Reklama

Aspekty

Pancerne święto w Słubicach

Do Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego w Słubicach zostanie złożona ziemia z grobu gen. Stanisława Maczka oraz Nieznanego Polskiego Żołnierza.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 36/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

gen. Stanisław Maczek

Archiwum M. Sobocińskiego

Ziemia z grobu gen. Maczka została pobrana z Polskiego Wojskowego Cmentarza Honorowego w Bredzie (Holandia)

Ziemia z grobu gen. Maczka została pobrana z Polskiego Wojskowego Cmentarza Honorowego w Bredzie (Holandia)

Ziemię w ubiegłym roku do Słubic przywieźli państwo Ewa i Wojciech Romaniakowie, którzy na co dzień mieszkają i pracują w Belgii, i tam aktywnie działają przy polskiej parafii oraz w Grupie Rekonstrukcyjnej Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej „Antwerpia” w Balen. Ziemia z grobu gen. Stanisława Maczka, legendarnego dowódcy 1. Polskiej Dywizji Pancernej, została pobrana z Polskiego Wojskowego Cmentarza Honorowego w Bredzie, natomiast Nieznanego Polskiego Żołnierza – z cmentarza wojennego z Lommel. Ziemia z mogił bohaterów zostanie uroczyście złożona w panteonie z honorami wojskowymi, w obecności miłośników i fascynatów historii Oręża Polskiego z Królestwa Belgii 4 września podczas uroczystej Mszy św. o godz. 13.30 w kościele Ducha Świętego w Słubicach. W ten sposób, jak mówi pomysłodawca panteonu Michał Sobociński, gen. Maczek spotka się ze swoim żołnierzem, szeregowym, który poległ w czasie II wojny światowej. – Ziemia z grobu gen. Maczka i Nieznanego Żołnierza dotarła do nas dzięki zaangażowaniu Polaków, którzy mieszkają w Belgii. Na uroczystość przybędą z rodzinami członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej „Antwerpia” w historycznych strojach 1. Polskiej Dywizji Pancernej ze sztandarem 24. Pułku Ułanów, który wchodził w skład tej dywizji. To oni kultywują w Belgii polskie tradycje patriotyczne, a także opiekują się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci narodowej – wyjaśnia pomysłodawca.

– Nasza grupa w barwach 24. Pułku Ułanów rok w rok kultywuje pamięć o żołnierzach 1. Polskiej Dywizji Pancernej. W trakcie uroczystości, które upamiętniają wyzwolenie belgijskich miejscowości, oddajemy hołd przez wystawienie pocztu sztandarowego i warty honorowej. Angażujemy się również w różne projekty, które upamiętniają wyzwolenie Belgii przez polskie wojsko – mówi Wojciech Romaniak. – O słubickim panteonie dowiedzieliśmy się przez social media, a dokładnie pan Michał Sobociński znalazł nas i zapytał, czy moglibyśmy wziąć udział w tym projekcie. Oczywiście bez namysłu rozpoczęliśmy działania i sprowadziliśmy ziemię z grobu gen. Maczka z Bredy (Holandia) oraz z grobu Nieznanego Żołnierza z polskiego wojennego cmentarza w Lommel (Belgia). Dla nas to wielki zaszczyt i honor, że możemy wziąć udział w tak zacnym projekcie. Wszędzie gdzie możemy się przyczynić do szerzenia historii oraz dbania o pamięć 1. Polskiej Dywizji Pancernej i polskich sił zbrojnych na zachodzie, tam jesteśmy zawsze gotowi do działań – dodaje.

2022-08-30 12:44

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: uczczono pamięć gen. Stanisława Maczka i jego żołnierzy

W kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze odprawiono dziś Mszę św. w intencji generała Stanisława Maczka i jego żołnierzy. Za aktywne działania w upowszechnianiu czynu orężnego i pielęgnowanie tradycji Jasna Góra wyróżniona została „Odznaką Honorową 80-lecia 1. Polskiej Dywizji Pancernej”. W tym roku mija 80. rocznica utworzenia dowodzonej przez generała 1. Polskiej Dywizji Pancernej. To najsłynniejsza polska jednostka pancerna z okresu II wojny światowej.

W latach 1935-1938 płk. dypl. Stanisław Maczek, późniejszy generał i twórca oraz dowódca legendarnej dywizji, pełnił służbę w Częstochowie na stanowisku dowódcy 7. Dywizji Piechoty.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Ks. Ángel wyjaśnił na początku spotkania, że uczynił wszystko, aby zachować to wielkie dziedzictwo jakim jest Valdocco. „Tutaj wszystko zrodziło się z inicjatywy tego młodego kapłana, jakim był ks. Bosko. Chciał być przyjacielem wszystkich. A Valdocco w Turynie musi pozostać dziedzictwem historycznym i charyzmatycznym, szkołą świętości, tak jak chciał tego Ksiądz Bosko. Stąd wyszło 13 świętych” – podkreślił przełożony generalny.

CZYTAJ DALEJ

Pokazali, że codziennie jest Boże Narodzenie. Jasełka w Wapienicy

2023-01-30 19:31

[ TEMATY ]

jasełka

Dzieci Maryi

Joanna Król

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

W domu katechetycznym przy parafii św. Franciszka z Asyżu odbyły się jasełka pt.: „Codziennie jest Boże Narodzenie”.

Tytuł nawiązywał do słów Matki Teresy z Kalkuty: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. (…) Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję