Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Nadbałtyckie debaty

O dydaktyce katechezy, o tym jak katechizować współcześnie, również w przestrzeni internetowej, rozmawiali na spotkaniu zakonni i świeccy katechetyci.

W Trzęsaczu odbyły się „XIX Nadbałtyckie Debaty Katechetyków Polskich”. Organizuje je Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego i Polskie Towarzystwo Teologiczne – Oddział w Szczecinie. Tematem dyskusji katechetyków był tegoroczny temat: „Inspiracje nowego Dyrektorium o katechizacji. Formacja katechetów – dydaktyka katechezy – media w służbie katechezy”.

Sesje

W Trzęsaczu księży profesorów, siostry zakonne i świeckich katechetyków powitał inicjator, organizator i koordynator debat – ks. inf. prof. Andrzej Offmański, który otworzył spotkanie, zachęcając do dyskusji i przemyśleń naukowych. Przez dwa dni miały miejsce III sesje debat, podzielone następująco: sesja I: Formacja katechetów – 1. Cel i kryteria formacji katechetów – ks. prof. dr hab. Zbigniew Marek – AFP Ignatianum; 2. Wymiary formacji katechetów – ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik – UKSW Warszawa; sesję koordynowała prof. dr hab. Anna Zellma – UWM Olsztyn; sesja II: Dydaktyka katechezy – 1. Kryteria głoszenia orędzia – ks. dr Marek Korgul – PWT Wrocław; 2. Metoda w katechezie – ks. lic. Piotr Pierzchała – WSD DWP Warszawa; sesję koordynował ks. dr hab. Andrzej Kielan – UP JP II Kraków; sesja III: Przekaz medialny katechezy – 1. Tworzenie przekazu medialnego w duchu misyjnym – ks. prof. dr hab. Jan Szpet UAM Poznań; 2. Przyjmowanie przekazu medialnego – ks. dr Krzysztof Łuszczek – US Szczecin; sesję koordynował ks. prof. dr hab. Roman Buchta – US Katowice.

Wnioski i uwagi

W czasie katechetycznych debat opartych o nowe Dyrektorium o katechizacji wysunęły się następujące wnioski, do dalszych analiz: trzeba zintensyfikować działania katechetów, aby tworzone projekty katechetyczne były aktualne i dostosowane pastoralnie do potrzeb słuchaczy, należy zwrócić uwagę na katechezę parafialną, w tym szczególnie skierowaną również do osób dorosłych. Szansą dla katechezy jest również obecność konspektów i scenariuszy katechez w przestrzeni internetu. Media powinny wspomagać proces dydaktyczny, ponieważ nic nie zastąpi osobistego spotkania z człowiekiem. Katechetycy zwrócili uwagę na potrzebę ewangelizowania tak, aby katecheza mogła trafiać na już po części zewangelizowany grunt.

Reklama

Refleksje

Wszystkie przemyślenia były oddawane Panu Bogu podczas modlitwy. Każdego dnia sprawowana była Msza św. Wyrażamy wdzięczność abp. Andrzejowi Dziędze za obecność i refleksję na temat stanu polskiej katechezy i inspirację do dalszych badań naukowych i sposobów docierania z Dobrą Nowiną do człowieka. Obecność na debatach przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski bp. dr. hab. Wojciecha Osiala z Łowicza, a także ks. dr. Pawła Płaczka – dyrektora Wydziału Wychowania Katolickiego ze Szczecina ubogaciły prowadzone dyskusje.

Debaty Katechetyczne organizowane praktycznie co roku, są źródłem inspiracji katechetycznych, a także pokazują, że warto się spotykać tutaj nad Bałtykiem i zapraszać katechetyków na Pomorze Zachodnie, do naszej archidiecezji, bo słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Szczecinie podczas pielgrzymki w 1987 r. na Jasnych Błoniach, że „ten wiatr, który wieje od Polskiego morza” – ufamy, będzie nadal źródłem inspiracji i powiewu Ducha Świętego, który prowadzi Kościół, w tym również sprawy związane z katechezą i nauczaniem religii w szkołach.

Za gościnę w Trzęsaczu dziękujemy Dyrektorowi Młodzieżowego Ośrodka Wypoczynkowego, ks. Norbertowi Sawickiemu i za możliwość spotykania się cyklicznie w tym miejscu nad pięknym, naszym Morzem Bałtyckim, które również jest źródłem inspiracji do katechetycznych przemyśleń i planów na przyszłość.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyszedł nowy czas

Niedziela małopolska 38/2014, str. 5

[ TEMATY ]

katecheci

Archiwum

Ks. dr Krzysztof Wilk Archiwum

Ks. dr Krzysztof Wilk Archiwum

Ks. dr. Krzysztofa Wilka, dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej oraz Katolickiego Centrum Edukacyjnego Caritas Diecezji Krakowskiej (prowadzącego szkoły katolickie przy ul. Pędzichów i Łokietka oraz przedszkole przy ul. Mazowieckiej) pytamy o rolę katechety nie tylko w przestrzeni szkolnej.

MARIA FORTUNA-SUDOR: – Księże Dyrektorze, nowy rok szkolny przyniósł zmiany w nauczaniu religii. Proszę powiedzieć, na czym one polegają.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Maryjo, pomóż nam ratować świat od przemocy – „Hołd z kwiatów” dla Niepokalanej

2022-12-08 20:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Hołd kwiatów

Hołd kwiatów

- Maryjo, gdy za naszą granicą toczy się brutalna wojna, pomóż nam ratować siebie i świat od wszelkiej przemocy - modlił się abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, na Jasnej Górze podczas „Hołdu z kwiatów” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wzięły w nim udział setki częstochowian i pielgrzymów. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura Niepokalanej na placu przed Szczytem.

- Wpatrując się w Maryję i Jej zjednoczenie z Bogiem odkrywamy, co to znaczy wierzyć w miłość, delikatność i czułość miłości, w jej moc na co dzień - mówił abp Depo i podkreślił, że pokora i służba, których wzorem jest Maryja, nie jest słabością, lecz prawdą o sobie wobec Boga i ludzi na miarę otrzymanej łaski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję