Reklama

Niedziela Świdnicka

BYSTRZYCA KŁODZKA

Być jak święty Florian

Ten święty opiekun czuwa nie tylko nad strażakami, ale od kilku lat także nad mieszkańcami miasta, którzy wybrali go na swojego patrona.

Niedziela świdnicka 22/2022, str. VII

[ TEMATY ]

korowód

św. Florian

Bystrzyca Kłodzka

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Po Mszy św. barwny korowód, zarówno młodych jak i doświadczonych adeptów sztuki pożarnictwa, rozpoczął dwudniowe święto patrona miasta

Po Mszy św. barwny korowód, zarówno młodych jak i doświadczonych adeptów sztuki pożarnictwa, rozpoczął dwudniowe święto patrona miasta

Tegorocznym obchodom wspomnienia świętego żołnierza rzymskiego towarzyszyła, po kilku latach przerwy, parada i floriański jarmark. Koncerty, wesołe miasteczko i wiele innych atrakcji 14 maja przyciągnęły na plac rekreacyjny tłumy. Na scenie burmistrz miasta Renata Surma dziękowała wszystkim za zaangażowanie w przygotowania, ale i za dobroć i poświęcenie w pomocy ukraińskim gościom.

O poświęceniu dla innych mówił też w homilii biskup świdnicki. – Naśladować Jezusa Chrystusa to miłować brata, aż do oddania za niego swojego życia, to postępować dokładnie tak, jak czynił Jezus, Syn Boży, który zstąpił na ziemię, aby oddać za nas swoje życie – podkreślił bp Marek Mendyk, doceniając poświęcenie strażaków. Przekonywał, że taka postawa może charakteryzować nie tylko służby mundurowe, które dla innych ryzykują życie. – Oddać życie za braci nie oznacza jedynie umrzeć za nich. Oczywiście, że to akt heroiczny, wspaniały, a czasami nawet konieczny, szczególnie w jakichś wyjątkowych okolicznościach. Jednak „oddać życie” oznacza poświęcić własne życie temu, kto jest tuż obok mnie, aby ten ktoś czuł się człowiekiem bardziej szczęśliwym. Oznacza też codzienne stawianie sobie pytania: co mogę jeszcze uczynić, aby nie być ciężarem dla tego, kto żyje razem ze mną. Oznacza w końcu znoszenie jego cichych i nieco głośniejszych dni, akceptowanie ograniczeń jego charakteru, niedziwienie się jego sprzeciwom i grzechom, jego kaprysom. Krótko mówiąc: oddać życie to akceptować bliźniego, jakim on jest, a nie jakim powinien być – podsumował biskup.

Pasterz diecezji zwrócił uwagę, że taką postawą cechował się nie tylko św. Florian, ale również wspominany tego dnia apostoł Maciej. Obaj kierowali się słowa Chrystusa: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. – Wszystkie przykazania, jakie podano do zachowywania przez wspólnotę, zostały zawarte w tym jednym przykazaniu miłości braterskiej. To przykazanie Jezusa jest uwielbieniem Ojca. Wskazuje ono, jak mają żyć prawdziwi uczniowie, by przynosić owoce świadectwa – podkreślił biskup.

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Florianum

Niedziela toruńska 21/2018, str. V

[ TEMATY ]

św. Florian

Beata Osmańska

Uczestnicy pielgrzymki do Krakowa, skąd sprowadzono relikwie św. Floriana

Uczestnicy pielgrzymki do Krakowa, skąd sprowadzono relikwie św. Floriana

Florianum to nazwa zainspirowana osobą św. Floriana, męczennika. W ten sposób został nazwany cykl wydarzeń, którego centralnym punktem było wprowadzenie relikwii św. Floriana, patrona strażaków, do świątyni w Grucie

Sprowadzenie relikwii św. Floriana poprzedzono kilkumiesięcznymi przygotowaniami. Podczas pielgrzymki w dniach 14-15 kwietnia strażacy OSP Gruta wraz z samorządowcami powiatu grudziądzkiego i komendantem wojewódzkim PSP udali się do Krakowa, by uroczyście odebrać i przywieźć relikwie swojego patrona do Gruty. Relikwie świętego trafiły do Krakowa pod koniec XII wieku dzięki staraniom ówczesnego biskupa krakowskiego Gedeona i księcia Kazimierza II.

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Jasełka z historią Mydlnik w tle

2023-01-31 00:20

Beata Wyżga

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

    Oazowa młodzież z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie – Mydlnikach wystawiła w niedzielę 22 stycznia w Klubie Kultury Mydlniki „Mydlnickie Jasełka”, które poprzedziło kolędowanie po mydlnickich domach w dniach 7-8 stycznia 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję