AGRESJA NA UKRAINĘ
Szatański plan Rosji
Reklama
Wywiad USA ostrzega, że Rosja planuje nielegalną aneksję okupowanych terytoriów na Ukrainie. W szczegółowych planach rosyjskich jest aneksja, obok tzw. republik donbaskich, także m.in. regionów chersońskiego i zaporoskiego. Kolejne wypowiedzi rosyjskich tuzów o rozszerzeniu wojny poza Donbas potwierdzają plany Rosji – powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Dodał, że jeśli Rosja zrealizuje swoje zamierzenia, spotkają ją dodatkowe sankcje. Zaznaczył też, że dotychczasowe sankcje odnoszą skutek – pozbawiają rosyjski przemysł, w tym zbrojeniowy, dostępu do kluczowych technologii. Jako dowód podał rosyjskie starania o nabycie dronów w Iranie wobec ograniczonej możliwości produkcji własnych maszyn. Price skomentował w ten sposób niedawny wywiad szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, który powiedział, że „geograficzne zadania” rosyjskiej ofensywy nie ograniczają się do Donbasu. We wrześniu Kreml chce przeprowadzić referenda na okupowanych ziemiach, by stworzyć podstawy do przyłączenia tych ziem do Rosji. Dałoby to Kremlowi – jak pisze agencja Bloomberg – podstawy do pokazania społeczeństwu, że wojna przebiega zgodnie z planem. Jest to też sygnał dla Zachodu, że w razie rozmów pokojowych Rosja się nie wycofa z zajętych ziem. Urzędnicy przygotowują wszystko, by na terenach zajętych i tych, które zostaną przyłączone do 15 września, przeprowadzić plebiscyty. Na razie, co prawda, nie wiadomo, jak Kreml zamierza przeprowadzić głosowanie w zrównanych z ziemią miejscowościach, ale doświadczenia w oszustwach wyborczych Moskwa ma duże.
w.d.
GRILLOWANIE POLSKI
Długie tradycje krętactwa
Na rozmowach z opozycją skupili się reprezentanci Parlamentu Europejskiego, którzy niespodziewanie przyjechali do Polski, by przekonać się, jak wydawane są tu fundusze europejskie. Ich konferencja poświęcona była jednak głównie krytykowaniu poziomu praworządności w Polsce. – Chcemy, aby środki UE trafiły do Polski, jednak mamy obawy – powiedziała szefowa komisji kontroli budżetowej PE Monika Hohlmeier. – Są oznaki, że dystrybucja środków publicznych, w tym unijnych, jest coraz bardziej upolityczniona, a kryteria ich otrzymywania utrudniają ich sprawiedliwe rozdzielanie – oceniła. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta po spotkaniu z europosłami zwrócił uwagę na podwójne standardy stosowane wobec Polski. – Gdy wskazywaliśmy Niemcom i Hiszpanom, że ich instytucje wymiaru sprawiedliwości są bardziej upolitycznione niż nasze, usłyszeliśmy, iż nie ma po co oceniać ich systemów, bo oni mają długie tradycje prawne – relacjonował. – Im chodzi nie o praworządność, lecz o zmianę władzy w Polsce – dodał.
w.d.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
SZKOŁY NA UKRAINIE
Konieczny schron
Reklama
Nauczanie w formie stacjonarnej rozpocznie się na Ukrainie 1 września tylko w szkołach wyposażonych w schrony, które umożliwią szybkie przemieszczenie się dzieci w bezpieczne miejsce w przypadku alarmu przeciwlotniczego – powiadomił szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski. Jak podkreślił, schron powinien mieć formę piwnicy lub podpiwniczenia. Musi się znajdować w szkole lub w jej sąsiedztwie, a także mieć oświetlenie i toaletę. Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) przeprowadzi szczegółowe kontrole pod kątem spełniania tych wymogów. Nauka w formie stacjonarnej zacznie się wyłącznie tam, gdzie rzeczywiście będzie to bezpieczne – oświadczył Monastyrski. Kontrola obejmie przede wszystkim obiekty w zachodniej i środkowej części kraju, a zatem w regionach, do których przybyło wiele dzieci z terenów okupowanych i położonych blisko linii frontu.
j.k.
KRAJ RAJ
Ukrywają się w atomie
Rosjanie umieścili w maszynowni okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej co najmniej 14 jednostek ciężkiego sprzętu z amunicją i materiały wybuchowe – powiadomił Energoatom, koncern zarządzający ukraińskimi elektrowniami jądrowymi. Sprzęt wojskowy i amunicja mają się znajdować obok ważnych instalacji oraz łatwopalnych substancji. Ponadto zostały rozlokowane tak, że w przypadku pożaru będą blokować dostęp straży pożarnej do maszynowni. Gdyby doszło do pożaru, np. z powodu przypadkowej detonacji amunicji, jego skala mogłaby być porównywalna z katastrofą w elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 r. Rosyjscy dowódcy zażądali od administracji ukraińskiej elektrowni atomowej otworzenia im maszynowni w kolejnych blokach energetycznych, by ukryć tam cały swój arsenał wojskowy przed atakami wojsk ukraińskich.
j.k.
POSTĘPY POSTĘPU
Są pod ochroną
Reklama
Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę chroniącą małżeństwa jednopłciowe. Poparła ją znacząca liczba republikanów. Małżeństwa jednopłciowe zostały wprowadzone w całych USA na skutek sprawy Obergefell v. Hodges, którą Sąd Najwyższy USA (SCOTUS) rozpatrzył w 2015 r. Sędziowie uznali, że zakaz takich małżeństw, obowiązujący w niektórych stanach, jest niezgodny z konstytucją. Temat wrócił, gdy ten sam sąd obalił chroniący aborcję precedens Roe v. Wade. Obergefell jest oparty na podobnych argumentach. Teraz odpowiedzieli demokraci, przedstawiając Ustawę o szacunku do małżeństwa (RMA). Jeśli wejdzie w życie, to odwoła Ustawę o obronie małżeństwa (DOMA), uchwaloną z ogromnym poparciem obu partii w 1996 r., która jasno definiowała małżeństwo jako „wyłącznie związek prawny między jednym mężczyzną i jedną kobietą”, stała się jednak martwym prawem po precedensowym uznaniu małżeństw jednopłciowych. Nowa ustawa ma przesądzić sprawę. Wprowadzi też inne zapisy chroniące związki jednopłciowe i zasadę, że małżeństwo jest ważne federalnie, jeżeli jest ważne w stanie, w którym zostało zawarte. Czy ustawie uda się przejść przez Senat? Demokraci mają w nim 50 miejsc na 100, co daje im większość, bo w razie remisu decydujący jest głos wiceprezydenta. Senat wymaga, by wniosek o skierowanie ustawy pod głosowanie był poparty przez co najmniej 60 senatorów, a to oznacza, że bez zgody co najmniej 10 republikanów żadna ustawa nie trafi pod głosowanie.
w.d.
NOWY SĄCZ
12 tys. nazwisk
Żydowscy mieszkańcy miasta zamordowani podczas II wojny światowej zostają upamiętnieni z imienia i nazwiska na pomniku na skwerze Pamięci Ofiar Holokaustu w obrębie dawnego getta. Pomnik zostanie uroczyście odsłonięty 28 sierpnia. Na monumencie znajduje się 12 tys. nazwisk. Upamiętnienie to kulminacja tegorocznych obchodów 80. rocznicy deportacji i zagłady sądeckich Żydów w Bełżcu. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Ludzie, nie liczby”. Uczestnicy inicjatywy od 4 lat wyszukują i upamiętniają ofiary Holokaustu w Małopolsce. Pomniki z nazwiskami zamordowanych żydowskich mieszkańców stanęły już na kirkutach w Krościenku n. Dunajcem, Grybowie, w Czarnym Dunajcu i Nowym Targu; upamiętniono tak łącznie ponad 5 tys. ofiar. Nowy Sącz jest pierwszym dużym miastem w Polsce, w którym upamiętniona zostanie cała tamtejsza społeczność żydowska. Lista Żydów zamordowanych przez Niemców powstała w wyniku kwerend przeprowadzonych w instytucjach w różnych państwach.
w.d.
NEPAL
Korona razy dwa
Reklama
Himalaista Sanu Sherpa (na zdjęciu) ustanowił kolejny rekord. 47-latek po raz drugi zdołał się wspiąć na wszystkie czternaście gór o wysokości powyżej 8 tys. m n.p.m. Zestaw ośmiotysięczników, czyli tzw. Koronę Himalajów i Karakorum, skompletował po raz drugi, zdobywając szczyt Gaszerbrum II. – Jest jedyną osobą na świecie, która dwukrotnie wspięła się na każdą z czternastu najwyższych gór – powiedział agencji Reutera Nibesh Karki, dyrektor firmy turystycznej, w której zatrudniony jest rekordzista.
j.k.
ZDROWIE
Uwaga na barszcz
Pojawiają się coraz to nowe siedliska tej groźnej rośliny. Internetowa mapa pozwala sprawdzić, gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego. Wynika z niej, że... prawie wszędzie. – Badania oparte na prognozach i modelach matematycznych pokazują, że praktycznie nie ma miejsca w Polsce, które nie mogłoby zostać zasiedlone przez barszcz – twierdzi specjalistka ds. ochrony środowiska Izabela Sachajdakiewicz, współtwórczyni mapy na stronie: mapa.barszcz.edu.pl . Strefa zagrożenia obejmuje rejony wielkomiejskie i wiejskie. W lipcu stanowisko toksycznego barszczu wykryto na warszawskiej Woli, a kilka tygodni wcześniej – przy al. Solidarności.
j.k.
Sprostowanie
W nr. 29 w wywiadzie Uchodźcy na rynku pracy, którego udzielił nam min. Stanisław Szwed, w notce pod zdjęciem zamieszczona została informacja, która mogła wprowadzić w błąd, że jest byłym, a nie obecnym ministrem. W latach 2015-20 był bowiem sekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a od 2020 r. jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
Za zaistniałą sytuację serdecznie przepraszamy Pana Ministra i Czytelników.