Reklama

Niedziela Przemyska

Przemyska Niepokalana

Na przemyskiej starówce, w gwarze i natłoku codziennych spraw, króluje Matka Boża Niepokalana. W kościele Franciszkanów Konwentualnych odbiera cześć szczególny wizerunek Maryi, której poświęcone jest to wyjątkowe sanktuarium.

Niedziela przemyska 20/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Maciej Flader

Prezbiterium przemyskiego sanktuarium

Prezbiterium przemyskiego sanktuarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jednak, aby spojrzeć na to miejsce maryjnego kultu, trzeba sięgnąć do historii zgromadzenia Franciszkanów Konwentualnych. Pojawili się oni w Przemyślu w 1237 r. i osiedlili się na gruncie ofiarowanym, według legendy, przez kowala Andrzeja Serena, konwertytę z prawosławia na katolicyzm. Konwent św. Marii Magdaleny – bo takie wezwanie nosi sam klasztor – na obecnym miejscu powstał prawdopodobnie za rządów biskupa Eryka z Winsen, notabene franciszkanina. W źródłach wzmiankowany jest po raz pierwszy w 1413 r. jako drewniany.

Pierwszy murowany kościół

W obecnej lokalizacji murowaną świątynię zaczęto budować w 1754 r. Natomiast w 1760 r. zostały uroczyście ogłoszone cuda za wstawiennictwem Maryi Niepokalanej. Cudowny obraz koronowano 8 września 1777 r. koronami papieskimi. Niestety w 1864 r. wybuchł pożar kościoła i klasztoru, po którym nastąpiła ich odbudowa. Na szczęście cudowny obraz ocalał. Z kolei w 1969 r. przy kościele franciszkańskim erygowano parafię, która funkcjonuje do dziś i jest mocnym trzonem duszpasterstwa prowadzonego w centrum Przemyśla.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jak podkreśla o. Zbigniew Kubit, proboszcz parafii – najważniejsze cuda zostały poświadczone w historii i najczęściej dotyczyły uzdrowień chorób fizycznych. Jednak zakonnik jest głęboko przekonany, że i obecnie Maryja wyprasza wiernym wiele łask, o czym świadczą składane oraz odczytywane w czasie cotygodniowej, środowej nowenny karteczki z prośbami i podziękowaniami. Jeśli chodzi o pielgrzymów, to jak zaznacza zakonnik, jest to spory przekrój ludzi. Część z nich to turyści, na których mapie zwiedzania znajduje się franciszkański kościół, zabytek, z polichromią na ścianach nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz. Ostatnie lata to czas wielu prac konserwatorskich, w co wpisała się renowacja zewnętrznej elewacji, głównego ołtarza i polichromii oraz obrazów w prezbiterium. Zatem świątynia pięknieje z dnia na dzień, bo prace nadal trwają.

Pielgrzymi

Ale nie brakuje też pielgrzymów, którzy przybywają do Matki Bożej Niepokalanej, aby prosić o cuda i łaski, a także aby za takowe dziękować. Wśród nich są przede wszystkim parafianie, ale także mieszkańcy Przemyśla i okolic, a często także zorganizowane grupy pielgrzymkowe. Pozwala na to ilość Mszy św. sprawowanych w dni powszednie, bo jest ich aż cztery. I właśnie te dwie dodatkowe: o 9.00 i 16.30 szczególnie gromadzą pątników.

Wierni przybywają, aby spotkać się z Maryją w Jej pięknym wizerunku, który znajduje się w głównym ołtarzu. Bo gdy myśli się o Maryi Niepokalanej to najczęściej przychodzą na myśl białe i niebieskie szaty. A na tym obrazie Matka Boża ubrana jest w czerwoną suknię przystrojoną w gwiazdy, a na niej ma zielony płaszcz. Stoi Ona na księżycu i w dłoni swojej trzyma Dzieciątko Jezus. Z obrazu bije łagodny blask, który zaznacza Jej wybranie przez Boga. Oczywiście święte postaci mają na swoich głowach korony papieskie.

Życie parafialne

Reklama

Jeśli chodzi o życie duszpasterskie parafii franciszkańskiej, to nie różni się ona niczym od innych takich wspólnot. Działają tam grupy duszpasterskie, m.in.: Franciszkański Zakon Świeckich, Rycerstwo Niepokalanej św. Maksymiliana Kolbego, Bractwo Żywego Różańca. Ale, jak podkreśla o. Kubit, od trzech lat przy tym kościele gromadzi się i funkcjonuje wspólnota Wojowników Maryi i formacja Męskiego Różańca. W każdą pierwszą sobotę miesiąca mężczyźni gromadzą się w sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej, wynagradzając Panu Bogu za grzechy w duchu nabożeństw pierwszosobotnich. Spotkania rozpoczyna Eucharystia, następnie w procesji różańcowej uczestnicy modlitwy przechodzą rynkiem Starego Miasta, przez most do zasańskiej parafii pw. Świętej Trójcy, gdzie przy figurze Maryi Niepokalanej kończą swoje spotkania. Bardzo często uczestnikiem tego nabożeństwa jest biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek.

Jak zaznacza gwardian, na początku wydawało się, że to może być inicjatywa krótkotrwała, ale okazuje się, że odbywa się ona konsekwentnie w każdym miesiącu. Nawet w tym trudnym czasie pandemii nie zaniechano tych spotkań i odbywały się one dzięki transmisji internetowej, która dostępna jest także teraz na stronie internetowej sanktuarium.

Kolejną piękną maryjną tradycją, którą zapoczątkowano w ostatnią sobotę kwietnia br., jest nabożeństwo „Pod płaszczem Matki Bożej” w duchu duchowości z Guadalupe. Tak się złożyło, że o. Kubit odwiedził tamto sanktuarium i został kustoszem płaszcza Matki Bożej z Guadalupe. Dlatego w ostatnią sobotę miesiąca będzie sprawowane to nabożeństwo, którego formułą jest okrycie się płaszczem Maryi.

O. Zbigniew Kubit nie ukrywa, że sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej jest miejscem szczególnym dla franciszkanów konwentualnych. Tutaj przede wszystkim chcą zapewnić wiernym dostęp do sakramentów. Dlatego kościół jest otwarty codziennie już od godz. 6.30 aż do ok. godz. 19.30. Często w ciągu dnia w konfesjonałach można spotkać zakonników, którzy posługują w sakramencie pokuty i pojednania. Kustosz tego miejsca podkreśla, że wielu mieszkańców Przemyśla i okolic zauważa tę posługę i często z niej korzysta. Niektórzy nawet umawiają się na spowiedź indywidualną lub na kierownictwo duchowe. Na uwagę zasługują także narzeczeni, którzy bardzo często właśnie w tym maryjnym sanktuarium przygotowują swoje serca poprzez sakrament pokuty i pojednania do uroczystości zaślubin.

Jak informuje ojciec proboszcz, w każdy piątek o godz. 15.00 w świątyni gromadzą się czciciele kultu Miłosierdzia Bożego na modlitwie Koronką. A w pierwsze piątki miesiąca do konfesjonałów ustawiają się długie kolejki. To wszystko wpisuje się w kult Matki Bożej Niepokalanej, o który bardzo zabiegają Franciszkanie Konwentualni. O. Kubit pracując duszpastersko w Przemyślu od sześciu lat zauważył, że bardziej niż ogłoszenia z ambony do ludzi przemawia tradycja, którą zakonnicy starają się podtrzymywać i pielęgnować. W to wpisuje się szczególnie codzienna spowiedź. Pozwala na to liczba zakonników, którzy obecnie pracują w przemyskim klasztorze. Jest to ośmiu braci, z czego sześciu to prezbiterzy, a dwaj nie posiadają święceń kapłańskich. Naszym powołaniem – jak mówi o. Zbigniew Kubit – jest przede wszystkim być z ludźmi i to jest główny kierunek pracy oraz zakonnego świadectwa.

Informacje o parafii:

Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Parafia pw. św. Marii Magdaleny ul. Franciszkańska 2a, 37-700 Przemyśl tel. 16 678 24 60 lub 16 675 08 26

Strona internetowa:

www.przemysl.franciszkanie.pl

e-mail: przemysl@franciszkanie.pl

Msze św. w każdą niedzielę o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.15, 12.30 i 18.30 w dni powszednie o godz. 7.00, 9.00, 16.30 i 18.30

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wydeptany stopami pątników

Niedziela podlaska 20/2022, str. VII

[ TEMATY ]

wywiad

prezentacja parafii

Ks. Wojciech Łuszczyński/Niedziela

Ks. kan. dr Zenon Czumaj

Ks. kan. dr Zenon Czumaj

O parafii w Ostrówku, z ks. kan. dr. Zenonem Czumajem – dyrektorem Archiwum i Muzeum Diecezjalnego, rozmawia ks. Wojciech Łuszczyński.

Ks. Wojciech Łuszczyński: W tym roku – 2 maja – parafia w Ostrówku przeżywała szczególną uroczystość, jaką jest poświęcenie kościoła. To wydarzenie historyczne dla lokalnej społeczności, która chyba jest Księdzu bliska? Ks. kan. dr. Zenon Czumaj: To prawda. Pochodzę z Ostrówka i byłem nie tylko świadkiem powstania tej parafii, ale jako nastoletni ministrant w uczestniczyłem w jej organizowaniu. Wciąż mam w pamięci moment, gdy w niedzielę 1 września 1991 r. ks. Stanisław Grochowski, proboszcz macierzystej parafii w Kamionnie, odczytywał dekret o utworzeniu tutaj samodzielnej wspólnoty pod wezwaniem NMP Królowej Polski. Takim samym, jak zbudowana w 1980 r. kaplica – wymodlona i „wydeptana” stopami pątników, wędrujących licznie na Jasną Górę. A potem pierwsze Triduum Paschalne, pierwszy Grób Pański, pierwsza procesja rezurekcyjna, pierwszy dźwięk dwóch dzwonów…
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Chrzciciel de la Salle

[ TEMATY ]

św. Jan de la Salle

Peter Potrowl (talk)/pl.wikipedia.org

Pomnik Jana Chrzciciela de la Salle w kościele pod tym wezwaniem w Paryżu

Pomnik Jana Chrzciciela de la Salle w kościele pod tym wezwaniem w Paryżu

Urodził się w Reims 30 kwietnia 1651 r. w podupadłej rodzinie książęcej jako najstarszy z jedenaściorga rodzeństwa. W wieku 27 lat przyjął święcenia kapłańskie.

Trzy lata potem na uniwersytecie w Reims zdobył doktorat z teologii (1680 r.). Zaraz po święceniach otrzymał probostwo. Powierzono mu także kierownictwo duchowe nad szkołą i sierocińcem, prowadzonym przez Siostry od Dzieciątka Jezus. Jan postarał się w Rzymie o zatwierdzenie zakonu tychże sióstr. Bardzo bolał nad losem setek sierot, pozbawionych zupełnie pomocy materialnej i duchowej. Gromadził ich na swej plebanii, której część zamienił na internat. Następnie na użytek biednych dzieci oddał swój rodzinny pałac, a za pieniądze parafialne i otrzymane od pewnej zamożnej kobiety zakupił obszerny dom. Ludzie, którzy pomagali Janowi z czasem utworzyli zgromadzenie zakonne pod nazwą Braci Szkolnych. Za jego początek przyjmuje się datę 24 czerwca 1684 roku. Utworzył wiele typów szkół: podstawowe, wieczorowe, niedzielne, zawodowe, średnie, seminaria nauczycielskie. Nauka w nich odbywała się w języku ojczystym i była bezpłatna. Na polu pedagogiki Jan ma więc poczesne miejsce. W jego szkołach na pierwszym miejscu był język ojczysty, a nie wszechwładna łacina. Zniósł często stosowane w szkołach kary fizyczne W roku 1681 powstała pierwsza szkoła założona przez św. Jana w Reims (1681 r.), kolejna powstała w Paryżu (1688 r.), potem w Lyonie, w Rouen itd. W sto lat potem cała Francja była pokryta szkołami lasaliańskimi. Do rewolucji francuskiej (1789 r.) w samej Francji zgromadzenie miało 126 szkół i ponad 1000 członków. Dzisiaj Bracia Szkolni mają swe szkoły w prawie 90 krajach. Jan de la Salle zostawił po sobie bezcenne pisma. Najwybitniejsze z nich to: „Zasady dobrego wychowania”, które doczekało się ponad 200 wydań; nadto „Rozmyślania”, „Wskazania, jak prowadzić szkoły” i „Obowiązki chrześcijanina”. Bezcenne dla poznania ducha lasaliańskiego są także jego listy. Jan zmarł po krótkiej chorobie 7 kwietnia 1719 r. Beatyfikował go Leon XIII w 1888 r. On też wyniósł go uroczyście do chwały świętych w roku 1900. Pius XII ogłosił św. Jana de la Salle patronem nauczycieli katolickich (1950 r.). Ciało św. Jana, zbezczeszczone w czasie rewolucji francuskiej w roku 1793, dla bezpieczeństwa przeniesiono do Belgii, a w roku 1937 złożono przy domu generalnym zakonu w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Amerykańska firma pierwsza na świecie ożywiła zwierzęta po wyginięciu?

2025-04-08 08:57

[ TEMATY ]

inżynieria genetyczna

wilk straszny

gatunek wymarły

Adobe Stock

Czy naukowcom udało się ożywić wilka strasznego? Zdjęcie poglądowe.

Czy naukowcom udało się ożywić wilka strasznego? Zdjęcie poglądowe.

Amerykańska firma biotechnologiczna ogłosiła w poniedziałek, że za pomocą narzędzi inżynierii genetycznej stworzyła wilki, które mają posiadać cechy prehistorycznego, wymarłego ponad 10 tysięcy lat temu gatunku, wilka strasznego – przekazała agencja Associated Press.

Firma Colossal Biosciences poinformowała, że trzy szczenięta w wieku od trzech do sześciu miesięcy przebywają obecnie w "bezpiecznym miejscu", którego lokalizacji nie ujawniono. Według dziennika "New York Times" są wśród nich dwa samce – Romulus i Remus - oraz samica o imieniu Khaleesi.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję