Reklama

Kościół

Dbając o kościelne dobra

I Kongres SACRIS – Dobra Kościoła (Troska i Odpowiedzialność) odbędzie się w dniach 20-21 października w zespole katedralnym we Fromborku. Geneza kongresu związana jest z przygotowaniami do przypadających w 2023 r. 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika.

Celem kongresu jest zapoczątkowanie procesu wsparcia osób zaangażowanych w rozwijanie dóbr Kościoła, które są narzędziem służebnym w jego misji. Podczas 2 dni odbędzie się czternaście debat tematycznych, w których uczestniczyć będzie siedemdziesięciu panelistów. Mimo że reprezentują różne środowiska i wrażliwości, mają świadomość, iż najważniejsze są wartości duchowe, a nie posiadanie oraz administrowanie dobrami doczesnymi. Program i zasady bezpłatnej rejestracji są dostępne na stronie: www.sacris.pl .

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli: abp. Józef Górzyński, metropolita warmiński, o. Janusz Sok, redemptorysta, który pełni posługę przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, oraz s. Dolores – Dorota Zok, werbistka, przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

– Zachęcam do uczestnictwa w kongresie we Fromborku, czyli miejscu związanym z Mikołajem Kopernikiem. Będziemy rozmawiać w związku z dokonanymi ostatnio zmianami w księdze sankcji Kodeksu prawa kanonicznego, gdzie zostały rozszerzone prawne konsekwencje złego zarządzania majątkiem kościelnym czy zakonnym – mówi br. Zdzisław Duma, kapucyn, główny inicjator kongresu, jeden z misjonarzy miłosierdzia mianowanych w 2015 r. przez papieża Franciszka.

Reklama

Jednym z kluczowych punktów kongresu będzie uroczyste podpisanie Karty Kongresu SACRIS, tuż po prezentacji znaczka pocztowego Poczty Polskiej S.A. „Boże Narodzenie”.

Organizatorem wydarzenia jest Pomorskie Stowarzyszenie „Wspólna Europa” z Gdańska przy współudziale firmy Apella S.A. z siedzibą w Gdyni. Patronem medialnym kongresu jest m.in. Tygodnik Katolicki Niedziela.

2022-10-11 12:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wokół prasy parafialnej

Niedziela lubelska 21/2019, str. 5

[ TEMATY ]

prasa

kongres

Ewa Kamińska

Prowadzeniem pism parafialnych zajmują się pasjonaci

Prowadzeniem pism parafialnych zajmują się pasjonaci

– Dziennikarze chrześcijańscy, ukazując dobro i piękno, powinni zachęcać do wkroczenia na drogę, która prowadzi do absolutnego piękna, Jezusa Chrystusa – usłyszeli uczestnicy Kongresu Redakcji Pism Parafialnych i Wydawanych przez Parafie, który odbył się w Chełmie

Spotkanie zostało zorganizowane 9 maja przez parafię pw. Chrystusa Odkupiciela w Chełmie, a szczególnie przez Eugeniusza Wilkowskiego, redaktora odpowiedzialnego pisma kulturalno-społecznego ziemi chełmskiej „Powinność”. W kongresie udział wzięli redaktorzy pism: „Bractwo” (parafia pw. św. Mikołaja w Urzędowie), „Głos Świętego Antoniego” (parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie), „Dominik Turobiński” (parafia pw. św. Dominika w Turobinie), „Emaus” (parafia pw. św. Barbary w Łęcznej), „Ku wspólnocie” (parafia pw. św. Józefa Oblubieńca w Lublinie), „Boże Sieci” (parafia pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie), „Wspólnota Pogranicza” (parafia pw. św. Jana Nepomucena w Dorohusku), „Ku Świętej Rodzinie” (parafia pw. Świętej Rodziny w Lublinie) i „Powinność” (parafia pw. Chrystusa Odkupiciela w Chełmie). Problematykę i rolę prasy parafialnej przybliżyli prelegenci. Wszyscy debatowali nad stanem, osiągnięciami oraz troskami pism parafialnych, których w naszym regionie jest coraz mniej. Jeszcze w 2000 r. w archidiecezji lubelskiej wydawano kilkadziesiąt pism parafialnych; obecnie systematycznie wydawanych jest zaledwie kilkanaście tytułów.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterstwo w cieniu skandali

Niedziela Ogólnopolska 21/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Notatnik duszpasterski

Karol Porwich/Niedziela

Trwa dla ludzi Kościoła czas próby. Z czołówek gazet i z ekranów nie schodzi sprawa skandali i krytyki nacelowanej na wspólnotę Kościoła. Jedne zarzuty są słuszne i trzeba się za nie uderzyć w piersi, inne, bardzo czytelnie, mają jeden cel – osłabić Kościół, jego misję i nauczanie. Siłą rzeczy ma to ogromny wpływ na duszpasterstwo. Pewnie będziemy tego doświadczać w grupach liturgicznej służby ołtarza, w ruchach i stowarzyszeniach młodzieżowych, w duszpasterstwie dzieci oraz w liczbie i jakości powołań kapłańskich. Z pewnością podetnie to skrzydła wielu duszpasterzom – jeśli nie osłabi w gorliwości, to przysporzy lęku przed osądzeniem i reakcją mediów.

CZYTAJ DALEJ

Walentynkowy koncert słowno-muzyczny pt. "Listy Miłosne"

2023-02-07 13:44

[ TEMATY ]

koncert

walentynki

PIRO4D/pixabay.com

Z okazji święta zakochanych, Katolickie Centrum Kultury "Dobre Miejsce" pragnie zaprosić na walentynkowy koncert słowno-muzyczny pt. "Listy Miłosne". Podczas tego romantycznego wydarzenia zaprezentują się przed Państwem Sylwia Banasik - Smulska oraz Marcin Jajkiewicz, znani artyści o wyjątkowych głosach, którzy wykonają najbardziej popularne i najpiękniejsze utwory miłosne.

Z przyczyn niezależnych od organizatorów, nastąpiła zmiana wokalisty. Zamiast Michała Gasza wystąpi Marcin Jajkiewicz. Zmiana ta jednak nie wpłynie na istotę i przesłanie koncertu. Repertuar pozostaje bez zmian!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję