Reklama

Niedziela Kielecka

Zawsze z Chrystusem Królem

Nazwiska uhonorowanych Medalem Pro Christo Rege et Ecclesia poznamy w święto patronalne Akcji Katolickiej – w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, podczas Mszy św. w bazylice katedralnej o godz. 11.

2022-11-15 13:50

Niedziela kielecka 47/2022, str. I

[ TEMATY ]

Pro Christo Rege et Ecclesia

T.D.

Laureaci medalu 2021 r. Uroczystość w kieleckiej bazylice

Laureaci medalu 2021 r. Uroczystość w kieleckiej bazylice

Medal otrzymają w tym roku trzy osoby, w tym jedno małżeństwo – zdradza ks. Jacek Malewski, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej w diecezji kieleckiej.

Chodzi o uhonorowanie osób pracujących dla dobra wielu parafii, raczej nie związanych z Caritas czy instytucjonalnymi formami wolontariatu (które przyznają własne nagrody). Są w diecezji liczne przykłady udzielających się np. w poradnictwach, w inicjatywach duszpasterskich, osób często będących na emeryturze. Chodzi o docenienie ich pracy. Odznaczenie ustanowił w 2018 r. bp Jan Piotrowski.

Ks. Jacek Malewski funkcję asystenta diecezjalnego pełni od sierpnia br., ma dużo planów związku z ożywieniem i odmłodzeniem struktur organizacji, a plany te dotyczą m.in. parafii katedralnej w Kielcach, Łukowej czy kieleckiej salezjańskiej parafii Świętego Krzyża. Pewne rozeznanie kapłan zyskał po dwóch spotkaniach diecezjalnego zarządu, po pielgrzymce AK z kilku diecezji na Święty Krzyż.

Trzeba, by odżyła

„Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce żyła i przyniosła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła. Bez niej bowiem infrastruktura zrzeszeń katolickich w Polsce byłaby niepełna” (Jan Paweł II do biskupów polskich podczas wizyty „Ad limina apostolorum” w 1993 r.). Te słowa papieża wciąż stanowią azymut dla Akcji Katolickiej – stowarzyszenia katolików świeckich, którzy w zorganizowanej formie współpracują bezpośrednio z hierarchią kościelną w wypełnianiu misji Kościoła katolickiego, realizując powołanie otrzymane na mocy sakramentów chrztu i bierzmowania (Statut AK).

Są wśród nas

Akcja Katolicka istniała w Kielcach już w 1934 r., kiedy to nastąpiło połączenie Stowarzyszenia Polskiej Młodzieży Męskiej oraz Żeńskiej. Jej protektorem był bp Czesław Kaczmarek. Bp Kazimierz Ryczan w 1995 r. powołał na nowo do istnienia AK w diecezji kieleckiej.

Reklama

W święto Chrystusa Króla gromadzą się członkowie AK na całym świecie. W Polsce to obecnie ok. 24-25 tys. członków. W diecezji kieleckiej jest 13 parafialnych oddziałów. A sama uroczystość należy do stosunkowo młodych. Przed wielką reformą liturgiczną kalendarza, która nastąpiła po Soborze Watykańskim II (1965), uroczystość Chrystusa Króla obchodzono w ostatnią niedzielę października. Została przeniesiona (w 1969) na koniec roku liturgicznego, bo bardziej odpowiada atmosferze końca czasów, z jakim kojarzy się koniec roku, przywołując Chrystusa jako powszechnego Pana czasu i wieczności.

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, przypadającą w tym roku 20 listopada, ustanowił papież Pius XI w 1925 r. To zarazem święto Akcji Katolickiej, którą także powołał do życia papież Pius XI (w 1928 r.).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W hospicjum walczymy o godność i dobrostan pacjenta

2022-11-30 15:59

[ TEMATY ]

hospicjum

Materiał prasowy

Jest taka znana piosenka Wojciecha Młynarskiego z refrenem „Nie ma jak u mamy”. Prowadzimy hospicjum domowe dla dzieci, bo głęboko wierzymy, że te słowa są prawdziwe. Nieuleczalnie chore dziecko powinno być w domu, z bliskimi i nie powinno cierpieć. A my jesteśmy od tego, by mu to umożliwić.

Niedziela: Warszawskie Hospicjum dla Dzieci powstało blisko trzydzieści lat temu. Kiedy je państwo zakładali, w Polsce nie było w ogóle takich placówek. Skąd się wziął pomysł na stworzenie hospicjum dla dzieci w formule hospicjum domowego?

CZYTAJ DALEJ

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

2022-11-30 21:59

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Argentyna

mundial

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

Grupa C: Polska - Argentyna 0:2 w 67. min.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj dla Ukrainy. Możesz pomóc

2022-11-30 20:17

[ TEMATY ]

Ukraina

św. Mikołaj

różańce

O. Alan Rusek

Różańce trafiły na Ukrainę.

Różańce trafiły na Ukrainę.

Młodzież Franciszkańska przy parafii św. Apostoła Piotra w Tarnopolu od 12 lat organizuje akcję charytatywną „List do św. Mikołaja”.

Jak wyjaśnia proboszcz o. Moisei Lewko OFM, akcja polega na tym, że dzieci w potrzebie piszą list do św. Mikołaja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję