...katedra w Metz posiada jedną z największych powierzchni witraży w Europie? Okna z wielobarwnymi kawałkami szkła zajmują przestrzeń łącznie aż 6500 m2 i tworzą niepowtarzalny nastrój, sprzyjający kontemplacyjnej zadumie. widok wewnątrz świątyni zachwyca niesamowitymi refleksami światła, zaś z zewnątrz katedra wygląda niczym latarnia rozpraszająca mrok wielobarwnym blaskiem, który przenika przez witraże. Z tej racji miejscowi nazwali ją Bożą Latarnią.
Prace nad imponującym zbiorem witraży trwały sześć stuleci. Prowadzili je najwybitniejsi artyści reprezentujący kolejne epoki. Ta różnorodność stylów czyni z katedry swoistą kronikę historii witrażownictwa, z której naocznie dowiadujemy się o zmianach zachodzących na przestrzeni wieków w tej dziedzinie sztuki. Niektórzy z artystów, np. Hermann von Münster, niemiecki mistrz szklarski z XIV wieku, poświęcili się bez reszty tworzeniu piękna katedry. To wielkie oddanie Hermanna von Münster dla pracy i kunsztu zostały docenione – pochowano go w nawie katedry, u podnóża wykonanych przez niego misternych okien witrażowych, zwieńczonych gigantyczną, o średnicy 11 m, rozetą.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W XX wieku okna katedry w Metz zostały uzupełnione o witraże, które zaprojektowali przedstawiciele kubizmu – Jacques Villon, Roger Bissiere oraz Marc Chagall, uznany malarz i jeden z najsłynniejszych przedstawicieli tego kierunku sztuki.
Katedra w Metz jest prawdziwym skarbcem dzieł sztuki sakralnej. Zobaczymy w niej m.in. kamienną chrzcielnicę pamiętającą czasy rzymskie, tron św. Klemensa czy też finezyjne renesansowe organy w kształcie jaskółczego gniazda, które unoszą się nad głowami wiernych.