Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 22/2022, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prymas Polski dziękuje

Za heroiczne zmagania o człowieka w czasie pandemii i teraz, w czasie wojny na Ukrainie, za ogrom dobra oraz pomocy podziękował medykom na Jasnej Górze prymas Polski. Arcybiskup Wojciech Polak przewodniczył Mszy św. i wygłosił kazanie podczas 98. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia (22 maja). Za papieżem Franciszkiem zauważył, że zasadniczą sprawą w każdej dziedzinie medycyny jest zawsze stawianie chorego przed chorobą i dlatego w powołaniu medyka ważne jest każdego dnia oddawanie się służbie całemu człowiekowi. Kaznodzieja przypomniał słowa papieża: „Dziękuję wam za to, bardzo podoba się to Bogu”. I dodał: – Przywołując dziś tutaj te słowa i wypowiadając je ze świadomością tego wszystkiego, z czym mieliśmy do czynienia w minionych 2 latach pandemii, a więc w kontekście waszego heroicznego wręcz zmagania się o człowieka, o każdego człowieka, i z czym mamy do czynienia dziś, w czasie tej okrutnej wojny na Ukrainie i tego ogromu dobra oraz pomocy, także medycznej, chciałbym z głębi serca za papieżem Franciszkiem powtórzyć: dziękuję wam za to. Dziękuję, że stawiacie chorego przed chorobą. Dziękuję, że pomimo wciąż, niestety, utrzymujących się niedostatecznych środków na ochronę zdrowia, w codziennym waszym trudzie stawiacie w centrum konkretne osoby, którym służycie.

Reklama

W imieniu rodaków podziękowania całej służbie zdrowia złożył także prezydent Andrzej Duda. List odczytała Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP. „Dziękuję polskim medykom za codzienną służbę, poświęcenie i zaangażowanie. W sposób szczególny mogliśmy się o tym przekonać w dramatycznym czasie pandemii. Składam serdeczne podziękowania za otoczenie opieką ukraińskich pacjentów” – napisał m.in. prezydent.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas Mszy św. poświęcony został sztandar obchodzącego 30-lecie Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski.

– Tegoroczne pielgrzymowanie znowu przypada w trudnym czasie, bo choć pandemia COVID-19 ustępuje, to jej miejsce zajmuje pandemia nienawiści, objawiająca się w wojnie na Ukrainie – zauważył bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Dwudniowej pielgrzymce towarzyszyło hasło: „Pod twoją obronę”. Poprzedziły ją rekolekcje środowiska medycznego.

Z bł. Prymasem Wyszyńskim w nowy czas

Na murach Jasnej Góry znajduje się nowy baner z napisem: „Jezus spotyka Matkę swoją”. Te słowa IV stacji Drogi Krzyżowej, własnoręcznie napisane przez kard. Stefana Wyszyńskiego w Rywałdzie, gdzie był więziony w 1953 r., będą stanowić motto tegorocznego pielgrzymowania do sanktuarium.

– W tym roku patronuje naszemu pielgrzymowaniu bł. Prymas Tysiąclecia. Pielgrzymów, którzy będą przybywać na Jasną Górę od strony Alei NMP, przy ołtarzu polowym witać będzie ten szczególny napis – powiedział kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak. Dodał, że paulini życzą, by „wszyscy pielgrzymi, wchodzący w progi sanktuarium, spotkali tutaj Matkę naszego Pana – Jezusa Chrystusa”.

Reklama

Wielkich rozmiarów baner umieszczony jest na tle biało-czerwonej flagi. Po prawej stronie znajdują się słowa z faksymile prymasa, po lewej natomiast – jego herb, na którym widnieje wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej.

Na murach klasztoru, od beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, który sam siebie nazwał jasnogórskim, zawieszony jest też dużych rozmiarów portret błogosławionego.

Jasnogórski flesz

• 2 czerwca – nocne czuwanie „Powołani dla powołanych”.

• 3 czerwca – II Ogólnopolski Kongres Różańcowy.

• 3-4 czerwca – X Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca.

• 4 czerwca – pielgrzymka środowisk narodowych.

• 4-5 czerwca – 367. Piesza Pielgrzymka Łowicka, jasnogórskie spotkania „dla uzależnionych”

2022-05-24 12:50

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

VI Diecezjalna Pielgrzymka „Bydgoski Józef Rowerem na Jasną Górę”

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bydgoszcz

Pielgrzymka Rowerowa

BPJG

VI Diecezjalna Pielgrzymka „Bydgoski Józef Rowerem na Jasną Górę”

VI Diecezjalna Pielgrzymka „Bydgoski Józef Rowerem na Jasną Górę”

„Bydgoski Józef Rowerem na Jasną Górę” - VI Diecezjalna Pielgrzymka Rowerowa diecezji bydgoskiej przybyła na Jasną Górę. Tegoroczne hasło brzmi: „W sakramencie chrztu św. odnaleźć swoje korzenie”. Ponad 30 pielgrzymów pokonało około 360 km.

- Wróciliśmy do korzeni chrztu św. i każdy z nas gdzieś dotknął tego kim jest, czyli uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy dziećmi Bożymi i każdy z nas prowadzi głęboką refleksję nad tym tematem – mówi ks. Bogusław Konieczka, proboszcz parafii św. Józefa Rzemieślnika w Bydgoszczy, duszpasterz pielgrzymki – a poza tym, ten wspólny trud, posiłki, noclegi, pielgrzymowanie rodzą głębokie więzi między ludźmi, które pozostają na całe życie – dodaje ks. Bogusław
CZYTAJ DALEJ

Zwiastowanie – źródło świętości życia

Niedziela Ogólnopolska 14/2018, str. 28-29

[ TEMATY ]

Zwiastowanie Pańskie

Renáta Sedmáková/fotolia.com

Tajemnica Wcielenia nierozerwalnie związana jest z tajemnicą śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Trudno się zatem dziwić, że w kalendarzu katolickim uroczystość Zwiastowania niemal sąsiaduje z Wielkanocą, mimo że kojarzy się przede wszystkim z Bożym Narodzeniem

Jeśli kogoś dziwi ta koincydencja chrześcijańskich tajemnic, to prawdopodobnie padł ofiarą szkodliwych skrótów myślowych. Zarówno bowiem we Wcieleniu, jak i w świętach paschalnych chodzi o to samo dzieło, któremu na imię zbawienie człowieka. Chrystus przyszedł w ludzkim ciele, aby to ciało mogło być umęczone i zabite na krzyżu. Gdyby w tym miejscu kończyła się historia zbawienia, nie byłoby powodów do radości, dlatego trzeba dopowiedzieć najważniejsze: Chrystus przyszedł w ludzkim ciele, aby to ciało mogło zmartwychwstać.
CZYTAJ DALEJ

Dzień Świętość Życia w Przemyślu

2025-03-25 10:36

radio Fara

Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik

Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik

W sanktuarium św. Józefa w Przemyślu odbyły się diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia. Uroczystą Eucharystię poprzedziło nabożeństwo o ochronę i świętość życia. Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik, w jej czasie przyjęto nowych członków do Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

W homilii abp Michalik odniósł się do Dnia Świętości Życia Poczętego, który przypada w 25 marca oraz do inicjatywą Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego z tym dniem związanym: - Dzień Zwiastowana Pańskiego staje się dzięki inicjatywie Adopcji Duchowej Dziecka Poczętego, okazją do refleksji, że i my jesteśmy zaproszenie do dokonania wielkiego dzieła. Jesteśmy zaproszeni każdy z nas do uratowania jakiegoś dziecka, jakiegoś życia. Jesteśmy zaproszeni do takiego uratowania dziecka, w którym to Bóg poszuka sposobu. Pan Bóg kogoś natchnie kogoś. My nie będziemy mieli za to chwały zewnętrznej, bo nie będziemy wiedzieli, ale Bóg wie. W Opatrzności Bożej, moja codzienna modlitwa, ten mój dziesiątek różańca, to dziecko, które ma przyjść na świat może ono dokona jakiś dzieł, może spełni jakąś wielką rolę przed Bogiem, a może przez cierpienie będzie wynagradzać Bogu za zło, które się dzieje – wskazywał kaznodzieja.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję