Reklama

Niedziela Kielecka

Pamięć i duma

Przez II Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków, wiodący niemal przez całą Polskę, bo z Kielc do Gdańska, grupa kieleckich cyklistów upamiętniła wkład żołnierzy Kielecczyzny w obronę Westerplatte. A był on znaczny.

2022-09-13 14:05

Niedziela kielecka 38/2022, str. I

[ TEMATY ]

rajd rowerowy

T.D.

II Rajd im. Westerplatczyków wyrusza spod katedry

II Rajd im. Westerplatczyków wyrusza spod katedry

Celem sierpniowo-wrześniowych upamiętnień jest uczczenie 80 żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów, którzy we wrześniu 1939 r. walczyli na Westerplatte. W bohaterskiej obronie wzięło udział 200 polskich żołnierzy, ok. 80 z nich pochodziło z Kielecczyzny.

Pomysłodawcą rowerowego upamiętnienia Westerplatczyków jest bp Marian Florczyk, który 27 sierpnia uroczyście wyprawił rowerzystów spod kieleckiej katedry, na blisko 600-kilometrową trasę.

– Spotykamy się pod pomnikiem św. Jana Pawła II, który był wielkim patriotą i kochał – aktywnie – naszą Ojczyznę, aby wyruszyć na Westerplatte i upamiętnić walczących tam żołnierzy Kielecczyzny – mówił bp Marian Florczyk, wyrażając wdzięczność uczestnikom i organizatorom z Komitetu Społecznego. – Jan Paweł II był tutaj na tym placu 3 czerwca 1991 r., a myślę, że to, co dzieje się w tej chwili, to też historia – stwierdził biskup. – Mniej więcej od roku, gdy jestem w parafiach, a jest tam grób Westerplatczyka, ludzie sami mi o tym mówią, są dumni, proszą o modlitwę – dodał bp Florczyk.

Renata Janik, wicemarszałek woj. świętokrzyskiego, choć – jak twierdzi – kilkanaście lat nie jechała na rowerze, ale w duchu patriotycznym zdecydowała się pokonać trasę choćby do Wiśniówki. – W ten sposób można pokazać młodemu pokoleniu, jak dzisiaj można prezentować postawy miłości wobec Ojczyzny, szacunku do jej historii – mówi „Niedzieli”.

Na trasę wyruszyły dwie grupy, które od 27 sierpnia do 1 września przemierzyły województwa: świętokrzyskie, łódzkie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz pomorskie. Wsparcie podczas rajdu zapewniali żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Pierwszego dnia uczestnicy rajdu dotarli do Wiśniówki, skąd wyruszyli w dwóch grupach: jedna pod opieką Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Kazimierza Mądzika, druga pod opieką radnego gminy Górno Grzegorza Skiby. W kolejnych dniach punkty docelowe stanowiły: Tomaszów Mazowiecki, Płock, Brodnica, Elbląg i Westerplatte, gdzie 31 sierpnia złożono kwiaty. 1 września miała miejsce uroczysta Msza św. w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej z udziałem uczestników rajdu.

Reklama

Z kolei lokalne kieleckie uroczystości patriotyczno-religijne w rocznicę kapitulacji Westerplatte rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej w Kielcach, następnie uczestnicy razem z wojskową asystą honorową przemaszerowali pod Wojewódzki Dom Kultury, gdzie odczytano Apel pamięci, a w kinie Fenomen pokazano film „Kieleckie Westerplatte”.

Patronat honorowy nad tymi działaniami objęli Minister Obrony Narodowej oraz Minister Edukacji i Nauki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ich odwaga nie pójdzie w zapomnienie

Niedziela kielecka 39/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Westerplatte

rajd rowerowy

K.D.

Ks. Dariusz Jarliński – kapelan 10. Świętokrzyskiej Brygady WOT i OHP

Ks. Dariusz Jarliński – kapelan 10. Świętokrzyskiej Brygady WOT i OHP

We wrześniu 1939 r. na Westerplatte niemal połowę załogi stanowili mieszkańcy świętokrzyskiego i Kielecczyzny – najodważniejsi z odważnych. Fakt dotychczas mało znany, nawet wśród kielczan. Poprzez Pierwszy Rajd Westerplatczyków pamięć o bohaterach ma szansę odrodzić się w kolejnych pokoleniach.

Według ustaleń, 80 żołnierzy spośród 200 broniących polskiej placówki przed Niemcami, wywodziło się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów. Pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek. 28 lutego 1939 r. Ministerstwo Spraw Wojskowych Departamentu Piechoty skierowało do dowódcy 2. Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach, płk. Edwarda Dojana-Surówki rozkaz w sprawie organizacji plutonu wartowniczego dla Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Od tego momentu rozpoczął się słynny szlak bojowy żołnierzy z Kielc na Westerplatte. Pracownicy Delegatury IPN w Kielcach ustalili lokalizację 35 mogił, znajdujących się na terenie woj. świętokrzyskiego.

CZYTAJ DALEJ

Rzecz o aniołach

Niedziela łowicka 40/2002

[ TEMATY ]

anioły

UMB-O/pl.fotolia.com

Któż z nas nie zna prostych i pełnych ufności słów modlitwy: "Aniele Boży, stróżu mój, ty zawsze przy mnie stój..." Dla niektórych była to może pierwsza w życiu modlitwa, szeptana jeszcze na kolanach matki. Ale czy anioły są żywo obecne tylko w świecie dziecięcej wyobraźni? Czy my, dorośli, też możemy wierzyć w anioły?

Anioły w Piśmie Świętym

CZYTAJ DALEJ

Relikwie świętych rodziców i ich córki w Żórawinie

2022-10-02 18:21

Marzena Cyfert

W parafii św. Józefa w Żórawinie wprowadzone zostały relikwie św. Zelii i św. Ludwika Martin oraz ich córki św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Uroczystości przewodniczył ks. Piotr Milewicz z parafii Odkupiciela Świata we Wrocławiu.

W słowie powitania ks. Cezary Chwilczyński, proboszcz parafii podkreślił, że przez wstawiennictwo św. Teresy od Dzieciątka Jezus i jej świętych rodziców, którzy stają się właśnie szczególnymi parafianami, chcemy wypraszać wszelkie potrzebne łaski, zwłaszcza świętość dla rodzin wspólnoty parafialnej. – To właśnie dziś rodzina jest tak bardzo zagrożona, tak wiele rodzin przeżywa kryzys, wiele rodzin się rozpada. Trzeba nam nieustannie się modlić, aby rodzina była Bogiem silna, aby w każdej rodzinie panowały miłość i dobroć. I taki cel przyświeca intronizacji tych relikwii – mówił ks. Chwilczyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję