Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 16/2022, str. 9

Episkopat News

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stało się Nowe Światło

„Zmartwychwstały Chrystus jest z nami, aby rozświetlić tak nasze osobiste mroki, jak i wszelkie ciemności nocy naszych czasów” – przypomina o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry, w tegorocznych życzeniach wielkanocnych.

I podkreśla, że „stało się Nowe Światło, bo Jezus powstał z grobu”, a więc życie jest silniejsze niż śmierć, dobro jest silniejsze niż zło, miłość jest silniejsza niż nienawiść, a prawda jest silniejsza niż kłamstwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Niech tegoroczne Wielkanocne Święta ożywią i umocnią w nas naszą chrześcijańską nadzieję; niech będą czasem radosnego spotkania ze «Słońcem, które nie zna zachodu» – naszym zmartwychwstałym Panem – Jezusem Chrystusem; niech będą pełne Bożego światła i pokoju” – życzy jasnogórski przeor.

Mądrość Krzyża i blask Zmartwychwstania

O głębi duchowości paulińskiej, w której ukryta jest tajemnica krzyża i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, przypomina o. Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry. – To uniwersalna duchowość, która dzieje się na styku Wielkiego Piątku, Wielkiej Soboty i Niedzieli Zmartwychwstania – podkreśla.

Reklama

Zakonnik wskazuje na wymowną pierwotną nazwę wspólnoty paulinów, która brzmiała: Bracia Świętego Krzyża. Wyrosła ona w XIII wieku z ducha średniowiecznej mistyki krzyża, która streszczała się w pragnieniu św. Bernarda z Clairvaux, aby Memoria passionis Christi przeniknęła całą ludzką egzystencję i zmuszała do odpowiedzi życiem na Ukrzyżowaną Miłość.

„Mądrość Krzyża” obrał dla jednoczonych przez siebie pustelników naddunajskich bł. Euzebiusz z Ostrzyhomia, uznawany za założyciela Zakonu Paulinów. Odtąd ma ona ustawicznie przypominać białym mnichom o naśladowaniu Chrystusa, bezwarunkowym pójściu za ogołoconym Mistrzem, który jest posłuszny aż do śmierci krzyżowej. Pierwszy zaś klasztor otrzymuje znamienny programowy tytuł – św. Krzyża.

– Skupienie na krzyżu to zachęta do odwagi, by wziąć swoje życie takim, jakie ono jest, wraz z podjęciem pokuty. Wtedy zmartwychwstanie nie będzie jakąś odległą nadzieją, ale rzeczywistością, w której żyjemy – zaznacza o. Legan.

Zauważa, że biel paulińskiego habitu przypomina o szacie zbawionych z Janowej Apokalipsy, czyli tych, którzy przez zmartwychwstanie Chrystusa otrzymali odkupienie; biały habit jest jak biel całunu Chrystusa, który jest znakiem zmartwychwstania, zwycięstwa życia jaśniejącego nad ciemnościami śmierci. My już żyjemy zmartwychwstaniem, już żyjemy życiem ludzi zbawionych.

Reklama

Zakonnik zaznacza: „Jasna Góra jest też Górą Zmartwychwstania, zintensyfikowaną Ewangelią dla Polaków”. Tu zmartwychwstawanie pielgrzymów zawsze dokonuje się nie przez działanie człowieka, ale przez sakramenty, czyli przez działanie Boga w człowieku. – Tu najwyraźniejszym znakiem jest konfesjonał, gdzie człowiek wchodzi umarły, choć nawet nie musi o tym wiedzieć, a wychodzi żywy – nie swoim życiem, a życiem Chrystusa – podkreśla o. Legan.

Na Jasnej Górze niemal nieustannie sprawowana jest Eucharystia. W 2021 r. kapłani celebrowali Mszę św. ponad 50 tys. razy, udzielono prawie 1 mln Komunii św. Jasnogórscy spowiednicy poświęcili penitentom prawie 21 tys. godzin.

Proces duchowej przemiany człowieka jest zawsze związany z misterium paschalnym, bo jest w mocy Chrystusa. Także maryjny charakter paulińskiej duchowości prowadzi do Jezusa. Jasnogórska Hodegetria wciąż wskazuje na Syna i podpowiada: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek mój Syn wam powie”, a żyć będziecie, zmartwychwstaniecie.

Jasnogórski flesz

• 19 kwietnia – pielgrzymka maturzystów arch. łódzkiej.

• 20 kwietnia – pielgrzymka maturzystów diec. radomskiej i opolskiej.

• 21 kwietnia – pielgrzymka maturzystów diec. bydgoskiej i drohiczyńskiej; etap archidiecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowany przez „Civitas Christiana”.

• 23 kwietnia – Świecki Instytut Salezjański; nocna piesza pielgrzymka z Piekar Śląskich; pielgrzymki: karawaningowa i Ruchu Rodzin Nazaretańskich.

• 24 kwietnia – pielgrzymki Rodzin Katyńskich i maturzystów diec. zielonogórsko-gorzowskiej; Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy.

2022-04-12 12:20

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stan ks. Michała Olszewskiego uległ pogorszeniu

2025-12-08 07:22

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Księża Sercanie

Ks. Michał Olszewski. Zdjęcie archiwalne

Ks. Michał Olszewski. Zdjęcie archiwalne

Adwokat doktor Krzysztof Wąsowski, pełnomocnik księdza Michała Olszewskiego informuje w serwisie X o aktualnym stanie zdrowia kapłana i prosi o modlitwę.

Mogę jedynie potwierdzić, że po ostatnich wydarzeniach "śledczych"
CZYTAJ DALEJ

8 grudnia - uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Bożena Szrtajner/Niedziela

8 grudnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę, że Maryja, napełniona "łaską" przez Boga (Łk 1, 28), została odkupiona od chwili swego poczęcia, Kościół wyznawał od wieków, a oficjalnie potwierdził ją poprzez dogmat Niepokalanego Poczęcia, ogłoszony w 1854 r. przez Piusa IX. Tajemnica ta ukazuje, że Maryja była jedynym człowiekiem wolnym od grzechu pierworodnego.

Wyraża prawdę o tym, że rodzice Maryi - Joachim i Anna - poczęli swoją córkę, która została przez Boga zachowana od zranienia grzechem pierworodnym. Poczęcie nieskalane przez grzech pierworodny dotyczy tylko Maryi, która w wyjątkowy sposób została zachowana od grzechu ze względu na to, że stała się Matką Syna Bożego.
CZYTAJ DALEJ

Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju

2025-12-09 00:01

Biuro Prasowe AK

Ponad 1700 harcerzy zgromadziło się na wawelskim wzgórzu, gdzie przynieśli Betlejemskie Światło Pokoju. Najpierw odbył się okolicznościowy apel, druhny i druhowie wzięli udział w Eucharystii w katedrze, a potem przekazali światło z Groty Narodzenia mieszkańcom Krakowa.

Druhny i druhowie Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Krakowskiej przywieźli niedzielę 7 grudnia z zakopiańskich Krzeptówek do Krakowa Betlejemskie Światło Pokoju, które do Polski za pośrednictwem słowackich skautów. Na placu przed katedrą wawelską odśpiewano hymn ZHP, a harcmistrz Artur Walkowiak, komendant ZHP Chorągwi Krakowskiej poprowadził apel.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję