Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Muzyką łączą ludzi

Dążymy do tego, by festiwal był okazją do zatrzymania się w codziennym biegu, budowania relacji – mówią twórcy festiwalu. Odbył się on w Centrum Animacji Działań Twórczych „Sorgente” w Soli.

Niedziela bielsko-żywiecka 23/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

festiwal

Witold Porwisz

Koncert w Soli dedykowany ks. Mirosławowi Szewieczkowi

Koncert w Soli dedykowany ks. Mirosławowi Szewieczkowi

Organizatorzy Festiwalu ClassiX Maja i Mateusz Kwiatkowscy mieszkają od 2 lat na Żywiecczyźnie. Oboje są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. – Dla nas muzyka jest formą komunikacji i jest też mocno związana ze światem duchowym. Ona mocno zbliża nas do Boga. Mój mąż czerpie inspiracje do komponowania utworów z natchnienia Ducha Świętego. Widzimy, jak Pan prowadzi nas w naszej życiowej drodze. Wszystko, co robimy, zawdzięczamy Jego inspiracji – mówi Niedzieli Maja Kwiatkowska. Dostrzega, że muzyka nie tylko jednoczy ludzi, ale też ich uspokaja, ma działanie kojące i pozwala zastanowić się nad swoim życiem, podjąć refleksję także nad przemijaniem, wiecznością.

Docierają na peryferia

Małżonkom zależy na propagowaniu kultury i sztuki w małych miastach i wsiach, w małej społeczności, gdzie dostęp do kultury jest ograniczony, dlatego w 2018 r. powołali do życia Fundację Mai i Mata Kwiatkowskich. Chcą się dzielić pasją i miłością do muzyki i sztuki. – Dla nas bardzo ważny jest aspekt łączenia. Cztery lata temu stworzyliśmy Festiwal ClassiX, który jest połączeniem muzyki klasycznej z różnymi stylami, stąd litera X na końcu oznaczająca krzyżowanie się, przenikanie i łączenie stylów, gatunków muzycznych, ale również ludzi – zaznacza Maja. Dotychczas Festiwal ClassiX odbywał się na Pojezierzu Brodnickim, w ub. r. również w Korbielowie. W tym roku podjęli współpracę z parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa w Soli w dekanacie Milówka. – Poznaliśmy tutejszego proboszcza ks. Mirosława Szewieczka przy okazji „Baranków” – inicjatywy przygotowania dzieci do I Komunii św. w rodzinach. Przystąpiliśmy całą naszą rodziną do grupy barankowej, której spotkania odbywały się w Soli u ks. Mirosława. Zachwyciliśmy się panującą tam atmosferą życzliwości i otwartości na drugiego człowieka oraz piękną okolicą. Dostrzegliśmy tam wielki potencjał, tym bardziej że parafianie są chętni do działania i uczestnictwa – podkreślają małżonkowie.

Reklama

Zatrzymać się w biegu

Czwarta edycja Festiwalu ClassiX rozpoczęła się podziemiach kościoła w Soli koncertem Składu Niearchaicznego z Beskidu Żywieckiego z klasyczną góralską potańcówką. Drugi dzień wypełniony był muzyką jazzową. Podczas wieczornego jam session na scenie Centrum Animacji Działań Twórczych wystąpiły postacie sceny jazzowej, m.in.: Mateusz Smoczyński, Marek Kądziela, Jazz Ensemble, Maciej Kądziela, Marek Konarski. Niedzielny koncert Dźwięki ciszy był finałem festiwalu, podczas którego odbyła się prapremiera III Symfonii Kameralnej Mata Kwiatkowskiego. Utwór dedykowany został ks. Mirosławowi Szewieczkowi jako dziękczynienie z okazji 30. rocznicy jego święceń kapłańskich.

– Dążymy do tego, by festiwal był okazją do zatrzymania się w codziennym biegu, budowania relacji. Zależy nam, by organizować go w różnych miejscach w Polsce. Piszemy projekty i szukamy sponsorów, aby rozwijać festiwal – podkreśla Maja. Festiwal ClassiX dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022 oraz ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Żywieckiej Fundacji Rozwoju.

18 czerwca w parafii w Soli odbędzie się wydarzenie pod nazwą Bijące serce jedności dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-22 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. W programie: wykład, debata społeczna, pokaz filmu historycznego oraz koncert jazzowo-góralski Freedom Madness. Więcej informacji w mediach społecznościowych Festiwalu ClassiX.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bieszczady chwalą Pana

Niedziela przemyska 48/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

festiwal

piosenka

Grzegorz Ćwieluch

Konkurs rozpoczął się Mszą św.

Konkurs rozpoczął się Mszą św.

Od sześciu lat w bieszczadzkim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czarnej październikowy dzień rozbrzmiewa młodzieżową pieśnią na chwałę Pana. Hasło przewodnie „Bieszczady chwalą Pana” stało się mottem do działań dla uczestników, organizatorów i wszystkich zaangażowanych w przygotowanie Festiwalu Piosenki Religijnej. Po raz pierwszy festiwal został zorganizowany w 2007 r. z inicjatywy ks. prał. Andrzeja Majewskiego dziekana dekanatu lutowiskiego, proboszcza parafii Czarna k. Ustrzyk Dolnych.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję