Reklama

Niedziela Kielecka

Nowy rozdział

Dom św. Jana Pawła II w Pietraszkach na kieleckim Białogonie rozpoczął kolejny etap w swojej historii. We wspomnienie świętego papieża bp Jan Piotrowski poświęcił wyremontowaną kaplicę, która służy przede wszystkim osobom niepełnosprawnym – podopiecznym placówki.

2022-11-07 17:33

Niedziela kielecka 46/2022, str. VI

[ TEMATY ]

poświęcenie kaplicy

K.D.

Kaplicę św. Jana Pawła II poświęcił bp Jan Piotrowski

Kaplicę św. Jana Pawła II poświęcił bp Jan Piotrowski

Remont przeprowadzono dzięki ofiarom przekazanym jako dar kapłański przez księży diecezjalnych na prośbę bp. Jana Piotrowskiego – za co dziękował dyrektor placówki ks. dr hab. Witold Janocha.

Długa lista darczyńców

Grono tych, którzy zaangażowali się w prace przy kaplicy, jest dużo większe. Każdemu z osobna, księżom, pracownikom, swojej rodzinie, licznym przyjaciołom i ofiarodawcom, którzy doposażyli kaplicę, wyraził wdzięczność. Zaangażował się także Stanisław Osmenda, komandor Zakonu Bożogrobców w Miechowie, którego firma wykonała instalację elektryczną. Doceniając jego znaczący wkład w pomoc kościołom, zarówno w diecezji, jak i w Ziemi Świętej, bp Jan Piotrowski uhonorował Stanisława Osmendę Medalem za Zasługi dla Diecezji Kieleckiej.

Uroczystość 22 października zgromadziła wielu gości, w tym m.in. Renatę Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, przyjaciół Domu i kilkunastu kapłanów. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił mieszany chór parafialny z parafii w Strawczynie, a liturgiczną – podopieczni Zakładu Aktywizacji Zawodowej.

Do źródła łaski

– Prawda jest życiową drogą wszystkich uczniów Boskiego Mistrza. Aby wzrastać w prawdzie, trzeba się wsłuchiwać w Słowo Boże – podkreślał bp Jan Piotrowski w homilii, przypominając o wartości prawdy dla każdego „kto prawdziwie chce być wolnym”. Wskazywał również na wielkość sakramentu Eucharystii.

– Poświęcając tę odnowioną kaplicę i instalując tutaj tabernakulum z Eucharystyczną obecnością Jezusa Chrystusa, tworzymy przestrzeń, gdzie Bóg zaprasza nas do źródła łaski, jaką jest Eucharystia. Nie będzie to miejsce towarzyskich spotkań, ale spotkań z Panem Jezusem, naszym Panem i Odkupicielem – powiedział w homilii.

Bp Jan czuwał

Dom św. Jana Pawła II z ZAZ otwarto w 100-lecie urodzin JP II, w 2020 r. – Nie było wtedy środków na remont kaplicy, ale bp Jan czuwał nad tym, podsyłając życzliwe osoby, które krok po kroku pomagały w odnowieniu tego miejsca – mówił z wdzięcznością. – Cieszymy się z tego momentu, chcemy świętować – od dzisiaj zamieszkał w tym domu Jezus Eucharystyczny.

Reklama

Historia zabudowań na Białogonie jest burzliwa. W latach 1937-39 ks. Mieczysław Połoska, w imieniu diecezji, wzniósł budynek i utworzył Uniwersytet Ludowy. Okupanci przejęli go na garnizon. Po wojnie siostry albertynki opiekowały się w nim sierotami. Kiedy komuniści zajęli dobra kościelne, utworzyli państwowy szpital gruźliczy, potem DPS dla mężczyzn. Kompleks budynków popadał w ruinę. Odzyskany gmach w końcu w 1996 r. był zdewastowany. Po wielkim nakładzie pracy i środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz wkładu własnego organizatora – Fundacji Gramy z Tobą, powstał tutaj Dom św. Jana Pawła II z Zakładem Aktywności Zawodowej.

Najlepsza rehabilitacja

Stał się on przystanią dla niepełnosprawnych osób z regionu. Każdego dnia trzydzieści (a wkrótce 40) osób niepełnosprawnych intelektualnie, wspartych przez pracowników oraz terapeutów, przez działalność i pracę odzyskuje godność, wzmacnia poczucie własnej wartości i może rehabilitować się społecznie. W ciastkarni osoby niepełnosprawne wypiekają ciastka „Pietraszki”, które można nabyć w kieleckich sieciach sklepów, pracują w pracowni rękodzieła, gdzie powstają piękne rzeczy, w ogrodniczej – uprawiają zioła (w ogrodzie zasadzono ostatnio 150 krzewów borówki amerykańskiej), jest także pszczelarnia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papieska pasterka o 19.30

2022-11-30 13:40

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

W Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia Ojciec Święty będzie o godz. 19.30 przewodniczył tradycyjnej „Pasterce” w bazylice watykańskiej – wynika z opublikowanego 30 listopada kalendarza papieskich celebracji na okres Bożego Narodzenia.

Ponadto w pierwszy dzień Świąt, 25 grudnia o godz. 12.00 papież udzieli z loggii centralnej bazylki watykańskiej uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, w ostatni dzień roku, 31 grudnia będzie w bazylice św. Piotra przewodniczył pierwszym nieszporom uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi oraz Te Deum w podziękowaniu za miniony rok.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

2022-11-30 21:59

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Argentyna

mundial

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

Grupa C: Polska - Argentyna 0:2 w 67. min.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję