Reklama

Niedziela Kielecka

Porcjunkula na „Wyspie”

Zbliża się odpust Matki Bożej Anielskiej. Swoją Porcjunkulę ma nie tylko Asyż i Wieliczka. Kościółek pod tym wezwaniem znajduje się również w Ośrodku Rekolekcyjnym „Wyspa” k. Budzynia.

2022-07-26 14:40

Niedziela kielecka 31/2022, str. VI

[ TEMATY ]

odpust porcjunkuli

Helena Krysiak

Odpust w kościółku odbędzie się w tym roku 6 sierpnia

Odpust w kościółku odbędzie się w tym roku 6 sierpnia

Przygotowując projekt, wzorowałem się na kopii Porcjunkuli z Asyżu, z Wieliczki. Tamta jest pierwszą w świecie wierną kopią kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej, którą św. Franciszek w XIII w. otrzymał w darze od benedyktynów. Budowa trwała 2 lata. – Kościółek wzniosłem własnymi rękami z kamienia jurajskiego od 2009 r. Zainspirował mnie mój bratanek franciszkanin Marcin, który przyjechał do nas pisać ikony i powiedział że „na Wyspie jeszcze potrzebna jest Porcjunkula”. Kiedy powiedziałem, że nie mam pieniędzy, on na to: – Bardzo dobrze, będzie po franciszkańsku – za żebrane. I rzeczywiście długów nie ma, a kościółek stoi – opowiada ks. Witek Świąder, założyciel Ośrodka „Wyspa” i administrator. Dekretem bp. Ryczana kościółek otrzymał przywilej celebrowania odpustu w pierwszą sobotę sierpnia, w tym roku będzie to 6 sierpnia.

Brama Niebieska

Kamienny kościółek, wzniesiony nad niewielkim stawem, ma swoisty klimat. Wchodzących wita wizerunek na drzwiami – Matka Boża z błogosławiącym Panem Jezusem w sercu, który namalowała Helena Krysiak – artystka i autorka licznych rzeźb na „Wyspie”. – Maciej Zychowicz – sławny artysta krakowski powiedział kiedyś, że „w tym kościółku są dwie bramy”. Jak ktoś będzie się w tę górną bramę wpatrywał, a dolną przechodził, to kiedyś do tej Bramy Niebieskiej zostanie zaproszony – przemawia do mnie ta interpretacja – mówi ks. Świąder.

Pierwsze soboty czasem wspólnoty

W środku, nad drzwiami umieszczono, nawiązującą do tytułu kościółka, ikonę Matki Bożej Anielskiej z Archaniołami i Aniołami w otoczeniu św. Jana Pawła II i św. Brata Alberta. Na ścianach bocznych ikony świętych. W ołtarzu głównym – ikona Pana Jezusa Zmartwychwstałego, który przychodzi do uczniów. Ołtarz jest pośrodku, by mogli otoczyć Go kołem uczestnicy Eucharystii. Porcjunkula pomieści 40 osób. W pierwsze soboty od lat odbywają się tutaj spotkania duszpasterskiej grupy. Jest wspólna modlitwa różańcem, Eucharystia, koronka do Bożego Miłosierdzia, krąg biblijny, a po modlitwie agapa przy ognisku.

Harmonia, radość, Bóg

Latem „Wyspa” szczególnie tętni życiem, stale są jacyś goście i pielgrzymi odnajdujący w tym zakątku pośród lasów wyciszenie i harmonię, radość i Boga. Niewielkie kamienne zbudowania w otoczeniu zieleni, wody, łąk, maleńkie eremy, Porcjunkula w otoczeniu plenerowych kamiennych rzeźb Świętej Rodziny, aniołów i świętych, które wykonała artystka mieszkająca na „Wyspie” Helena Krysiak – to miejsce zachwyca na każdym kroku. Często zagląda tu bp Jan Piotrowski. W lipcu zatrzymały się siostry franciszkanki, grupa młodych z Jędrzejowa z ks. Przemysławem Pabjanem, młodzież z Pacanowa z siostrami duchaczkami. Kalendarz ks. Witolda zapełniony jest zapowiadanymi gośćmi, grupami, etc. Jako duszpasterz od lat służy na „Wyspie” sakramentami i rozmową i duchowym wsparciem. Zawsze powtarza, że w tej misji czuje się szczęśliwy. Przed laty pokochał to miejsce. Cały kompleks powstał na polu jego dziadka Piotra – partyzanta, który razem z grupą 14 kolegów, walcząc o wolną Polskę, zginął wraz z nimi w tych lasach w grudniu 1944 r. – Wierzę, że krew męczenników jest zasiewem chrześcijan – mówi, podkreślając że wielokrotnie słyszy świadectwa pielgrzymów o otrzymanych tutaj łaskach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do tronu Królowej Aniołów

2022-07-19 14:02

Niedziela sosnowiecka 30/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

odpust porcjunkuli

Ks. Tomasz Zmarzły/Niedziela

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

W kilku świątyniach diecezji sosnowieckiej jest obchodzony uroczyście odpust Porcjunkuli, którego historia sięga początków XIII wieku.

Kościoły te to: bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej w Pilicy-Biskupicach oraz kościół parafialny Matki Bożej Anielskiej w Jaworznie-Dąbrowie Narodowej. Odpust w Dąbrowie Górniczej to największa z uroczystości w diecezji sosnowieckiej. Nie tylko licznie przybywające w ten dzień niewiasty, ale też inni pielgrzymi mogą uzyskać wiele łask za wstawiennictwem Matki Bożej Królowej Anielskiej.

CZYTAJ DALEJ

O Bogu – najprościej

W wielu rodzinach to wciąż trudny temat. Rodzice nierzadko wstydzą się o tym mówić albo się boją, że nie mają wystarczającej wiedzy. Po cichu liczą na katechetę. Ale czy da się zupełnie uniknąć rozmów o wierze?

Wiara jest tematem szczególnie delikatnym – uważa psycholog Agnieszka Domowicz. – Kiedy pracuję z parami czy z rodzicami, okazuje się, że o wierze jest nawet trudniej mówić niż o seksualności. Czasami ludziom brakuje przygotowania, dlatego na pewno łatwiej jest tym, którzy są we wspólnotach. Ale niekiedy zwyczajnie może być trudno nazwać to, co sami przeżywamy gdzieś w środku. Nie ma problemu, żeby dziecko nauczyć pacierza, ale już powiedzieć o tym, czego się doświadcza, o swojej relacji z Panem Bogiem, jest dużo trudniej.

CZYTAJ DALEJ

Głogów. W cieniu kolegiaty

2022-08-15 20:11

[ TEMATY ]

kolegiata głogowska

Katarzyna Krawcewicz

15 sierpnia w Głogowie odbył się dziś kolejny festyn "W cieniu kolegiaty".

To potrójna uroczystość łącząca w sobie Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny , święto Wojska Polskiego, a także piknik związany z Tradycją i Folklorem. Przy parafialnym stoisku można było zakupić cegiełkę - cały dochód przeznaczony zostanie na przywracanie piękna kolegiacie głogowskiej. Przez cały czas trwania festynu można było zwiedzać zabytkowy kościół i podziwiać efekty prac konserwatorskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję