Reklama

Kościół w obliczu wojny

Kościół w Polsce potępił działania Rosji wymierzone w niezależność Ukrainy. Wyraził jednocześnie solidarność ze wszystkimi Ukraińcami, zapewnił ich o modlitwie i podjął konkretne działania pomocowe.

Niedziela Plus 10/2022, str. X

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Opole. Biskup Czaja: Bądźmy dla braci z Ukrainy aniołami pokoju i dobroci.

Wołamy do Pana o zwycięstwo dobra nad złem – powiedział 27 lutego w katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego opolski ordynariusz Andrzej Czaja. – Proszę, żebyśmy wobec sąsiadów umieli się zachować odpowiedzialnie. Na miarę Ewangelii. Żebyśmy byli dla braci z Ukrainy aniołami pokoju i dobroci – podkreślił.

– Niech tegoroczny Wielki Post będzie czasem gorliwej pracy nad sobą i chrześcijańskiej misji w środowisku życia i pracy, ale też – biorąc sobie do serca to wyzwanie, które przynosi czas wojny – wielkiej tragedii naszych sióstr i braci na Ukrainie. Część z nich do nas przybędzie, część tam zostanie. Wszystkim trzeba okazać dobro i pokój. Jesteśmy wezwani, by wesprzeć tych, co przeżywają – jak to wyraził prezydent Ukrainy – nie tylko wiele bólu i cierpienia, ale i osamotnienie. Nie możemy zostać na poziomie obserwatorów – wiedzieć o tragedii to za mało. Dramat naszych sąsiadów jest dla nas, wyznawców Chrystusa, zobowiązaniem do wielorakiego wsparcia. Oni potrzebują modlitwy o pokój i wstawiennictwa za uciemiężonymi. Potrzebne są nasze ofiary pieniężne, ale też zaangażowanie się w dzieło przyjęcia przybyszów. Trzeba szerokiego otwarcia serca dla uciemiężonego wojną narodu ukraińskiego, okazania mu braterstwa. Jak miłosierny Samarytanin, który głęboko się wzruszył i pospieszył z pomocą – zaznaczył bp Czaja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poznań Arcybiskup Gądecki: Ta sytuacja dotyczy nie tylko Ukrainy i Rosji, ale też Polski i całej Europy.

Reklama

Przewodniczący KEP podczas briefingu podkreślił, że to, co się dokonuje na naszych oczach, „jest kolejną odsłoną działania antychrześcijańskiego, które nie bierze pod uwagę ani cierpienia innych ludzi, ani uniwersalnego prawa do niepodległości każdego państwa. To jest stara polityka kolonialna, że mocniejszy może podporządkować sobie słabszego bez oglądania się na jego wolę”.

W kwestii pomocy abp Stanisław Gądecki stwierdził: – Naszym zadaniem jest dostarczanie nie broni, tylko narzędzia pokoju, czyli tego, co jest potrzebne do codziennego utrzymania ludzi i daje nadzieję tym, którzy mają być ponownie podporządkowani Rosji.

Metropolita poznański zaznaczył, że naszą odpowiedzią na tę sytuację są post, modlitwa i dzieła miłosierdzia oraz otwartość i gościnność wobec Ukraińców. Zapewnił o solidarności z abp. Mieczysławem Mokrzyckim i abp. Światosławem Szewczukiem, który wiele razy apelował o pokój na Ukrainie.

Radom Biskup Turzyński: Okażmy solidarność z ludźmi, którzy doświadczają zła.

W tych trudnych chwilach chcemy okazać solidarność z ludźmi, którzy doświadczają zła – powiedział bp Piotr Turzyński, odnosząc się do rosyjskiej agresji na Ukrainę. – Musimy się modlić o pokój. To pierwsza rzecz, którą powinniśmy teraz czynić. Zachęcam do tego wszystkich ludzi dobrej woli, koła różańcowe, zachęcam chorych, aby swoje cierpienie ofiarowali w intencji pokoju – podkreślił biskup.

Jego zdaniem, trzeba przyjąć uchodźców. – Ludzie będą szukać miejsca, aby odciąć się od zła, które niesie wojna. W razie otwarcia granic okażmy solidarność, aby ci ludzie nie czuli się odrzuceni – zaapelował bp Turzyński.

Gniezno Prymas Polski: Stanęliśmy w obliczu potworności wojny.

Reklama

Bóg jest Bogiem pokoju, a nie wojny, i nic nie może usprawiedliwiać faktu, że chrześcijanie stają się okupantami swych sióstr i braci – powiedział abp Wojciech Polak, który ponownie zapewnił o swojej solidarności z Ukraińcami i poprosił o modlitwę. – Wyrażam solidarność z naszymi siostrami i braćmi Ukraińcami, tak tragicznie doświadczanymi pożogą wojny. Z głębokim bólem serca przeżywam wasz lęk o najbliższych i proszę, aby Bóg pokrzepił wasze serca, dodał wam otuchy i odwagi.

Ksiądz prymas zaapelował też o pomoc dla Ukraińców. – Modląc się i poszcząc, chcemy nieść konkretną pomoc, zwłaszcza przez zbiórkę w kościołach już w najbliższą niedzielę i w Środę Popielcową. Będzie ona potem świadczona przez Caritas i Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Już dziś otwórzmy nasze wspólnoty, nasze rodziny, ale nade wszystko nasze serca dla tych, którzy będą uciekać przed wojną, a u nas szukać bezpieczeństwa i schronienia – zaznaczył abp Polak.

Bydgoszcz Biskup Włodarczyk: Proszę diecezjan o modlitwę w intencji pokoju i narodu ukraińskiego.

Na terenie diecezji, m.in. w sanktuariach Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy oraz Matki Bożej Królowej Krajny w Górce Klasztornej, zaplanowano Noc walki o błogosławieństwo dla Polski. – Klękając przed Bogiem i Jego Matką, będziemy się łączyć z naszymi sąsiadami. Jeśli będzie taka potrzeba, proszę o otwartość serca w przyjęciu mieszkańców Ukrainy, którzy musieli opuścić swoją ojczyznę – zaapelował bp Krzysztof Włodarczyk. Hierarcha zachęcił do wsparcia pomocowego za pośrednictwem Caritas Polska, przy zaangażowaniu parafialnych zespołów Caritas pod kierunkiem Caritas Diecezji Bydgoskiej.

Warmia Archidiecezja jest gotowa do przyjęcia potencjalnych uchodźców z Ukrainy.

Reklama

W ośrodku Caritas w Rybakach pod Olsztynem, a także w ośrodku we Fromborku na dziś przygotowanych jest łącznie 210 miejsc. Arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński, zwrócił się do wszystkich parafii archidiecezji warmińskiej i ośrodków rekolekcyjnych z prośbą o przygotowanie miejsc na wypadek konieczności przyjęcia uchodźców z Ukrainy. W kościołach archidiecezji warmińskiej także trwa modlitwa w intencji pokoju na Ukrainie. 27 lutego abp Górzyński, by wyrazić swoją solidarność ze wszystkimi Ukraińcami, modlił się o pokój dla tego narodu. Dzień wcześniej modlitwa o pokój miała miejsce w katedrze greckokatolickiej Pokrowy Matki Bożej w Olsztynie. Wspólnie o pokój modlili się biskup eparchii olsztyńsko-gdańskiej Arkadiusz Trochanowski i metropolita warmiński abp Józef Górzyński.

Archidiecezja warmińska włącza się także w ogłoszoną zbiórkę Caritas Polska pod hasłem „Pomoc dla Ukrainy”.

Łowicz Biskup Dziuba: Jako ludzie wierzący szukamy w Ewangelii światła na ten trudny czas.

Reklama

Zadaniem naszym, uczniów Chrystusa, jest czerpać pokój od Zbawiciela i przekazywać go innym. Być apostołami pokoju w swoich domach, rodzinach, środowiskach pracy i grupach przyjaciół. Wobec obecnych wydarzeń, mimo różnic, które występują między nami, zdobądźmy się na wzajemny szacunek, zgodę i pojednanie, które są owocem żywej wiary i więzi z Chrystusem – zachęcał bp Andrzej Dziuba. – Każda wojna dyskredytuje prawo międzynarodowe i jest szaleństwem przemocy. Jako ludzie wiary odpowiedzmy na nią postem, modlitwą i uczynkami miłości. Przed nami okres Wielkiego Postu. Czas pojednania z Bogiem i ludźmi. Nie zmarnujmy tego czasu. Zachęcam, aby w Środę Popielcową, odpowiadając na apel papieża Franciszka, każdy, kto może, podjął post (o chlebie i wodzie) oraz modlitwę w intencji pokoju. Dołączam do apelu abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, i proszę, aby we wszystkich parafiach w Środę Popielcową i pierwszą niedzielę Wielkiego Postu umożliwić wiernym złożenie ofiary do puszek na rzecz pomocy poszkodowanym na Ukrainie. Pomoc ta będzie udzielana za pośrednictwem Caritas Polska. Powinniśmy się też przygotować do wykazania większej otwartości i gościnności wobec tych, którzy, jako uciekinierzy z rejonów objętych walkami, będą szukali w naszej ojczyźnie pomocy i dachu nad głową.

Tarnów Biskup Jeż: Solidarność z Ukrainą.

Wyrażamy naszą solidarność z Ukrainą, która została doświadczona dramatem wojny, zapewniając o gotowości niesienia pomocy zarówno duchowej, jak i materialnej” – napisał biskup tarnowski Andrzej Jeż w specjalnym komunikacie. „Podejmijmy ten apel, zanosząc do Boga w naszych kościołach i domach gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji narodu ukraińskiego o dar Bożego umocnienia w obecnej dramatycznej sytuacji. Podejmujmy zwłaszcza wspólną i indywidualną adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę różańcową, a także nabożeństwa wielkopostne”.

Podczas zebrania księży wicedziekanów podjęto kwestię rozeznania w parafiach diecezji tarnowskiej, jaką liczbą miejsc dysponuje diecezja, żeby udzielić schronienia uchodźcom wojennym. W tym celu byłyby wykorzystane niektóre budynki diecezjalne i parafialne. „Zwracam się też z prośbą do diecezjan, aby ci, którzy mają taką możliwość i chcieliby przyjąć uchodźców, zgłosili gotowość w swoich parafiach. Liczymy też na współpracę z władzami cywilnymi” – napisał biskup.

Na Ukrainie pracuje obecnie trzynastu księży z diecezji tarnowskiej i wiele sióstr zakonnych. Jeżeli będzie taka możliwość, to również przez nich diecezja będzie się starać docierać z konieczną pomocą.

2022-03-01 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Cecylia - patronka muzyki kościelnej

Niedziela płocka 46/2003

[ TEMATY ]

św. Cecylia

pl.wikipedia.org

22 listopada Kościół obchodzi wspomnienie św. Cecylii. Należy ona do najsłynniejszych męczennic Kościoła rzymskiego. Żyła na przełomie II i III w. Jako młoda dziewczyna, złożyła ślub czystości. Mimo iż zmuszono ją do małżeństwa z poganinem Walerianem, nie złamała swego przyrzeczenia, lecz pozyskała dla Chrystusa swego męża i jego brata. Wszyscy troje ponieśli śmierć męczeńską. Jakub de Voragine w Złotej legendzie w taki oto sposób pisze o św. Cecylii: „Gdy muzyka grała, ona w sercu Panu jedynie śpiewała. Przyszła wreszcie noc, kiedy Cecylia znalazła się ze swym małżonkiem w tajemniczej ciszy sypialni. Wówczas tak przemówiła do niego: Najmilszy, istnieje tajemnica, którą ci wyznam, jeśli mi przyrzekniesz, że będziesz jej strzegł troskliwie. Jest przy mnie anioł Boży, który mnie kocha i czujnie strzeże mego ciała. Będziesz go mógł zobaczyć, jeśli uwierzysz w prawdziwego Boga i obiecasz, że się ochrzcisz. Idź więc za miasto drogą, która nazywa się Appijska i powiedz biedakom, których tam spotkasz: Cecylia posyła mnie do was, abyście pokazali mi świętego starca Urbana. Skoro ujrzysz jego samego, powtórz mu wszystkie moje słowa. A gdy on już oczyści ciebie i wrócisz do mnie, wtedy ujrzysz i ty owego anioła. Walerian przyjął chrzest z rąk św. Urbana. Wróciwszy do Cecylii znalazł ją w sypialni rozmawiającą z aniołem. Anioł trzymał w ręce dwa wieńce z róż i lilii i podał jeden z nich Cecylii, a drugi Walerianowi, mówiąc przy tym: Strzeżcie tych wieńców nieskalanym sercem i czystym ciałem, ponieważ przyniosłem je dla was z raju Bożego. One nigdy nie zwiędną ani nie stracą swego zapachu i nigdy nie ujrzą ich ci, którym czystość nie jest miła”. Pierwszym miejscem kultu św. Cecylii stał się jej grób w katakumbach Pretekstata, gdzie zachowała się grecka inskrypcja „Oddała duszę Bogu”. Następnie kryptę powiększono, przyozdabiając jej sklepienie malowidłem przedstawiającym Świętą w postaci orantki. Pierwsze ślady kultu liturgicznego Świętej męczennicy zawiera Sakramentarz leoniański z V w., gdzie znajduje się 5 formularzy mszalnych z własnymi prefacjami. Z kolei w aktach synodu papieża Symmacha z 499 r. znajduje się wzmianka o kościele pw. św. Cecylii wzniesionym w połowie IV w. Inną sławną świątynią dedykowaną Świętej jest bazylika zbudowana przez papieża Paschalisa na rzymskim Zatybrzu w początkach IX w., gdzie złożono pod ołtarzem jej doczesne szczątki. Za patronkę muzyki kościelnej uznano św. Cecylię dopiero pod koniec średniowiecza. Miało to swoje źródła w błędnym rozumieniu treści jednej z antyfon oficjum brewiarzowego: Cantantibus organis Coecilia Domino decantabat. Owo sformułowanie antyfony spowodowało powstanie licznych przedstawień ikonograficznych św. Cecylii, która gra na instrumencie przypominającym organy. W nawiązaniu do tej średniowiecznej tradycji od XVI w. w Kościele zachodnim zaczęły powstawać stowarzyszenia, których celem było pielęgnowanie muzyki kościelnej. Największy jednak rozgłos zyskało Stowarzyszenie św. Cecylii, które powstało w Bambergu w 1868 r. Dążyło ono do odnowienia prawdziwej muzyki kościelnej poprzez oczyszczenie liturgii z elementów świeckich i przywrócenia w liturgii chorału gregoriańskiego oraz polifonii Szkoły Rzymskiej. Rychło ruch cecyliański rozszerzył się na cały Kościół powszechny, a wybitni kompozytorzy dedykowali jej swoje dzieła.
CZYTAJ DALEJ

Czwarty papież

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 18

[ TEMATY ]

św. Klemens I

commons.wikimedia.org

Św. Klemens I

Św. Klemens I

Święty Klemens był trzecim następcą św. Piotra, po Linusie i Anaklecie.

Był synem Faustyna, niewolnikiem pochodzenia żydowskiego. Miał go wyzwolić patrycjusz rzymski Klemens, którego imię przybrał z wdzięczności. Prawdopodobnie został ochrzczony i otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Piotra Apostoła, o czym pisał Tertulian. Kierował Kościołem w latach 88-97. Autorem najważniejszego świadectwa o jego życiu jest św. Ireneusz, biskup Lyonu do 202 r. Zaświadcza on, że Klemens „widział Apostołów”, „spotykał ich”, „miał jeszcze w uszach ich przepowiadanie, a przed oczyma ich tradycję”.
CZYTAJ DALEJ

Młodzi mają nadzieję!

2024-11-23 20:15

[ TEMATY ]

Zielona Góra

młodzież

Modlitewny Wieczór Młodych

ks. Rafał Witkowski

23 listopada 2024, w wigilię Uroczystości Chrystusa Króla do parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze zjechała się młodzież z całej diecezji. Pod hasłem „Nadzieja” odbył się tutaj Modlitewny Wieczór Młodych.

Ze wszystkich zakątków diecezji przyjechało ze swoimi duszpasterzami i katechetami niemal tysiąc osób. Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Diecezjalnej przygotował dla uczestników ciekawy program.  Głównym wydarzeniem była Msza Święta, której przewodniczył bp Adrian Put. Na koniec zespół Full of Grace dał koncert pełen nadziei.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję