Reklama

Niedziela Kielecka

Pokazać Boga, który jest bliski

Każdy nauczyciel powinien być autentyczny w tym, co robi – powiedział jeden z katechetów podczas inauguracji nowego roku szkolnego.

2022-09-06 12:23

Niedziela kielecka 37/2022, str. I

[ TEMATY ]

katecheci

K.D.

Nowi katecheci złożyli wyznanie wiary i przyrzeczenie przed bp. Florczykiem

Nowi katecheci złożyli wyznanie wiary i przyrzeczenie przed bp. Florczykiem

Katecheci w diecezji kieleckiej zainaugurowali nowy rok katechetyczny 23 i 24 sierpnia. Uczestniczyli we Mszy św. i w konferencjach formacyjnych. Nowi katecheci złożyli przyrzeczenia przed bp. Marianem Florczykiem i otrzymali misję katechetyczną.

Bp Marian Florczyk w czasie Mszy św. w bazylice katedralnej, odwołując się do Ewangelii, uświadamiał uczestnikom Eucharystii, jak wymagająca i odpowiedzialna jest rola nauczyciela, w tym katechety, który przekazuje wiedzę uczniom, kształtuje ich świat wartości dobra i piękna, i prowadzi ich do prawdy. Podkreślał, że bardzo często nauczyciel w tej pracy może odczuwać zniechęcenie, przygnębienie, spotykając się z brakiem owoców i efektów w nauczania wśród uczniów.

Potrzeba cierpliwości

Jednak, jak zaznaczył, każdy nauczyciel powinien być przede wszystkim w swoim wysiłku wychowawczym cierpliwy i wzorować się na Jezusie – Nauczycielu Dobrym, który wykazuje się wobec nas wszystkich wielką cierpliwością i miłością. W sanktuarium św. Józefa za katechetów, w drugim dniu spotkań formacyjnych, modlił się bp Jan Piotrowski, dziękując odchodzącym na emeryturę katechetom za lata pracy i ewangelizacji.

Jak mówić o Bogu?

Zawsze miałem takie pragnienie, aby uczyć religii i w końcu podjąłem studia podyplomowe z teologii w Łodzi, ale studiowałem z pasją. Każdy nauczyciel, także katecheta, powinien być autentyczny w tym, co robi. To był mój pierwszy rok pracy w roli katechety. Może była to trudna klasa, ale nie miałem z nimi kłopotów. Chętnie włączali się w oprawę Mszy św. w Sobkowie i Chomentowie. W końcu to już ponad 25 lat doświadczenia pedagogicznego. Widzę, jak potrzeba im szacunku, trochę żartu. Trzeba być merytorycznie przygotowanym, słuchać uczniów i umieć dotrzeć do każdego indywidualnie – mówi Stanisław Ossowski.

– Trzeba pokazać im Boga, który jest bliski. Boga, który pragnie z nimi relacji, bo często w domu te relacje są zaburzone, a rodzice zagonieni. Potrzebują, aby im pokazać, że przy parafii mogą czuć się dobrze, angażować się w życie Kościoła – mówi s. Bernardyna, kanoniczka Ducha Świętego z 25-letnim stażem pracy.

Reklama

– Uczę malutkie dzieci. One są otwarte na Pana Boga, na wiarę. Z wielką radością przyjmują wiedzę o Jezusie, świętych. Trzeba wnosić przede wszystkim dużo radości w te relacje i przybliżać im miłość, pokazywać, że Jezus je kocha – mówi s. Stefania.

Na zakończenie roku szkolnego 2021/22 w diecezji kieleckiej pracowało 693 katechetów, w tym 372 świeckich, 51 sióstr zakonnych i 270 kapłanów.

Ważne tematy

Odpowiadając na potrzebę edukacji w zakresie ochrony małoletnich przed wykorzystaniem, katecheci wysłuchali konferencji: „Profilaktyka nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży w duszpasterstwie i katechezie”, którą wygłosił ks. dr Marek Studenski. Kolejne wystąpienie ks. dr. hab. Andrzeja Kieliana poświęcone było oddziaływaniu mediów społecznościowych na postrzeganie wiary i religii przez dzieci i młodzież.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sukces świdnickiej katechetki

Niedziela świdnicka 25/2018, str. III

[ TEMATY ]

wyróżnienie

katecheci

Sekretariat konkursu

Nagrodę dr Małgorzacie Wawszczyk wręczył bp Jerzy Mazur SVD

Nagrodę dr Małgorzacie Wawszczyk wręczył bp Jerzy Mazur SVD

W XVII edycji ogólnopolskiego Konkursu „Mój szkolny kolega z misji” wzięły udział 273 szkoły podstawowe oraz gimnazja. Konkurs swym patronatem honorowym objęli: abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, Anna Zalewska, minister Edukacji Narodowej, oraz bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W przeprowadzenie konkursu zaangażowało się 1 400 nauczycieli, katechetów i wychowawców, aktywizując 4 500 uczniów. W ramach kategorii charytatywnej zebrano 35 000 zł, które Dzieło Pomocy „Ad Gentes” przekaże misjonarce świeckiej Małgorzacie Kiedrowskiej na remont i wyposażenie szkoły podstawowej w miejscowości Mann (Republika Środkowoafrykańska). Szkoła obecnie jest zdewastowana i wymaga kapitalnego remontu. W imieniu misjonarki czek odebrała jej mama, która odczytała list z podziękowaniami od dzieci z Mann.

CZYTAJ DALEJ

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej opaski podczas zbliżających się mistrzostw świata

2022-09-30 11:55

[ TEMATY ]

piłka nożna

mistrzostwa świata

Adobe Stock

Osiem z trzynastu europejskich drużyn obecnych na piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zgłosiło chęć dołączenia do akcji "One Love", w ramach której kapitanowie będą nosić podczas meczów tęczowe opaski, symbolizujące różnorodność płciową. Polska odmówiła.

Na opasce kapitańskiej będzie widnieć tęczowe serce, które ma symbolizować różnorodność oraz solidarność ze społecznością LGBTQ.

CZYTAJ DALEJ

Relikwie świętych rodziców i ich córki w Żórawinie

2022-10-02 18:21

Marzena Cyfert

W parafii św. Józefa w Żórawinie wprowadzone zostały relikwie św. Zelii i św. Ludwika Martin oraz ich córki św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Uroczystości przewodniczył ks. Piotr Milewicz z parafii Odkupiciela Świata we Wrocławiu.

W słowie powitania ks. Cezary Chwilczyński, proboszcz parafii podkreślił, że przez wstawiennictwo św. Teresy od Dzieciątka Jezus i jej świętych rodziców, którzy stają się właśnie szczególnymi parafianami, chcemy wypraszać wszelkie potrzebne łaski, zwłaszcza świętość dla rodzin wspólnoty parafialnej. – To właśnie dziś rodzina jest tak bardzo zagrożona, tak wiele rodzin przeżywa kryzys, wiele rodzin się rozpada. Trzeba nam nieustannie się modlić, aby rodzina była Bogiem silna, aby w każdej rodzinie panowały miłość i dobroć. I taki cel przyświeca intronizacji tych relikwii – mówił ks. Chwilczyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję