Reklama

Niedziela Kielecka

Ku szczytom świętości

27 lipca mija 30 lat od śmierci sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka. Pamięć o nim jest żywa w diecezji, podobnie jak jego dzieła.

2022-07-19 14:02

Niedziela kielecka 30/2022, str. I

[ TEMATY ]

rocznica śmierci

Arch. Damian Zegadło

Grób ks. Wojciecha Piwowarczyka na Cmentarzu Starym w Kielcach

Grób ks. Wojciecha Piwowarczyka na Cmentarzu Starym w Kielcach

W 2006 r. bp Kazimierz Ryczan otworzył proces beatyfikacyjny ks. Piwowarczyka w diecezji. – Na jakim etapie są prace? – pytam postulatora ks. kan. Jana Jagiełkę – proboszcza w parafii św. Bartłomieja w Szczekocinach. – Do wszystkich parafii diecezji kieleckiej zostały dostarczone obrazki z wizerunkiem sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka i z modlitwą o jego beatyfikację. Organizowane są sympozja z konferencjami na temat życia i nauczania ks. Wojciecha. Finalizowana jest rozprawa doktorska na podstawie dzieł ks. Piwowarczyka. Powstało kilka prac magisterskich na temat duszpasterstwa osób niepełnosprawnych prowadzonego przez sługę Bożego i kontynuowanego w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, który nosi imię ks. Wojciecha Piwowarczyka. Nadal trwa analiza teologiczna kilkunastu tysięcy stron rękopisów Sługi Bożego.

Miał głęboką relację z Bogiem

Na czym polega wyjątkowość i świętość tej postaci? – Ks. Wojciech odznaczał się heroiczną miłością Boga i człowieka. Miał bardzo głęboką relację z Panem Bogiem. Równocześnie wytrwale służył ludziom: przez spowiadanie i kierownictwo duchowe, przez bardzo oddaną posługę osobom chorym i z niepełnosprawnością. Był zatroskany o dzieła dobroczynne i misyjne w diecezji. Z wielkim poświęceniem oddawał się posłudze ojca duchownego kleryków, a później też kapłanów. Założył Świecki Instytut Chrystusa Króla, który apostołuje w kilku diecezjach południowej i środkowej Polski – opowiada ks. Jagiełka.

Całą swoją miłość zamknął w kapłaństwie

To właśnie jako ksiądz zrealizował wszystkie te dzieła. Przy otwarciu procesu beatyfikacyjnego bp Kazimierz Ryczan powiedział: „Całą swą miłość zamknął w kapłaństwie, które otrzymał jako talent i ofiarował Jezusowi. Płonął miłością w sposób doskonały w konfesjonale, na ambonie, podczas konferencji ascetycznych. Towarzyszył chorym, biednym i niepełnosprawnym. Był ojcem duchownym dla kleryków, dla kapłanów, dla tysięcy ludzi poszukujących jego posługi, a szczególnie dla Instytutu Chrystusa Króla, gdzie pod mistrzowską ręką ojca osoby świeckie wspinały się na szczyty świętości chrześcijańskiej”.

Reklama

Ojciec Piwowarczyk może stać się patronem młodych kapłanów. – Od ks. Wojciecha można się uczyć umiłowania Eucharystii, troski o piękno liturgii, zakochania się w modlitwie, w posłudze spowiadania i kierownictwa duchowego, gorliwości w głoszeniu rekolekcji, troski o osoby chore, starsze i niepełnosprawne, zaangażowania w sprawy misyjne oraz w systematyczną formację kleryków, kapłanów i osób świeckich – tłumaczy postulator.

Ksiądz Wojciech Piwowarczyk zmarł 27 lipca 1992 r. w wieku 90 lat. Papież Jan Paweł II tak napisał o nim w telegramie kondolencyjnym: „Posiadał szczególny charyzmat gromadzenia wokół siebie osób pragnących wspinać się na szczyty świętości chrześcijańskiej, będąc dla nich wzorem i przewodnikiem”.

Skrzynka z intencjami przy grobowcu

– Wiem o wielu osobach, które modlą się o wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego i o łaski za jego wstawiennictwem. Kilka osób z zagranicy prosiło mnie o przesłanie im obrazków z podobizną Ojca, jego życiorys i jakąś pamiątkę z nim związaną. Przy grobowcu, w którym spoczywa Sługa Boży, na Starym Cmentarzu, jest skrzynka, do której dużo osób składa modlitwy do Boga za przyczyną ks. Wojciecha. Są przekonane o otrzymaniu łask od Boga (szczególnie nawrócenia i uzdrowienia) dzięki wstawiennictwu Sługi Bożego – mówi Niedzieli.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: uroczystości z okazji 35. rocznicy śmierci ks. Popiełuszko

[ TEMATY ]

ks. Jerzy Popiełuszko

rocznica śmierci

Archiwum

Msza św. upamiętniająca rocznicę śmierci kapelana Solidarności, udostępnienie relikwii w postaci jego sutanny, wspomnienia przyjaciół i świadków życia świętego kapłana oraz rodzinna gra miejska, to tylko niektóre punkty zbliżających się obchodów.

18 października, piątek, godz. 19, Dom Amicus przy parafii św. Stanisława Kostki na Warszawskim Żoliborzu - Wieczór Świadków - otwarte spotkanie z pięcioma świadkami życia księdza Jerzego Popiełuszki, którzy byli związani z błogosławionym na różnych etapach życia - od dzieciństwa po ostatnie dni jego posługi. Celem spotkania jest chęć zrozumienia drogi księdza Jerzego do świętości. Spotkanie będzie rejestrowane.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Jezus nie zostawia na polu walki

2022-08-15 16:39

Magdalena Lewandowska

Uroczysty Apel Wojskowy odbył się na wrocławskim Rynku.

Uroczysty Apel Wojskowy odbył się na wrocławskim Rynku.

W uroczystość Wniebowzięcia NMP, a jednocześnie Święto Wojska Polskiego, Mszy św. w Bazylice Garnizonowej przewodniczył bp Maciej Małyga. Apel wojskowy i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych odbył się na wrocławskim Rynku, wielkim zainteresowaniem cieszyła się także wystawa sprzętu wojskowego.

Eucharystia rozpoczęła oficjalne obchody Święta Wojska Polskiego we Wrocławiu. Uczestniczyli w niej parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i województwa, kombatanci, weterani, dowódcy wojskowi i żołnierze na czele z Kompanią Honorową Wojska Polskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję