Zapowiedź tajemnicy i, jeśli tylko możliwe, równoczesne ukazanie przedstawiającej ją ikony, to jakby odsłonięcie sceny, na której należy skupić uwagę. Słowa kierują wyobraźnię i ducha ku temu
określonemu wydarzeniu czy momentowi z życia Chrystusa (...) To przez Jego fizyczną rzeczywistość zostajemy doprowadzeni do kontaktu z Jego Boską tajemnicą.
Tej potrzebie konkretności odpowiada również zapowiadanie poszczególnych tajemnic różańca.
Jan Paweł II
(List apostolski Rosarium Virginis Mariae, nr 29)
3 kwietnia. W kościele Matki Bożej Królowej Polski w Jarosławiu została odprawiona Msza św. w trzecią rocznicę nadania honorowego obywatelstwa Miasta Jarosławia Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. W Eucharystii wzięli udział mieszkańcy parafii, władze Miasta i Powiatu oraz członkowie stowarzyszeń katolickich. Po zakończonej Mszy św. klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu przedstawili fragmenty Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II. Inicjatorami rocznicowych uroczystości byli Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia, ks. proboszcz Edward Chmura oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej.
13 kwietnia. W Sanoku zakończyło się, trwające od 11 kwietnia, Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej, któremu przyświecało hasło Z Maryją adorujemy oblicze Chrystusa. Uroczystej Eucharystii na sanockim rynku przewodniczył bp Adam Szal, a homilię, do prawie 6 tys. uczestników Mszy św., wygłosił abp Józef Michalik. Przed "rozesłaniem" młodzi przyjęli z rąk Księży Biskupów różaniec - znak inspirujący do codziennej modlitwy i jako zadanie apostolskie do tworzenia róż różańcowych. Spotkanie zostało przygotowane przez sanockich duszpasterzy, których wspomagało 537 wolontariuszy. Grupy dzielenia prowadziło 315 animatorów, a 786 sanockich rodzin przyjęło młodych "na mieszkanie". Zgromadzonej na modlitwie młodzieży (3750 zarejestrowanych pielgrzymów) towarzyszyli abp Józef Michalik, bp Stefan Moskwa i bp Adam Szal. Liturgię centralnych nabożeństw przygotowała i animowała 200-osobowa Diakonia Muzyczna pod dyrekcją Moniki Brewczak z Sanoka. Pracami Komitetu Organizacyjnego Spotkania w Sanoku kierował ks. Mirosław Grendus. Miejscem trzydniowej celebracji Niedzieli Palmowej w roku 2004 będzie Łańcut.
27 kwietnia. W kościele parafialnym w Kosinie odbył się V Koncert Pieśni Wielkanocnych. W koncercie wystąpiły: Kwintet Instrumentów Dętych Blaszanych Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie, Chór Mieszany "Echo" z Krosna, Chór Mieszany "Emmanuel" z Rzeszowa, Chór "Canzone" z Lubaczowa i Chór "Fraza" z Kosiny. Szczególnie pięknie zabrzmiały pieśni wielkanocne wykonane na zakończenie koncertu przez wszystkie występujące w nim chóry.
27-28 kwietnia. Biskup Stefan Moskwa udzielił sakramentu bierzmowania gimnazjalistom w parafii Miłosierdzia Bożego w Przemyślu (Rycerskie). Następnego dnia (28 kwietnia) bp Stefan bierzmował młodzież w parafii pw. Świętej Trójcy w Przemyślu.
1 maja. Parafianie z Medyki wraz z proboszczem ks. Jerzym Rojkiem, już czwarty raz pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej w Wielkich Oczach. Podczas 40-kilometrowej trasy modlili się w intencji o Boże błogosławieństwo przy wznoszeniu nowego kościoła parafialnego. W pielgrzymce wzięli także udział młodzi z Leszna, Torek, Jaksmanic i Hurka.
3 maja. W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski odbywały się uroczystości patriotyczno-religijne. Mszy św. w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej przewodniczył i homilię wygłosił bp Adam Szal. Po zakończonej Eucharystii jej uczestnicy przeszli na plac Zamkowy, gdzie przy obelisku upamiętniającym twórców Konstytucji 3 Maja wygłoszono okolicznościowe przemówienia, złożono wieńce i kwiaty.
3 maja. Muzeum Archidiecezjalne im. bł. Józefa Sebastiana Pelczara przy ul. Czackiego 2 w Przemyślu zainaugurowało nowy sezon muzealny A. D. 2003. Z tej okazji przygotowano również okolicznościowe wystawy pt. Śladami życia Świętego Założyciela i Patrona oraz Różańcowa Pani nieba ziemi... Dyrektorem Muzeum jest ks. Bogusław Ruśnica, zaś kustoszem s. Floriana Leśnicka (sercanka).
3-4 maja. W Stalowej Woli (diec. sandomierska) gościł abp senior Ignacy Tokarczuk, gdzie w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przewodniczył odpustowej Sumie. W niedzielę (4 maja) Ksiądz Arcybiskup Senior celebrował Eucharystię i wygłosił okolicznościowe kazanie w kościele pw. św. Floriana.
6-8 maja. W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyło się Forum Teologów i Międzynarodowa Konferencja pt. Więksi i mniejsi prorocy Europy Środkowo-Wschodniej XX wieku. W sympozjum wziął udział ks. dr Witold Jedynak z Przemyśla, który przedstawił wykład nt. Posługa pasterska biskupa Józefa Sebastiana Pelczara i abp. Ignacego Tokarczuka.
Oprac. ks. Tadeusz Biały
Z życia Seminarium Duchownego
12 maja. 20 alumnów zakończyło tzw. kurs kierownika otrzymując uprawnienia do organizowania i prowadzenia wycieczek, kolonii i obozów z dziećmi i młodzieżą. Zajęcia prowadzone były pod kierunkiem instruktora Andrzeja Szopy.
15 maja. W ramach przeżywanego Tygodnia Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne, z inicjatywy duszpasterza powołań duchownych archidiecezji przemyskiej ks. Janusza Trojnara, w auli Instytutu Teologicznego odbyło się spotkanie alumnów i młodzieży szkół średnich miasta Przemyśla pt. Niebieskie scenariusze. Alumni przez wystawioną sztukę teatralną, pantomimę oraz prezentację poszczególnych lat studiów umożliwili młodzieży refleksję nad powołaniem człowieka. Spotkanie zakończyła majówka przy kapliczce Matki Bożej w Parku Miejskim.
16 maja. Zainteresowani alumni wzięli udział w spotkaniu z posłem Ligi Polskich Rodzin Bogdanem Pękiem. Spotkanie poświęcone aktualnym problemom naszej Ojczyzny oraz integracji z Unią Europejską odbyło się w Domu Katolickim "Roma".
Oprac. ks. Kazimierz Gadzała
Wyższe Seminarium Duchowne
ul. Zamkowa 5
37-700 Przemyśl
Pomóż w rozwoju naszego portalu