Reklama

Niedziela plus

Robi wrażenie

Muszyna to miasto położone w dolinie rzeki Poprad, w Beskidzie Sądeckim. Znajdują się tu pijalnie wód, sanatoria, baseny i parki. To także miejsce spotkania z Bogiem wśród roślinnego krajobrazu.

Niedziela Plus 43/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Muszyna

Grażyna Kołek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z roku na rok ta miejscowość uzdrowiskowa jest coraz częściej odwiedzana. Od 2015 r. jego szczególną atrakcją są Muszyńskie Ogrody Biblijne, które powstały przy parafii św. Józefa. We wstępie do Przewodnika po Muszyńskich Ogrodach Biblijnych ks. Paweł Stabach, proboszcz tutejszej parafii i inicjator budowy ogrodów, podkreśla: „Muszyńskie Ogrody Biblijne są miejscem szczególnego spotkania Boga z człowiekiem i człowieka z Bogiem w Jego słowie, obrazach biblijnych i biblijnej roślinności...”. Przypomniał również, jaką rolę w historii ludzkości odegrał Eden oraz Ogród Oliwny – Getsemani. Z kolei odnosząc się do ogrodów w Muszynie, pisze: „Ufamy, że będą one dla wierzących zachętą do czytania Biblii oraz medytacji o Bogu Stwórcy i Ojcu, dla wierzących inaczej – miejscem spotkania i dialogu religijnego, zaś dla niewierzących – okazją do spotkania w przyrodzie i słowie z miłującym nade wszystko Bytem Nadprzyrodzonym, a może i «Gwiazdą Betlejemską»”.

Zachwycające miejsce

Reklama

Warto wiedzieć, że to czwarte i zarazem największe tego typu ogrody w Polsce (wcześniej podobne powstały w Proszowicach, Myczkowcach oraz w Chorzowie). Zaprojektowała je dr Zofia Włodarczyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, która w jednej z publikacji (na: urk.edu.pl) informuje, że na amerykańskiej stronie internetowej wśród ogrodów biblijnych z całego świata znalazły się również te polskie. I wyjaśnia: „Ogród biblijny to teren zieleni, którego głównym celem jest popularyzacja treści zawartych w Biblii. Jest to ogród dydaktyczny, tematyczny i symboliczny...”. Ponadto podkreśla, że ogrody biblijne są miejscem ciszy, wypoczynku, modlitwy i kontemplacji. Zaznacza: „Najwspanialszym wzorem dla twórców ogrodów biblijnych jest Rezerwat Krajobrazu Biblijnego w Neot Kedumim w Izraelu, a więc utworzony na terenie, gdzie rozgrywały się wydarzenia przedstawione w Biblii. Zajmuje on 250 ha i wprowadza w świat dziko rosnących roślin Izraela. Uprawia się też tam zboża i drzewa owocowe starożytnymi metodami, pokazane są zagrody zwierząt, urządzenia gospodarcze oraz budynki mieszkalne z czasów biblijnych. Obiekt można zwiedzać wzdłuż kilku proponowanych tras, przemieszczając się elektrycznymi pojazdami...”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie ukrywam, że bardzo chciałam zobaczyć Muszyńskie Ogrody Biblijne. Czytałam o nich kolejne artykuły i słuchałam słów zachwytu tych, którzy na własne oczy je zobaczyli i przekonywali, że to piękne miejsce, gdzie można odpocząć i wyobrazić sobie wydarzenia biblijne, ale także wzmocnić wiarę. W końcu wspólnie z mężem wybrałam się do Muszyny. Przybyłam tam, zobaczyłam i jestem pod wrażeniem!

Z parkingu usytuowanego obok pięknie odnowionego, zabytkowego kościoła św. Józefa łatwo dostrzec Muszyńskie Ogrody Biblijne, które są otwarte nieodpłatnie dla zwiedzających (od wtorku do niedzieli) od wiosny do końca października. Wyznaczone ścieżki zazwyczaj przemierza wiele grup. My trafiliśmy na dzień, kiedy zaledwie kilkanaście osób wędrowało wśród pomysłowo zaaranżowanych przestrzeni.

Przebywanie

Pięć ogrodów tematycznych powstało na powierzchni 1,3 ha. Gdy wędrowałam pośród miniaturowych krajobrazów, nawiązujących do wydarzeń biblijnych, rozpoznawałam gatunki roślin (takich jak figa, oliwka, trzciny, oleander, liść laurowy, cytryna, dziewanna...), podziwiałam instalacje i rzeźby autorstwa profesora krakowskiej ASP Karola Badyny, a przy tym miałam okazję zrobić powtórkę z lekcji religii, ale też zachwycić się pięknem tego miejsca.

Reklama

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Ogrodu Historii Zbawienia, do którego prowadzi Brama Rajska. Widnieje na niej napis: VENI DOMINE JESU (Przyjdź, Panie Jezu) – to motto tutejszych ogrodów. Twórcy tego miejsca tłumaczą: „Chcielibyśmy, żeby w naszych ogrodach można było poczuć radość bezpiecznego przebywania w obecności Boga...”. Na bramie jest też płaskorzeźba anioła z mieczem, strzegącego wejścia, co przypomina historię Adama i Ewy.

Pierwszy ogród jest podzielony na cztery części: Stary Testament, Życie i działalność Jezusa, Zmartwychwstanie Jezusa i jego ostatnie pouczenia oraz Listy Apostołów. Przedstawiona została tu biblijna historia zbawienia poprzez instalację 64 tematów! Moją uwagę szczególnie przyciągały rzeźby wykonane przez prof. Karola Badynę.

Również do Ogrodu Krajobrazów Biblijnych trzeba wejść przez bramę, aby zobaczyć układ geograficzny Ziemi Świętej, aranżację pustyni oraz elementy krajobrazu rolniczego. Są tu m.in. winnica, poletka zbóż, gdzie rośnie wiele wymienionych w Biblii roślin. Wszystkie są opisane i opatrzone biblijnymi cytatami. Wspaniała lekcja geografii i przyrody! Z kolei w ogrodzie trzecim (Winnica Pańska oraz Nauka Proroków) zwiedzający poznają m.in. sposób uprawy winorośli i wytarzania win. Oczywiście, i tu mamy odniesienia i stosowne cytaty nawiązujące do Biblii. Tu też przypomniano nauki szesnastu proroków – wybrane fragmenty nadal są aktualne i warte zapamiętania!

Symbol

Jakby dla przeciwwagi w Dziecięcym Ogrodzie Biblijnym oddano przestrzeń najmłodszym zwiedzającym. Jest to miejsce na zabawę, na stwarzanie świata według pomysłów i wizji tych, którzy są przyszłością naszego społeczeństwa. To także dobry moment na zrobienie przerwy w zwiedzaniu. Dorośli mogą się zatrzymać, odpocząć, a nawet wzmocnić wodą mineralną „Maryja” z udostępnionego tu źródełka.

Reklama

Na zakończenie wędrówki twórcy tej przestrzeni zapraszają nas do Ogrodu dla Zakochanych. Przez chwilę, zanim weszłam do labiryntu stworzonego z grabowego żywopłotu (wysokiego na ok. 2 m), zastanawiałam się, czy to miejsce jest także dla mnie... Szybko jednak moja ciekawość znalazła wytłumaczenie: zakochanym można być w każdym wieku... Ten motyw symbolicznego labiryntu znanego w literaturze nie po raz pierwszy uświadomił mi, że życie ludzkie jest pielgrzymowaniem. I jeśli nawet nasza wiara pomaga nam zrozumieć, dokąd zmierzamy, to i tak niekoniecznie wiemy, co nas czeka za zakrętem, jakie niespodzianki, przygody, doświadczenia... I o ile łatwiej pielgrzymować, jeśli się ufa Bożej Opatrzności!

W Ogrodzie dla Zakochanych ścieżki labiryntu prowadzą idących do środka, gdzie uwagę przykuwa stworzona z bukszpanu ryba – symbol chrześcijaństwa. Przestrzeń dopełniają cytaty z Biblii, poświęcone m.in. Bogu, małżeństwu, rodzicom, wychowaniu dzieci, oraz ławeczki, na których mogą usiąść nie tylko zakochani, aby w ciszy i spokoju przemyśleć wiele tematów...

Kiedy opuszczałam przestrzeń Muszyńskich Ogrodów Biblijnych, pomyślałam, że gdybym uczyła religii, chciałbym, aby moi uczniowie odwiedzili to miejsce, bo byłoby im zdecydowanie łatwiej wyobrazić sobie to, o czym się uczą. Ale i dorośli zapewne odnajdą się w tym pięknym, skłaniającym do zadumy miejscu. I odejdą stąd ubogaceni!

2022-10-18 13:28

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka parafialna to najlepszy sposób na integrację - uważa Prof. Strzałkowska

2026-08-10 13:07

Agata Kowalska

- Pielgrzymka parafialna to jeden z lepszych sposobów na integrację wspólnoty. Polecam to każdemu proboszczowi, który chce ożywić relacje w swojej parafii - mówi prof. Barbara Strzałkowska, biblistka, teolog, przewodniczka grup pielgrzymkowych i założycielka unikatowego kierunku studiów na UKSW - Turystyki Religijnej. W rozmowie z KAI prof. Strzałkowska opowiada o tym, jak zmienia się turystyka religijna w Polsce i zwraca uwagę, że jest to również przestrzeń ewangelizacji.

Maria Czerska (KAI): Sezon turystyczny w pełni. Czy wakacje to też najlepszy czas na turystykę religijną?
CZYTAJ DALEJ

Biskup Kiciński na Jasnej Górze: - Maryjo! Pomóż nam przyjmować to, co trudne, i dziękować za to, co piękne

2026-08-09 23:49

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński wygładza rozważanie apelowa na Jasnej Górze - 19.09.2025

Biskup Jacek Kiciński wygładza rozważanie apelowa na Jasnej Górze - 19.09.2025

W przeddzień wejścia 46. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę pielgrzymi archidiecezji wrocławskiej zgromadzili się na wieczornym Apelu Jasnogórskim. Słowo do pątników wygłosił bp Jacek Kiciński CMF, podsumowując ośmiodniowe rekolekcje w drodze i powierzając Maryi cały Kościół wrocławski.- Matko pielgrzymiego szlaku, oto przybywają do Ciebie pielgrzymi archidiecezji wrocławskiej”

Biskup rozpoczął od wskazania na duchowy wymiar spotkania: - Przychodzimy w przeddzień przybycia całej naszej pieszej pielgrzymki. Powoli dobiegają końca nasze ośmiodniowe rekolekcje w drodze.”
CZYTAJ DALEJ

Trzęsienie ziemi w Kolumbii: poważnie uszkodzona katedra Matki Bożej Różańcowej

2026-08-10 20:12

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Kolumbia

PAP/EPA

Bazylika Metropolitalna pw. Matki Bożej Różańcowej w Manizales została poważnie uszkodzona w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,4, które nawiedziło dziś rano (czasu lokalnego) departament Chocó w Kolumbii. Kościół jest uważany za jeden z najważniejszych budynków w historycznym centrum Manizales, a także jest uznawany za dziedzictwo architektoniczne i kulturowe Kolumbii. W 1951 roku został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej przez papieża Piusa XII, a w 1984 roku został ogłoszony pomnikiem narodowym.

Manizales znajduje się w regionie Eje Cafetero (Oś Kawy) i niedaleko epicentrum trzęsienia ziemi. Ojciec Adalberto Lopez, proboszcz powiedział agencji SIR, że „zniszczenia są ogromne; wiele budynków i kościołów zostało uszkodzonych”. W tym jedynym sanktuarium maryjnym w Manizales mieszka jedenastu misjonarzy ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia (Consolata).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję