Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Niepodległa – co mnie to obchodzi

Długa, trudna i żmudna była droga Polski do niepodległości. To powinno zmuszać wszystkich Polaków do refleksji i myślenia o dobru naszego ojczystego domu, czyli dobru nas wszystkich.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 45/2022, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Niepodległości

Adobe Stock

Pamiętajmy słowa św. Jana Pawła II z 1991 r.: „Naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha

Pamiętajmy słowa św. Jana Pawła II z 1991 r.: „Naród ginie, gdy znieprawia  swojego ducha

To może wielu szokować, a przynajmniej dziwić, ale zmusza do myślenia. Taka jest prawda. Dzisiaj nie wszyscy, ale są Polacy, którzy do wolności i niepodległości Ojczyzny nie przykładają żadnej wagi. Zabiegają tylko o swój byt materialny i swojej rodziny, stawiając jedno pytanie: A co ja z tego będę miał. Bo przecież jest łatwiej brać, trudniej dawać!

Dzisiaj są również Polacy, którzy nie znają historii Polski, historii ziemi rodzinnej i ojczystej, jej wzloty i upadki, nie pytają siebie: A co ja daję Ojczyźnie, tak z serca, bezinteresownie? Wszystko mi się należy? Bo przecież nie ma dobrej przyszłości, bez poznania i wyciągnięcia wniosków z przeszłości.„Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia” (Cyceron).

W 1795 r. miał miejsce III rozbiór Polski, wtedy też Polska utraciła niepodległość. Do jej utraty przyczynił się egoizm i prywata jednostek, ale także i grup. Wtedy zabrakło troski o dobro wspólne, co było przyczyną rozgrabienia Ojczyzny przez zaborców. Wtedy Ojczyzna nasza została zdradzona przez część magnatów, którzy współpracowali z wrogami. Mówi się, że historia lubi się powtarzać.

Wielu pisarzy i poetów tamtego okresu wzywało Polaków do walki o niepodległość. Między innymi Stanisław Wyspiański, który żył i pisał w czasie, kiedy Ojczyzna była w niewoli. Tworzył w okresie literackim: Młoda Polska. Piórem chciał obudzić naród z letargu i poderwać go do walki o wolność. Taki cel miało jego wielkie dzieło Wesele, w którym chocholi taniec – to symbol uśpienia narodu. To tutaj poeta każe przybyć Wernyhorze, wieszczowi odrodzenia Polski, by wręczyć Gospodarzowi złoty róg, na którego zew, porwać ma się naród do walki o wolność.

„Gdzie duch Pański tam wolność” – pisze św. Paweł. Czyli: gdzie Bóg – tam wolność. Tylko Bóg daje prawdziwą wolność. Polacy nie odchodźcie od Boga, ale bądźcie Mu wierni! Z historii wiemy, że ile razy Polacy od Boga odchodzili, to zawsze im to na złe wychodziło. Polonia semper Fidelis – Polska zawsze wierna! I tu jest nasza niepodległość i szczęśliwa przyszłość Ojczyzny.

Reklama

Dzisiaj pokój jest zagrożony. Jest wojna na Ukrainie, jest wiele ognisk zapalnych na świecie. Dzisiaj pokój, również w naszej Ojczyźnie jest zagrożony. Dzisiaj Polska się zbroi.

„Ducha nie gaście” – słowami św. Pawła, Apostoła Narodów, prosił nas o to św. Jan Paweł II w roku 1991 r., czyniąc te słowa hasłem IV pielgrzymki do Ojczyzny. Wtedy wołał do nas: „Naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha”. Polacy, pamiętajcie o tym! I nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli.

Długa, trudna i żmudna była droga Polaków do niepodległości. 123 lata niewoli! To powinno wszystkich Polaków zmuszać do refleksji i myślenia o dobru naszego ojczystego domu, czyli dobru nas wszystkich. Nie wolno podcinać gałęzi, na której wszyscy siedzimy!!! Niech niektórzy, obdarowani przez naród mandatem zaufania, wreszcie to zrozumieją! A tym, którzy, dzisiaj w sposób wyśmiewający, czy też lekceważący podchodzą do przyszłości naszej Ojczyzny, trzeba postawić pytanie: Jaką chcesz zgotować przyszłość? swoją, jeśli jesteś młodym człowiekiem, czy też przyszłość twoich dzieci i wnuków: w niewoli, czy w pokoju? Co mnie to obchodzi?!

2022-10-28 20:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłość do Ojczyzny w sercu

Niedziela zamojsko-lubaczowska 48/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Dzień Niepodległości

Adam Łazar

W konkatedrze połączone chóry śpiewają pieśni patriotyczne

W konkatedrze połączone chóry śpiewają pieśni patriotyczne

W powiecie lubaczowskim uroczyście obchodzono 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

We wszystkich gminach powiatu obchodzono tę rocznicę niezwykle uroczyście, nie tylko w dniu 11 listopada. Organizatorzy zadbali o bogaty program. Wszędzie sprawowane były Msze św. w intencji Ojczyzny. Najwcześniej, bo 6 listopada, świętowanie rozpoczęła gmina Lubaczów w kościele parafialnym Przemienienia Pańskiego w Krowicy Samej. Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości połączono tu z 12. rocznicą odsłonięcia i poświęcenia pomnika, który upamiętnia mieszkańców wsi: Krowica Sama, Krowica Hołodowska, Krowica Lasowa, Budomierz, pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich z UON-UPA w latach 1944-1947, zamordowanych w niemieckim obozie w Dachau i w siedzibie NKWD w Charkowie oraz żołnierzy poległych na frontach II wojny światowej.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Papież do zwierzchników religijnych z Ukrainy: „Jestem blisko was i stale modlę się za Ukrainę”

2023-01-27 19:44

[ TEMATY ]

papież

Ukraina

religie

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Jestem blisko was i modlę się za was – zapewnił Franciszek delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR), którą przyjął na audiencji 25 stycznia w bocznej salce Auli Pawła VI w Watykanie. Papież najpierw wręczył swym gościom tekst przygotowanego wcześniej orędzia, a następnie wygłosił do nich zaimprowizowane przemówienie.

Oto jego treść:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję