Reklama

Aspekty

Mamy nowego biskupa

Nasza diecezja ma nowego biskupa pomocniczego. Nominację ks. Adriana Puta ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce w samo południe 28 czerwca.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 28/2022, str. I

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Archiwum

Biskup nominat Adrian Put przyjmie sakrę 13 sierpnia

Biskup nominat Adrian Put przyjmie sakrę 13 sierpnia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Decyzją papieża Franciszka stolicą tytularną nowego biskupa będzie Fornos Minore. Nominat przyjmie święcenia biskupie 13 sierpnia. Miejscem święceń będzie konkatedra zielonogórska.

Biskup nominat Adrian Put urodził się 4 listopada 1978 r. w Szczecinie. Od dzieciństwa zaangażowany był w posługę liturgiczną przy ołtarzu. Formował się też w Ruchu Światło-Życie, z którym związany jest do dzisiaj, pełniąc funkcję moderatora diecezjalnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kształcił się w Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. Święceń kapłańskich udzielił mu bp Adam Dyczkowski 22 maja 2004 r. w Gorzowie Wielkopolskim. Jego pierwszą placówką duszpasterską była parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubsku (2004-2009), następnie był wikariuszem w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie (2009-2011).

Od 1 września 2011 jest redaktorem odpowiedzialnym Aspektów. W 2015 r. uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego w specjalności historia Kościoła, na podstawie rozprawy pt. „Posoborowe ruchy odnowy Kościoła w diecezji (zielonogórsko)-gorzowskiej w latach 1972-1998”.

Od 2013 r. należy do diecezjalnej Rady ds. Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. W 2015 r. został mianowany sekretarzem pomocniczym I Synodu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Od 2016 r. jest moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie. Należy również do Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej (od 2017), kieruje Diecezjalnym Ośrodkiem Katechumenalnym (od 2019), a także jest członkiem diecezjalnej Komisji Liturgicznej (od 2022). Pełni funkcję zastępcy moderatora publicznego kleryckiego stowarzyszenia wiernych Unia Kapłanów Chrystusa Sługi.

W latach 2015-2021 był proboszczem parafii św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze. 2 sierpnia 2021 został proboszczem parafii św. Jadwigi Śląskiej (konkatedra zielonogórska). 29 marca 2018 r. został wyróżniony tytułem kanonika rokiety i mantoletu, a 1 kwietnia 2021 r. mianowano go kanonikiem honorowym Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi.

Na stronach IV-V tego numeru zamieszczamy rozmowę z biskupem nominatem.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oaza z biskupem Adrianem

– Podczas oazy chcemy ukazać postać Maryi, która jest Matką Kościoła, ale Kościół też jest Matką, dlatego pokazujemy młodym, jak bardzo ważna jest wspólnota – mówi moderatorka Dagmara Zywer.

CZYTAJ DALEJ

Zabił go bezdomny, któremu pomagał. Jest zgoda na proces beatyfikacyjny włoskiego księdza

2026-03-23 17:10

[ TEMATY ]

proces beatyfikacyjny

osoba bezdomna

włoski kapłan

BP Archidiecezji Krakowskiej

Stolica Apostolska wyraziła zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego 51-letni ks. Roberto Malgesiniego. Został on zamordowany 15 września 2020 roku w Como przez osobę bezdomną, której niósł codzienne wsparcie. Do zdarzenia doszło nieopodal kościoła św. Rocha, przy którym ten włoski kapłan pomagał licznym w tej dzielnicy migrantom, bezdomnym i osobom z marginesu. W czasie pogrzebu nazwano go „męczennikiem miłosierdzia” i „duszpasterzem ostatnich”. Tunezyjski imigrant, który dokonał zbrodni, został skazany na 25 lat więzienia.

Wiadomość o tym, że Stolica Apostolska wyraziła zgodę na otwarcie procesu beatyfikacyjnego ks. Malgesiniego, przekazał ordynariusz diecezji Como, podczas wielkopostnych rekolekcji dla młodzieży. W ich ramach ulicami miasta przeszła modlitewna procesja z pochodniami, podczas której wspominano tych, którzy oddali swe życie za Chrystusa. Szła w niej również Caterina Malgesini, siostra zamordowanego kapłana. Po ogłoszeniu decyzji Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych wśród młodzieży rozległy się długie brawa.
CZYTAJ DALEJ

Na całym świecie rozszerza się kult św. Carlo Acutisa

2026-03-24 18:51

[ TEMATY ]

św. Carlo Acutis

Vatican Media

Św. Carlo Acutis

Św. Carlo Acutis

Uroczysta liturgia, obecność licznych wiernych oraz wprowadzenie relikwii św. Carlo Acutisa – tak wyglądała konsekracja pierwszej w Panamie parafii pod wezwaniem „cyberapostoła Eucharystii”. Arcybiskup José Domingo Ulloa podkreślił, że ma ona być miejscem nadziei, modlitwy i żywej wiary.

W dzielnicy Nuevo Tocumen w Panamie arcybiskup José Domingo Ulloa przewodniczył Mszy świętej, podczas której dokonano konsekracji nowej parafii św. Carlo Acutisa. Dotychczasowa placówka duszpasterska została podniesiona do rangi pełnej parafii, aby lepiej służyć lokalnej wspólnocie wiernych - informuje agencja ACI Prensa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję