Reklama

Niedziela Kielecka

Pracowite duchaczki

W roku jubileuszu pokazujemy, o ile uboższy w dobro i aktywność byłby Chmielnik bez sióstr, nieprzerwanie obecnych tutaj od stulecia.

2022-06-14 11:18

Niedziela kielecka 25/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Duchaczki

Chmielnik

Łukasz Rysiak

Świętujące sto lat posługi w Chmielniku siostry ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, zawsze wierne charyzmatowi o. Gwidona z Montpellier, konsekwentnie szerzą dzieło miłosierdzia sięgające daleko poza gminę Chmielnik. To wielopłaszczyznowa i bogata posługa w wykonaniu pięciu sióstr duchaczek.

Zajmują się katechizacją dzieci w SP im. S. Żeromskiego w Chmielniku i przedszkolach oraz przygotowaniem do sakramentów. Prowadzone przez siostry grupy apostolskie: dla dzieci „Płomyki Ducha Świętego”, dla młodzieży „Młodzi Miłosierni”, dla dorosłych „Czciciele Ducha Świętego” dały możliwość rozwoju kultu Ducha Świętego.

W duchu miłosierdzia

Od 3 lat siostry wraz z dziećmi i młodzieżą organizują (m.in. w ramach projektu „Podaj dobro dalej”) zbiórkę artykułów higienicznych, opatrunkowych, pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych w szkole, przedszkolu, aptekach i sklepach. Zebrane artykuły przeznaczają dla chorych i starszych w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Chmielniku i Bilczy, dla mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie oraz przewlekle psychicznie chorych w Domu Opieki Społecznej w Łagiewnikach oraz przewlekle i terminalnie chorych w Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Wspólnota sióstr zaangażowała się również w zbiórkę pieniędzy i artykułów dla dzieci potrzebujących wsparcia w Polsce i Afryce. W okresie świąt wielkanocnych włączają się w przygotowanie paczek żywnościowych dla ok. 35 rodzin, w okresie wakacyjnym goszczą pielgrzymów diecezji kieleckiej i zamojsko-lubaczowskiej zdążających na Jasną Górę, organizują wakacyjne „Rekolekcje z bł. o. Gwidonem”. Ferie to wyjazdy na narty, a w trakcie roku szkolnego – wydarzenia o charakterze formacyjno-rekreacyjnym (np. spotkania na Lednicy, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie). Z siostrami można się także wybrać za granicę – siostra przełożona Gracjana Pawełczak trzykrotnie organizowała wyjazdy zagraniczne dla młodzieży: do Włoch, do Hiszpanii i do Grecji.

Reklama

Nauczycielki z misją

Ponadto siostry jak prawdziwe nauczycielki z powołania, pomagają młodym w odkrywaniu i rozwijaniu wszelakich talentów.

W 2019 i 2021 r. grupa wolontariuszy z Chmielnika pod opieką s. Konstancji Piskor zajęła I miejsce w konkursie „Podaj dobro dalej” – a w nagrodę wolontariusze pojechali na Węgry, natomiast w 2022 r. wywalczyli II miejsce. Grupa „Płomyków Ducha Świętego” w 2020 r. także zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie plastyczno-literackim „Nasze kolędowanie misyjne”. Blanka Styrcz uzyskała I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” (2021) oraz II miejsce (2022) w kategorii multimedialnej, a Klara Bielecka pod opieką sióstr została wyróżniona w kategorii plastycznej.

Posługa duchaczek to także sumienna praca w parafii. Siostry w miarę możliwości odwiedzają w domach osoby starsze i chore, pomagają bezdomnym i głodnym, dzieląc się z nimi posiłkiem. Od wielu już lat dbają o wystrój ołtarzy, przygotowanie szopki, ciemnicy, grobu pańskiego i okolicznościowych dekoracji. Zajmują się także praniem i prasowaniem obrusów kościelnych, alb, ornatów, a także bielizny liturgicznej.

W trudnych czasach

W czasie pandemii nie mogły pozostać obojętne – przygotowały maseczki ochronne dla szpitala w Chmielniku, Kielcach i na oddział detoksykacyjny w Morawicy. Tuż po wybuchu wojny na Ukrainie włączyły się w segregację i pakowanie artykułów spożywczych, higienicznych, opatrunkowych, lekarstw i odzieży dla uchodźców z Ukrainy i żołnierzy walczących na froncie. Siostra przełożona Gracjana Pawełczak wraz wolontariuszami z Chmielnika udała się w marcu na granicę polsko-ukraińską, niosąc konkretną pomoc dla uchodźców.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cały wiek w Chmielniku

2022-06-06 09:23

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Duchaczki

Chmielnik

archiwum rodzinne Łukasza Rysiaka

Sto lat temu siostry zwane popularnie duchaczkami przybyły do Chmielnika, wpisując się w historię miasta i regionu ciężką pracą i nie cofającą się przed trudnościami posługą. Dzieliły z mieszkańcami wszelkie biedy i radości.

Do Chmielnika Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego sprowadził w 1922 r. ks. proboszcz Piotr Pachelski. 30 sierpnia tego roku przyjechały pierwsze siostry: s. Irena Rodziewicz - przełożona Domu, s. Leonarda Przedpelska i s. Róża Biernat - nauczycielki. Nieco później przybyła s. Jadwiga Pietras. Początkowo zamieszkały w domu parafialnym, w którym prowadziły roczny kurs kroju i szycia dla dziewcząt w parafii. Ciągły napływ kandydatek pragnących zdobyć zawód spowodował w 1923 r. przekształcenie kursu w 3-letnią szkołę krawiecką. Uczennic wciąż przybywało, zdecydowano więc o budowie nowego domu, z wielkim trudem ukończonego w 1925 r.

CZYTAJ DALEJ

O. Michał Bortnik nowym rzecznikiem prasowym Jasnej Góry

2022-07-01 12:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela TV

Nowym rzecznikiem prasowym Jasnej Góry został o. Michał Bortnik. Zastąpił o. Legana, który obejmuje funkcję dyrektora Redakcji Audycji Katolickich TVP.

O. Bortnik paulinem jest od 28 lat. Pełnił posługę m.in. w Niemczech i Anglii. Przez trzy lata pracował w sekretariacie Kurii Generalnej Zakonu a od 2014 r. jest zastępcą kustosza jasnogórskiego sanktuarium. Był współtwórcą i pierwszym prowadzącym cotygodniową audycję „Z życia Jasnej Góry” w Radiu Jasna Góra. Jest także współtwórcą i współredaktorem konta @JasnaGóraNews na Twitterze a po reorganizacji Biura Prasowego w maju zeszłego roku również kont sanktuarium na innych portalach społecznościowych. Posługuje się językiem niemieckim i angielskim.

CZYTAJ DALEJ

Premier Norwegii obiecał Ukrainie 1 mld euro pomocy

2022-07-01 19:57

[ TEMATY ]

pomoc

Ukraina

Norwegia

PAP/SERGEY DOLZHENKO

Premier Norwegii Jonas Gahr Store

Premier Norwegii Jonas Gahr Store

Premier Norwegii Jonas Gahr Store obiecał w piątek w Kijowie na spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim 10 mld koron (1 mld euro) pomocy dla kraju odpierającego rosyjską inwazję.

"Przyczynimy się do wsparcia Ukraińców, którzy walczą o swój kraj oraz nasze demokratyczne wartości" - podkreślił Store na konferencji prasowej, cytowany przez norweskie media.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję