Reklama

Niedziela Legnicka

Legnickie jubileusze

W gmachu Kurii Biskupiej odbyła się konferencja prasowa z udziałem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, ks. Roberta Kristmana wikariusza generalnego i ks. Roberta Serafina dyrektora diecezjalnej Caritas.

Niedziela legnicka 13/2022, str. I

[ TEMATY ]

Konferencja prasowa

Ks. Waldemar Wesołowski

Najbliższe wydarzenia w diecezji zostały zapowiedziane podczas konferencji prasowej

Najbliższe wydarzenia w diecezji zostały zapowiedziane podczas konferencji prasowej

Na konferencji 16 marca poinformowano dziennikarzy o dotychczasowej pomocy, która płynie z diecezji legnickiej na Ukrainę oraz dla uchodźców przebywających w Polsce (piszemy o tym w dalszej części numeru), a także o jubileuszach, które nasza diecezja obchodzi w tym roku. Jest to 30. rocznica powstania diecezji oraz 25. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Legnicy i koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa.

Kontekst jubileuszy

Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski podkreślił, że te jubileusze, które są przed nami obchodzone, będą również w klimacie tego, co dzieje się na Ukrainie i w Polsce. Te wydarzenia mocno wpływają na sposób świętowania. Biskup podkreślił, że jubileusz powstania diecezji uświadamia nam, jak bardzo potrzebna jest wspólnota, nie tylko wspólnota w sensie społeczeństwa, ale i wspólnota wiary. Zauważył, że jako wspólnota Kościoła zdajemy egzamin z naszej wrażliwości i ofiarności. Świadczą o tym m.in. dane przytoczone przez ks. Roberta Serafina. Przed nami jednak perspektywa pomocy długofalowej.

Wydarzenia

Jeśli chodzi o samo świętowanie, to obchody rozpoczęły się już w lutym, od wspólnej dziękczynnej modlitwy z gronem osób życia konsekrowanego, a trwać będą do grudnia – podkreślił wikariusz generalny ks. Robert Kristman. Będzie to szereg wydarzeń, spotkań modlitewnych rozciągniętych na cały rok. Najważniejsze momenty to: 25 marca – czyli data utworzenia diecezji, kiedy to odbędzie się diecezjalne dziękczynienie w legnickiej katedrze, dzień później 26 marca, dziękczynna modlitwa w gronie katechetów, podczas wielkopostnego dnia skupienia, a zarazem IV Sympozjum Katechetycznego, w którym zapowiedzieli swój udział Marzena Machałek sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, prof. Anna Zelma z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie oraz ks. dr hab. Andrzej Kielian z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Spotkanie stało się też okazją do wręczenia pamiątkowych odznaczeń dla przedstawicieli katechetów i ogłoszenia nowej Diecezjalnej Rady Katechetycznej na czas kadencji 2022-25.

Reklama

2 czerwca dziękczynienie za wizytę Jana Pawła II odbędzie się w kościele św. Wojciecha w Legnicy. Rocznica koronacji ikony Matki Bożej świętowana będzie w Krzeszowie 5 czerwca. Główne uroczystości z udziałem zaproszonych gości przewidziane są na 29 czerwca w legnickiej katedrze, w dniu patronalnym Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Plan obchodów znajduje się także na stronie internetowej diecezji, w specjalnie utworzonej zakładce poświęconej jubileuszom (www.diecezja.legnica.pl/jubileusz). Zaprezentowane zostało także oficjalne logo jubileuszu 30. lecia diecezji.

2022-03-22 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anna Maria Fedurek: Warto, by 1% z podatku trafił do potrzebujących z naszego regionu

[ TEMATY ]

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

1% podatku‑1%serca

Konferencja prasowa

Karolina Krasowska

Przedstawiciele diecezjalnej Caritas opowiedzieli na co przeznaczyli środki z 1% za 2017/2018 rok

Przedstawiciele diecezjalnej Caritas opowiedzieli na co przeznaczyli środki z 1% za 2017/2018 rok

W siedzibie diecezjalnej Caritas przy ul. Bema w Zielonej Górze zakończyła się konferencja prasowa nt. akcji 1% podatku - 100% serca za rok 2017/2018. Przedstawiciele Caritas podsumowali akcję oraz przedstawili plan akcji 1% podatku dla Caritas na bieżący rok.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Dewastacji dokonano w nocy z piątku na sobotę. Parafia pw. Łukasza Ewangelisty w Świerczynie o zdarzeniu poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych. Na opublikowanych zdjęciach widać wywrócone lub uszkodzone płyty napisowe, powyrywane krzyże, oderwane lub rozbite elementy nagrobków.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Trwają przygotowania do Areny Młodych 2023

2023-02-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Trwają przygotowania do tegorocznej Areny Młodych. Wczoraj i dziś w przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie dla katechetów - świeckich i duchownych - którzy włączeni są w tegoroczne diecezjalne rekolekcje dla młodych szkół średnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję