Reklama

Niedziela Przemyska

Z Maryją nieśmy pokój

Metropolita przemyski w specjalnym słowie zachęty zaprasza diecezjan do uczestnictwa w Diecezjalnym Spotkaniu Rodzin oraz w Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę.

Niedziela przemyska 25/2022, str. I

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymowanie

Radio Fara

Abp Adam Szal co roku pielgrzymuje z wiernymi

Abp Adam Szal co roku pielgrzymuje z wiernymi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kończącym się trzyletnim cyklu duszpasterskim poświęconym Eucharystii, naszym diecezjalnym refleksjom patronowali św. Józef Sebastian Pelczar, bł. ks. Jan Wojciech Balicki i bł. ks. Bronisław Markiewicz. Każdy z nich charakteryzował się wielkim kultem tajemnicy obecności Chrystusa w Eucharystii. Święty Józef Sebastian Pelczar uważał, że „nie ma sprawy świętszej i korzystniejszej, jak Msza święta, w której Pan Jezus ponawia w sposób bezkrwawy Ofiarę krzyżową i przyswaja nam jej owoce”. Błogosławiony ks. Jan Wojciech Balicki powiedział o Eucharystii, że jest to „cud nad cudami, który ma się powtarzać do końca świata. Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz zanotował: „Najwyższa czynność moja Msza święta; już większej godności na świecie nie osiągnę ani nawet w niebie...”.

Reklama

Nasi Święci charakteryzowali się również ogromną pobożnością maryjną. Wśród wielu sposobów czci, jaką otaczali Maryję, Matkę Pana Jezusa, warto wspomnieć o ich pielgrzymowaniu do sanktuariów maryjnych. Święty Józef Sebastian Pelczar pielgrzymował po raz pierwszy będąc pod sercem matki do Leżajska, a później wielokrotnie do różnych sanktuariów maryjnych w Polsce i na świecie. Błogosławiony ks. Jan Wojciech Balicki, zatroskany o kult maryjny, przywiózł w 1892 r. z Rzymu do katedry przemyskiej wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przed którym zapewne wiele razy się modlił. W jego zapiskach czytamy: „Po Boskim Mistrzu i Jego Matce nie ma innej drogi. Wpatrzeni w te wzory pójdziemy Ich drogą, a zajdziemy do Ich chwały” (2 lutego 1940 r.). W rodzinie Markiewiczów modlono się rodzinnie przed wizerunkiem Pani Jasnogórskiej, a bł. Bronisław pielgrzymował regularnie do sanktuarium Matki Bożej w Jodłówce. Opiece Maryi przypisywał swoje nawrócenie i powołanie kapłańskie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czasach dziejowych zawirowań, ludzkich niepewności i obaw, szukamy zawsze źródeł nadziei i pokoju, odnowy wiary i poczucia bezpieczeństwa. Na horyzoncie naszego „dziś”, naznaczonego tyloma dramatami i obawami, widnieje dla chrześcijańskiej Ojczyzny niezmącone źródło nadziei: Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Tam, pośród obecnych burzowych nawałnic, możemy odnaleźć schronienie, przypomnieć sobie o dziejowych zwycięstwach, zarówno tych osobistych, jak i narodowych.

W świadomości Polaków, Jasna Góra jest postrzegana jako miejsce pamięci narodowej i główny cel pielgrzymich szlaków. Ale jest też – a może przede wszystkim – alegorią biblijnej Kany, gdzie Maryja zaradza naglącym potrzebom przybywających tam dzieci. To nie tyle „miejsce”, co „przestrzeń” formowania ludzkich serc i umysłów oraz kształtowania ewangelicznych postaw. To tutaj z całą mocą wybrzmiewa wypowiedziane przez Nią polecenie: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5). Maryja, zatroskana i czuwająca, strzeże, naucza i wychowuje kolejne pokolenia Polaków.

Reklama

Skomplikowana sytuacja, w jakiej przyszło nam żyć, przynagla nas, abyśmy pospieszyli do naszej narodowej Kany, do Częstochowy, ale także do naszych lokalnych sanktuariów maryjnych, które mamy w archidiecezji przemyskiej. Pielgrzymujmy więc, aby szukać umocnienia w wierze, pociechy w strapieniach oraz uczyć się miłości do Pana Boga i ludzi.

Zachęcam wszystkich wiernych, osoby życia konsekrowanego oraz kapłanów, osoby głęboko wierzące, ale również wątpiące i poszukujące, abyśmy wspólnie wyruszyli drogą wiary, na której – dzięki Maryi i z Maryją – w „sanktuarium” własnego serca, w sumieniu, odnajdziemy bliskość Boga i Jego Słowo. Zatroszczmy się w sposób szczególny o dzieci i młodzież. Zachęcajmy ich do udziału w pielgrzymkach, najlepiej poprzez własny przykład i zaangażowanie.

Szczególnym czasem rekolekcji w drodze jest pielgrzymka z Przemyśla na Jasną Górę. W 2022 r., 42. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę ponownie przyjmie formę tradycyjnego wędrowania, z zakwaterowaniem w domach, szkołach i innych miejscach przyjmujących pielgrzymów. Zaplanowaliśmy dziesięć grup pielgrzymkowych: św. Alberta Chmielewskiego wyruszająca z Jarosławia; św. Andrzeja Boboli z Leska; św. Jacka i św. Kazimierza z Przemyśla; św. Jana z Dukli z Krosna; św. Józefa Sebastiana z Radymna; św. Rafała z Przeworska; św. Urszuli z Łańcuta; św. Wojciecha z Brzozowa oraz bł. Marii z Leżajska. Dla pielgrzymów duchowych zostanie zorganizowana grupa pod wezwaniem bł. ks. Jana Balickiego. Zachęcam, aby wybrać dogodną dla siebie grupę i zgłosić gotowość wyruszenia w drogę. Bądźmy przy tym apostołami i proponujmy udział w pielgrzymce innym: rodzinie, sąsiadom, współpracownikom.

Reklama

Pielgrzymką, do wzięcia udziału w której zapraszam wszystkie rodziny archidiecezji przemyskiej, będzie VI Diecezjalne Spotkanie Rodzin, połączone z uroczystym zakończeniem Roku Rodziny, które odbędzie się w niedzielę, 26 czerwca 2022 r. o godz. 11.00 w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce.

W obu wspomnianych pielgrzymkach będą nam towarzyszyć intencje Kościoła powszechnego, naszej Ojczyzny oraz archidiecezji. Będziemy prosić o pokój na Ukrainie i na całym świecie, o nowe powołania kapłańskie, misyjne i zakonne, będziemy modlić się w intencji rodzin naszej archidiecezji.

Wszystkich wiernych, którzy nie będą mogli wyruszyć na pielgrzymi szlak, wiodący na Jasną Górę lub do Jodłówki, zapraszam, aby włączyli się w duchowe pielgrzymowanie. Możemy to uczynić poprzez tzw. „Pielgrzymkę Duchową” oraz „Sztafetę Różańcową”. Szczegóły tych inicjatyw przybliżą w stosownym czasie redaktorzy Radia Fara oraz przewodnicy grup. Można się z nimi również zapoznać na stronach internetowych przemyska.pl i pielgrzymka.przemyska.pl. Dzięki Radiu Fara, każdy dzień pielgrzymowania będziemy mogli śledzić w transmisjach radiowych i internetowych (fara.tv).

Warto podjąć wysiłek pielgrzymowania po to, aby doświadczyć wspólnotowego doświadczenia wiary. Prośmy Maryję, by pomagała nam w wędrówce przez życie.

Matko Pocieszenia, nieba, ziemi Pani!/ Tobie my, grzesznicy, serca niesiem w dani./ I w opiekę się oddajem,/ starych ojców obyczajem;/ hołd Ci niesiem uwielbienia./ Święta Matko Pocieszenia,/ nie opuszczaj nas!

Reklama

Matko Pocieszenia, szczerą daj nam skruchę,/ uproś nam u Syna łaskę i otuchę!/ Ucz nas szukać Bożej woli/ w każdej sprawie, w każdej doli/ i na straży stój sumienia./ Święta Matko Pocieszenia,/ nie opuszczaj nas!

Matko Pocieszenia, życia strzeż i zdrowia,/ od powietrza, wojny, ognia i przednowia!/ O, błogosław, jak kraj długi,/ nasze prace, nasze pługi,/ strzeż naszego domu, mienia./ Święta Matko Pocieszenia,/ nie opuszczaj nas!

Z nadzieją na wspólne pielgrzymowanie do Częstochowy i Jodłówki,

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biblia w konkursie

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” na etapie diecezjalnym rozpoczęła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.

Przewodniczył jej ks. Wojciech Turek, przełożony prowincjalny Towarzystwa Świętego Pawła. – Z konkursem biblijnym jesteśmy związani od lat, bowiem tłumaczenie Pisma Świętego z komentarzami, które pauliści przygotowali przed laty, służy uczestnikom konkursu. Uważam, że tłumaczenie Biblii z komentarzami, przygotowane przez nasz ogromny zespół biblistów, jest dzisiaj dla ludzi młodych jednym z najbardziej czytelnych – wyjaśnił w rozmowie z „Niedzielą” swoją obecność ksiądz prowincjał, który w dalszej części rozmowy zwrócił uwagę na ważność osobistego spotkanie z tekstem Pisma Świętego. – Kościół musi robić wszystko, żeby zapewniać przestrzeń do spotkania ze słowem Bożym. Konkurs jest taką przestrzenią, w której z jednej strony chodzi o rywalizację, a z drugiej o to, by młodzi wzięli do ręki Pismo Święte i zauważyli, że jego teksty nie są jakimiś archaicznymi opowieściami, ale zdarzeniami z ich życia; w jakimś istotnym momencie życia to słowo im się przypomni. Ale żeby się im przypomniało, muszą je kiedyś przeczytać – dokończył.
CZYTAJ DALEJ

Klinika Gemelli: hospitalizacja papieża także w przyszłym tygodniu

2025-02-21 18:29

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican News

Ojciec Święty czyta, żartuje, jest w dobrym nastroju. Franciszek „ma obustronne zapalenie płuc, nie jest wolny od zagrożeń, ale nie mamy do czynienia z zagrożeniem życia. Będzie w szpitalu, przynajmniej przez cały następny tydzień” - powiedział podczas briefingu na temat zdrowia papieża Franciszka profesor Sergio Alfieri.

Odnosząc się do biuletynów wydanych w ostatnich dniach profesor Alfieri zaznaczył, że „papież zawsze chciał, abyśmy mówili prawdę”. Lekarze wyjaśnili, że „mamy do czynienia z infekcją polimikrobiologiczną, jest wiele zarazków. W sytuacji przewlekłej choroby nie można jej wyleczyć, ale można ją powstrzymywać”. Jeśli przez „nieszczęście” jeden z tych zarazków przedostałby się do krwi, wystąpiłaby sepsa, prawdziwym zagrożeniem jest przedostanie się zarazków do krwi. Obecnie nie ma takich zarazków we krwi, infekcja jest obecnie tylko w płucach”. Jest to „prawdziwe zagrożenie, jakie może podjąć osoba w jego wieku”. Infekcja „na razie jest opanowana”, poinformował Luigi Carbone, lekarz prowadzący Biskupa Rzymu. „Zmniejszyliśmy również dawkę niektórych leków”, podkreślił prof. Alfieri.
CZYTAJ DALEJ

Afryka: Islamscy terroryści ścięli w kościele głowy 70 chrześcijanom, w tym kobietom i dzieciom

2025-02-22 10:08

[ TEMATY ]

zbrodnia

prześladowanie chrześcijan

Demokratyczna Republika Konga

islamscy terroryści

Adobe Stock

Islamistyczni terroryści ścięli w kościele głowy 70 osobom

Islamistyczni terroryści ścięli w kościele głowy 70 osobom

W Demokratycznej Republice Konga islamistyczni terroryści ścięli w kościele głowy 70 osobom, w tym kobietom i dzieciom - poinformowała międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan na świecie.

Według tej organizacji masakry dopuścili się wywodzący się z sąsiedniej Ugandy bandyci z Sojuszniczych Sił Demokratycznych (ADF), grupy powiązanej z tzw. Państwem Islamskim (IS).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję