznych, których celem jest uczczenie Święta Niepodległości, a także zaszczepienie w najmłodszym pokoleniu mieszkańców miasta miłości do Ojczyzny – powiedział dyrektor Mariusz Kowalczyk.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

CZYTAJ DALEJ

MON: polscy medycy wojskowi są w Turcji

2023-02-09 07:18

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Wojskowi medycy z Polski są w Turcji, gdzie będą udzielać pomocy poszkodowanym w trzęsieniu ziemi - poinformował w czwartek rano na Twitterze resort obrony narodowej.

"Wojskowi medycy z Polski są już w Turcji. Jeszcze dziś rozpoczną swoją pracę i będą udzielać pomocy ofiarom trzęsienia ziemi. Na pokładach wojskowych samolotów do Turcji przetransportowany został niezbędny sprzęt medyczny do utworzenia szpitala polowego" - podało ministerstwo we wpisie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję