Reklama

Niedziela Legnicka

Złote obchody w Nowej Wsi Grodziskiej

Świętowanie jubileuszu to okazja do odbudowania relacji z Bogiem, bliźnimi oraz z całym stworzeniem. To okazja do umocnienia wiary, nadziei i miłości.

Niedziela legnicka 42/2022, str. IV

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Ks. Łukasz Langenfeld

Uroczystość odpustowa w parafii

Uroczystość odpustowa w parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok jubileuszowy rozpoczął się od odpustu ku czci Matki Bożej Anielskiej w 2021 r. i trwał do odpustu w kościele filialnym w Sędzimirowie w 2022 r. Był okazją do złożenia Bogu i ludziom dziękczynienia za 50 lat istnienia parafii oraz za wszelkie łaski, jakie w tym czasie spłynęły na jej mieszkańców. Był także okazją do powrotu do pierwotnej gorliwości i zaangażowania duchowego oraz materialnego parafian, okazją do umocnienia wiary, nadziei, miłości oraz jedności z Bogiem i ludźmi.

Zaczęło się 50 lat temu

Reklama

1 lipca 1971 r. bp Józef Marek posłał do Nowej Wsi Grodziskiej ks. Krzysztofa Rutkowskiego, ustanawiając go rektorem tutejszego kościoła i zlecając mu stałą posługę duszpasterską w miejscowościach Nowa Wieś Grodziska i Sędzimirów, z zadaniem utworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego. Jednak dokument ustanawiający parafię został podpisany przez abp. Bolesława Kominka w 23 kwietnia 1972 r. Nowa parafia obejmowała Nową Wieś Grodziską (wyłączoną z parafii Pielgrzymka) i wieś Sędzimirów (wyłączoną z parafii Raciborowice). Początkowo ksiądz proboszcz mieszkał w prywatnym domu, rok później udało się zakupić stary budynek, który do dziś pełni funkcję domu parafialnego. Po ks. Rutkowskim, w latach 1984 – 2020 proboszczem parafii Nowa Wieś Grodziska był ks. Tadeusz Szczepaniak, a od 2020 r. tę posługę pełni ks. Łukasz Langenfeld. Z powodu rozbieżności dwóch wyżej wspomnianych dat postanowiono, by obchody złotego jubileuszu parafii rozciągnąć na lata 2021 i 2022.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nieco o historii kościołów

Świątynia parafialna wzmiankowana jest już w 1492 r. Obecny jej kształt pochodzi z lat 1704-08, gdy zbudowano nowy kościół po całkowitym zburzeniu poprzedniego. Kościół restaurowano w XIX i XX wieku. Do budynku przylega kamienna czworoboczna wieża z dzwonami z 1522 i 1682 r. W bogatym wystroju wnętrza, warto zauważyć temperowe obrazy na deskach, związane z cyklem biblijno-katechetycznym z 1726 r. i inne.

Kościołem filialnym jest świątynia w Sędzimirowie. Wzmiankowana była już w 1399 r. W 1981 r. kościół spłonął doszczętnie. Zachowała się jedynie kamienna chrzcielnica z przełomu XVI i XVII wieku oraz kamienna kropielnica z 1826 r. Dwa dni po pożarze parafianie podjęli decyzję o odbudowie świątyni. Msze św. odprawiane były obok krzyża misyjnego, przy zgliszczach kościoła. Odbudowana świątynia została poświęcona 28 listopada 1982 r. W specjalnie przygotowanej gablocie przechowywane są zwęglone fragmenty elementów kościoła, jako świadectwo i pamiątka tamtego strasznego wydarzenia.

Parafianie i powojenna historia miejscowości

Reklama

Obecni mieszkańcy zasiedlili miejscowość tuż po II wojnie światowej, przyjeżdżając z Bieszczad, z miejscowości Polana w powiecie Ustrzyki Dolne. Ówczesny proboszcz Polany, ks. Franciszek Glazer, 29 czerwca 1945 r. odprawił ostatnie nabożeństwo i razem z dużą częścią swoich parafian wyruszył na Ziemie Odzyskane. Zmarł w 1951 r. i został pochowany na tutejszym cmentarzu parafialnym. Ludność Sędzimirowa napłynęła z Kresów Wschodnich, głównie z miejscowości Brzozdowce w rejonie mikołajowskim obwodu lwowskiego. Obecnie cała parafia liczy nieco ponad 1000 osób.

Przygotowania jubileuszu

Obchody roku jubileuszowego rozpoczęto od listu bp. Stefana Cichego, który otrzymali wszyscy parafianie, zachęcającego do wspólnego świętowania. W 2021 r. bp Cichy przewodniczył odpustowi parafialnemu. Ze względu na pandemię, misje parafialne przeprowadzono zimą i wiosną. W adwencie prowadził je ks. Jan Mycek z Legnicy, a wiosną franciszkanin o. Marek Augustyn z Rychwałdu, który przybył z pobłogosławioną przez Jana Pawła II kopią Całunu Turyńskiego. Kolejnym wydarzeniem była procesja Bożego Ciała, której przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski, połączona z obchodami rocznicy I Komunii św. dzieci. 18 września br. odpustowi w kościele w Sędzimirowie przewodniczył bp Stefan Regmunt, kończąc rok obchodów złotego jubileuszu parafii.

Świętowanie

W świętowanie wpisała się także Msza św. z okazji 50-lecia kapłaństwa przyjaciela parafii – ks. Mieczysława Jackowiaka z Lubania, przewodniczącemu tegorocznemu odpustowi w Nowej Wsi Grodziskiej. W obchody wpisały się również Siostry Elżbietanki, przybliżające postaci swoich współsióstr – męczennic Dolnego Śląska, które zostały beatyfikowane we wrocławskiej katedrze, oraz s. Jonasza z Czarnomorska (Ukraina), która – jako naoczny świadek – zobrazowała piekło wojny. Dla parafian i gości zorganizowano dwa koncerty. Podczas pierwszego wystąpił mieszkający w Niemczech Oliver Palmer – 31-letni Polak, jedyny na świecie głuchy tenor, zwany polskim Bocellim. Jego koncert zgromadził setki osób. Drugim był występ Renaty Galik, Dolnoślązaczki, która komponuje piosenki, pisze wiersze, wydaje płyty oraz tomiki poezji i powieści, a także scenariusze spektakli teatralnych. Przy wielkim zaangażowaniu parafian, udało się wyremontować plebanię, uporządkowano i na nowo zaaranżowano tereny wokół niej i wokół kościołów. W obu kościołach zainstalowano nowe oświetlenie prezbiteriów, naprawiono i odnowiono kościelne okna-witraże, wymieniono nagłośnienie, zamontowano wyświetlacze pieśni, uruchomiono i wyposażono salę parafialną, zbudowano toaletę oraz aneks kuchenny, przeprowadzono renowację przykościelnej groty Matki Bożej, zakupiono sztandar górniczy, ożywiono działalność grup parafialnych oraz wprowadzono w parafii dodatkowe nabożeństwa, m.in. nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Dzięki temu wzrosła liczba osób systematycznie uczestniczących w Mszach św., także w dni powszednie. Udało się zaangażować wiernych w liturgię słowa oraz zwiększyć grono ministrantów. Zakupiono do obu kościołów niezbędne, brakujące paramenty liturgiczne oraz nowe księgi liturgiczne. W jubileuszowym roku odbyła się peregrynacja obrazu św. Józefa oraz wprowadzono kręgi rodzin w ramach Ruchu Szensztackiego. Powstała strona internetowa parafii www.anielskanowawiesgrodziska.pl. Odbyło się także kilkanaście jubileuszowych pielgrzymek po Polsce i do Włoch. Dwukrotnie zorganizowano parafialne wczasy nad Bałtykiem. To wszystko jest zasługą zaangażowanych parafian, którym należą się ogromne podziękowania za ich wiarę, przywiązanie do Boga i do Kościoła.

2022-10-11 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Naznaczeni obecnością św. Franciszka

Niedziela bielsko-żywiecka 41/2024, str. V

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Franciszkańskie Centrum Medialne Katowice Panewniki

Uczestnicy odpustu w Koszarawie Bystrej

Uczestnicy odpustu w Koszarawie Bystrej

Postawa klęcząca to przyznanie się, że całe moje siły powierzam Bogu, że w Nim jest moja siła – mówił o. Ezdrasz Biesok w w Koszarawie Bystrej na odpuście ku czci stygmatów św. Franciszka z Asyżu.

W jednej z najmniejszych parafii w diecezji i w Polsce uroczystość odpustowa zgromadziła pełny kościół wiernych. – 800 lat temu na górze La Verna niedaleko Asyżu nasz patriarcha św. ojciec Franciszek otrzymał na dwa lata przed śmiercią znaki męki Chrystusowej – stygmaty. Został naznaczony w sposób doskonały Tym, Kogo wybrał u początków swojego powołania do świętości. Nasza parafia i klasztor też są naznaczone obecnością św. Franciszka z Asyżu – powiedział proboszcz i gwardian o. Tytus Boguszyński OFM. O. Ezdrasz Biesok OFM w kazaniu i zauważył, że to jest jedyny taki przypadek w historii, że Kościół oficjalnie uznał stygmaty świętego za prawdziwe, pochodzące od Boga. Jednocześnie wskazał na postawę klęczącego św. Franciszka. Zauważył, że kiedy święty usłyszał pierwszy raz głos Chrystusa w kościele w San Damiano, również trwał w postawie klęczącej, pełen podziwu i fascynacji dla Chrystusa, który wkroczył w jego życie. – My, wierzący w Chrystusa, też często klękamy, czasem mechanicznie, odruchowo i bezmyślnie. Czasem chrześcijanin wstydzi się gestów swojego ciała wobec Boga, jakby się bał wyrazić na zewnątrz bogactwa swojej duszy, wiary. Tymczasem zgięcie kolan to gest głęboko zakorzeniony w Piśmie Świętym, chrześcijańskiej duchowości. Zgięcie kolan wyraża ugięcie się przed potęgą Boga, uznanie, że wszystko to, co mam, pochodzi od Boga, że to Jemu zawdzięczam. Lekceważenie tego gestu miłości jest lekceważeniem przykazania miłości Boga. Szatan odmówił pokłonu samemu Bogu, on nie potrafi uklęknąć i robi wszystko, żeby człowiek nie klękał – zauważył oficjał sądu biskupiego naszej diecezji i wikariusz biskupi osób konsekrowanych.
CZYTAJ DALEJ

Jak spędzić Sylwestra i Nowy Rok? Mamy kilka podpowiedzi

[ TEMATY ]

sylwester

pasterka

pixabay.com

Sylwester, zwany również „tłustą wigilią”, to dzień poprzedzający Nowy Rok, kiedy świętujemy koniec starego roku i początek nowego. 31 grudnia to nie jest zwyczajna noc, dlatego warto ten czas spędzić wyjątkowo i niecodziennie.

Coraz częściej – w sylwestrową noc – zamiast tradycyjnego wyjścia na bal wybieramy czas z rodziną i najbliższymi. Większość z nas planuje wejść w nowy rok w zaciszu własnego domu lub na tzw. domówkach ze znajomymi. Z tej okazji warto przypomnieć znane mniej lub bardziej polskie zwyczaje i tradycje, związane z tym świętem.
CZYTAJ DALEJ

Życzenia Noworoczne

2025-01-01 16:35

Tomasz Lewandowski

od lewej: ks. Łukasz Romańczuk, Marzena Cyfert, Magdalena Lewandowska

od lewej: ks. Łukasz Romańczuk, Marzena Cyfert, Magdalena Lewandowska

Drodzy Czytelnicy „Niedzieli Wrocławskiej”! Rozpoczynamy Rok Pański 2025 - jubileuszowy, który będziemy przeżywać pod hasłem “Pielgrzymi nadziei”. To świetna okazja, aby przybliżyć się do Pana Boga i dobrze przeżyć ten czas.

Mamy ogromną nadzieję, że ten czas będzie obfitował w wiele radości dnia codziennego. Każdy rok rozpoczynamy od modlitwy o pokój na świecie. Życzymy też, aby towarzyszył Wam pokój serca wypływający z miłości do Jezusa Chrystusa. Życzymy, by św. Józef opiekował się Wami, niczym Dzieciątkiem Jezus, aby nie zabrakło Wam nigdy wiary, nadziei i miłości, aby wszystkie Wasze plany realizowane były zgodnie z wolą Pana Boga, abyśmy żyli w społeczeństwie, które ponad podziałami będzie szukać zgody, aby w Waszych rodzinach panowała radość i pojednanie, abyście nigdy nie ustawali w poszukiwaniu Prawdy, aby nie zabrakło Wam odwagi i chęci do dawania świadectwa wiary, aby był to czas rozwoju duchowego i głębszego poznania Bożych prawd. Życzymy, aby na świecie i w naszych sercach panował pokój.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję