Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Z rodziną na szczyty

Dlaczego wyruszają w góry? Co przygotowano dla uczestników 10. edycji Ewangelizacji w Beskidach? Odpowiedź poznają ci, którzy wybiorą się na szlak w pierwszą sobotę lipca.

Niedziela bielsko-żywiecka 25/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska/Niedziela

Górska ewangelizacja gromadzi ludzi różnych pokoleń

Górska ewangelizacja gromadzi ludzi różnych pokoleń

Górskiej ewangelizacji od samego początku towarzyszy motto: „Szczęśliwy lud, którego Panem jest Bóg”. Jak podkreślają w rozmowie z naszą redakcją świeccy koordynatorzy Bernadeta i Stefan Targoszowie, Pan Bóg jest najważniejszy w tym dziele. Można Go spotkać na Eucharystii i przyjąć do serca w Komunii św., w szczególnym otoczeniu przyrody, na szczycie, blisko nieba. Jest to też czas, który wnosi w serca ludzi wiele szczęścia i radości: tutaj nawiązują nowe znajomości, rozmawiają, dzielą świadectwami, cieszą się spotkaniem. – Pamiętam starszą panią, którą córka wywoziła na EwB tam, gdzie dało się wyjechać samochodem – jaka była szczęśliwa, gdy mogła otrzymać naszą ewangelizacyjną koszulkę. Radość biła z jej twarzy, gdy rozmawiałyśmy. Piękne jest też to, że Bóg obdarza nas sprzyjającą pogodą, chroni od burz albo je rozprasza, jak uczynił podczas pamiętnej Mszy św. na górze Żar. Wydawało się, że chmura z burzą już na nas przyjdzie, że się rozpęta nawałnica, a tu nagle się rozproszyło, minęło nas. Chwaliliśmy za to Pana. Wielu to do dziś pamięta jako dowód Bożej opieki, parasola ochronnego – wspomina Bernadeta Targosz.

Razem z małżonkiem są wolontariuszami Fundacji RSC z Rychwałdu odpowiedzialnej za EwB od strony finansowej. Wszelkie działania konsultują z o. Bogdanem Kocańdą z Rychwałdu, inicjatorem przedsięwzięcia i prezesem Fundacji. – Tymi, którzy szczególnie się zaangażowali i tworzą te spotkania, są różne wspólnoty. Każda z nich jest odpowiedzialna za przeprowadzenie danego spotkania i zorganizowanie kapłana do odprawienia Mszy św. w południe. W tym roku mieliśmy więcej chętnych wspólnot, niż wyznaczonych szczytów – uśmiecha się p. Stefan.

Na zawsze razem

W tej edycji koordynatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na rodzinę. Inspiracją do podjęcia zagadnienia stało się „25 praw i zasad budowania pięknych więzi małżeńskich” Jacka Pulikowskiego oraz jego motto: „Najważniejsza dla ratowania świata jest budowa pięknych więzi małżeńskich”. Prawa w formie ulotki otrzymali od o. Bogdana Kocańdy uczestnicy ubiegłorocznej edycji. – Uważamy, że rodzina jest najważniejszą komórką, ostoją dla Ojczyzny, dla naszego bezpieczeństwa narodowego, zwłaszcza patrząc na to w kontekście pandemii czy wojny za naszą wschodnią granicą. Jest też nadzieją na lepszą przyszłość. Zauważamy także w Polsce, że w dzisiejszych czasach rodzi się coraz mniej dzieci, a coraz więcej małżeństw się rozpada. Dlatego tym bardziej chcemy pokazać wartość rodziny, wskazać na budowanie pięknych związków rodzinnych, bo jeśli będą piękne we wspólnej relacji małżonków, to będą też i trwałe. A jeśli związki nie są budowane na trwałym fundamencie, to zazwyczaj się rozpadają – podkreśla p. Targosz. Dlatego tegoroczna edycja będzie przebiegała pod hasłem: „Na zawsze razem”. – Widzimy, że wiele par dziś żyje w związkach niesakramentalnych. A niestety na tym najbardziej cierpią dzieci, są rozerwane między ojcem a matką. Trudno potem w takiej relacji przekazać dobre Boże wartości, z którymi dziecko pójdzie w dorosłe życie. To hasło ma być wskazaniem, zachętą, żeby zawrzeć związek sakramentalny na zawsze, mimo burz i różnych trudności, które i tak się pojawią w rodzinie. Jeśli go zawieramy, to po to, by być na zawsze razem – precyzuje p. Bernadeta. Na EwB przychodzi wiele młodych ludzi, stąd też koordynatorzy chcą trafić z tym przesłaniem szczególnie do nich.

Góry z prawami

Zanim zapadnie ostateczna decyzja o wybraniu danej góry na ewangelizację, Bernadeta i Stefan najpierw na nią wychodzą, poznają szlak, uzgadniają też warunki z właścicielami schronisk. Zazwyczaj nie ma z tym żadnych problemów, właściciele są życzliwi, użyczają prąd i chętnie goszczą wędrowców. W tym roku w planie górskich wyjść pojawiło się nieco zmian – nie ma Pilska, które towarzyszyło wcześniejszym edycjom, i nie ma zakończenia na Wielkiej Raczy. Za to są nowe góry. Także plakat wygląda inaczej niż zwykle – górska grafika przybrała kolor złoty dla podkreślenia jubileuszu. Spotkania planowane są w następujących miejscach: 2 lipca – Hala Rysianka, 9 lipca – Kotarz, 16 lipca – Trzy Kopce Wiślańskie, 23 lipca – Słowianka, 30 lipca – Krawców Wierch, 6 sierpnia – Góra Żar, 13 sierpnia – Leskowiec i 20 sierpnia – Magurka Wilkowicka. Na każdej górze o godz. 12 będzie sprawowana Msza św. poprzedzona modlitwą za rodziny. Po niej uczestnicy będą błogosławić na 4 strony świata. – Mamy tradycyjnie 8 gór, więc z 25 praw Jacka Pulikowskiego wybraliśmy 8 praw, które będziemy rozważać kolejno na poszczególnych szczytach: Prawo Boże, Prawo wizji życia, Prawo wspólnych wartości, Prawo prawdy, Prawo wspólnego stołu, Prawo szczęścia, Prawo niesienia krzyża, Prawo zwycięstwa. One wydają nam się szczególnie ważne w relacji małżeńskiej i w kontekście ewangelizacji – zaznaczają państwo Targoszowie. Na każdej górze będzie czekała niespodzianka dla małżeństw.

2022-06-14 11:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dary z nieba

Niedziela bielsko-żywiecka 33/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska/Niedziela

Wspólnota Krzew Winny z uczestnikami EwB na Krawcowym Wierchu

Wspólnota Krzew Winny z uczestnikami EwB na Krawcowym Wierchu

Otrzymane w godzinach porannych alerty pogodowe nie zniechęciły uczestników 10. Ewangelizacji w Beskidach. Pojawili się oni na Krawcowym Wierchu, by uwielbiać Pana i modlić się w różnych intencjach.

Synoptycy zapowiadali na sobotę ulewne deszcze już od godzin rannych. – Modliliśmy się, prosząc dobrego Boga o sprzyjającą pogodę i taką mamy, nie pada. To prawdziwy dar z nieba. Chwała Panu – mówili członkowie Wspólnoty Ewangelizacyjno-Formacyjnej Krzew Winny z Jawiszowic, która przygotowała 5. spotkanie ewangelizacyjne. – Bardzo lubię góry, kontakt z przyrodą i cenię sobie to, że na Ewangelizacji w Beskidach (EwB) mogę spotkać Pana Boga i innych ludzi – mówi Niedzieli Grażyna Fabia ze wspólnoty. – Mnie tutaj sprowadza miłość do Boga i potrzeba bycia blisko Niego, czego doświadczam także w naszej wspólnocie poalfowej, którą pomógł nam założyć o. Bogdan Kocańda z Rychwałdu. Na EwB dostajemy siłę i radość w sercach, a miłość do Boga jednoczy nas wszystkich. Też jest piękne, że Bóg nam dzisiaj wyjątkowo błogosławi pogodą, że nie grzmi i nie leje – podkreśla animatorka Elżbieta Krasuska. Dodaje, że na Mszach św. wspólnotowych dzielą się radością, modlitwą i miłością, którą Bóg ich obdarzył. – Włączyłam się niedawno do wspólnoty. Przyciągnęło mnie do niej ciepło ze strony tych osób, wśród których część znam ze swojej parafii, bądź z oazy. Potrzebowałam umocnienia w modlitwie, w intencjach. Wspólnota bardzo mi pomogła. Kiedyś jeździłam na rekolekcje i w wakacje ładowałam się duchowo. Teraz, gdy jestem na EwB, to przypominam sobie tamte czasy – zaznacza Irena Wątor.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia wzywa nas do otwarcia naszych oczu i serca

2023-01-07 14:36

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 1-6.

Środa, 1 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

2023-02-01 21:41

Biuro Prasowe AK

    Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

    - Chcę podkreślić odpowiedzialność, która spoczywa na człowieku za to wielkie dobro, jakim jest świat. Pan Bóg stawiając człowieka na szczycie stworzeń, nie upoważnił go do tego, by świat niszczył i rujnował, ale powołał go, by w Jego imię opiekował się światem i o niego się troszczył – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego pszczelarzy, sadowników i leśników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję