Reklama

Kościół

Włoskie serce, które biło dla Polski

Mój poprzednik abp Achilles Ratti uczył się Kościoła właśnie w rodzącej się do niepodległości Polsce – podkreślił abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, przed rozpoczęciem konferencji na Zamku Królewskim.

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 23

[ TEMATY ]

abp Achilles Ratti

Ze zbiorów Nuncjatury Apostolskiej w Polsce

Debata została zorganizowana z okazji 100. rocznicy wyboru abp. Rattiego na Stolicę Piotrową (4 lutego). Arcybiskup Pennacchio odwołał się do wspomnienia ks. prał. Rattiego, który dzień po otrzymaniu decyzji o posłaniu go do Warszawy zanotował w swoim dzienniku: „Pociesza mnie myśl, że jest to ziemia Maryjna. Widzę wielką trudność w tej sprawie, ale czuję też wielki spokój”. Dziekan korpusu dyplomatycznego wyraził także radość z faktu, że Polacy pamiętają o abp. Rattim, i podziękował za wystawę poświęconą relacjom między Polską a Piusem XI, którą można oglądać na Zamku Królewskim do 27 marca.

Karol Porwich/Niedziela

Abp Pennacchio

Abp Pennacchio

Przyjaciel Polski

Wśród uczestników konferencji byli biskupi stołecznych diecezji – kard. Kazimierz Nycz i bp Romuald Kamiński. Metropolita warszawski zwrócił uwagę na wielkie zasługi abp. Rattiego w utworzeniu diecezji łódzkiej i katowickiej oraz wypromowaniu późniejszego prymasa Polski ks. Augusta Hlonda. – Niewątpliwie abp Ratti był przyjacielem Polski, a przede wszystkim był przyjacielem Warszawy – zaznaczył kard. Nycz i dodał, że Polakom i mieszkańcom Warszawy najbardziej zapadło w serca oraz pamięć to, że jako nuncjusz nie uciekł ze stolicy wraz z innymi dyplomatami podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 r.

Dyrektor Zamku Królewskiego prof. dr hab. Wojciech Fałkowski przypomniał, że ks. Ratti odwiedził zamek 9 lutego 1919 r. – Tym samym pokazał, że uznaje wskrzeszone państwo polskie, odbudowywane po latach niewoli – podkreślił.

Debatę poprowadził red. Piotr Gursztyn, a wzięli w niej udział: ks. prof. Stanisław Wilk z KUL, dr hab. Paweł Skibiński, prof. UW, oraz ks. dr hab. Damian Bednarski, prof. UŚ (na zdjęciu).

Prelegenci zwrócili uwagę, że powodami ustanowienia stosunkowo niemłodego już wówczas, 60-letniego, ks. prał. Rattiego najpierw wizytatorem, a następnie nuncjuszem apostolskim w Polsce były jego wszechstronne zainteresowania i duża wiedza. – Mimo że ks. Ratti nie był dyplomatą, to jednak miał predyspozycje duchowe i intelektualne oraz osobiste wyczucie sytuacji – zauważył ks. dr Bednarski.

Reklama

Pozostał w Warszawie świadomie

Ksiądz prof. Wilk dodał, że Ratti był doskonałym znawcą archidiecezji mediolańskiej, a także miał bardzo szerokie znajomości. Historyk z KUL podkreślił też, że nuncjusz świadomie pozostał w Warszawie w 1920 r., czego dowodzi jego korespondencja ze Stolicą Apostolską, dyplomatami w Polsce i polskim rządem.

Zdaniem prof. Skibińskiego, historycznie ważniejsze dla Polski mogły być działania ks. Rattiego sprzed bitwy 1920 r. – Restytuował nadwyrężone przez administrację carską struktury diecezjalne, dostosował je do realiów II Rzeczypospolitej, a przede wszystkim usankcjonował pewien rys polskiego Kościoła, swoistą kolegialność – zaznaczył historyk z UW.

Karol Porwich/Niedziela

Pius XI - wystawa

Pius XI - wystawa

Paneliści byli zgodni, że ks. Ratti został bardzo dobrze i serdecznie przyjęty przez Polaków, których sprawami żył i wspierał je modlitwą także później – już jako papież Pius XI – w Watykanie.

2022-02-08 12:01

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Delpini: Tylko Chrystus daje nadzieję na pokój na świecie

W archikatedrze warszawskiej uroczystą, koncelebrowaną Eucharystią pod przewodnictwem abp. Mario Enrico Delpini, metropolity Mediolanu uczczono setną rocznicę sakry biskupiej ks. Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI, który został wyświęcony na biskupa w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Wśród licznego grona koncelebrujących Mszę św. biskupów był abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Wojciech Polak, Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk, były nuncjusz apostolski w Polsce i emerytowany arcybiskup gnieźnieński. Eucharystię koncelebrowało również kilkudziesięciu kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Więcej wolności dzięki ustawie deregulacyjnej

2023-01-27 12:44

Materiały prasowe

Sejm przejął projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, nad którym pracowała sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji. - To projekt, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom społecznym - mówi poseł dr Bartłomiej Wróblewski, przewodniczący komisji.

Eliminowanie zbędnych obciążeń prawnych skutkuje zwiększaniem zaufania obywateli do Państwa i stanowionego przez nie prawa i podnosi poziom kultury prawnej społeczeństwa. - Dbanie o zachowanie prawa każdego człowieka do wolności – które, jak czytamy w Preambule do Konstytucji RP – jest jedną z niewzruszonych zasad Rzeczypospolitej Polskiej, przyświecało Komisji przy opracowywaniu projektu tej ustawy. Wolność człowieka może być ograniczana tylko wtedy, gdy jest to konieczne i dlatego komisja starała się znaleźć takie regulacje prawne, które w wolność tę ingerowały zbyt mocno – powiedział w sejmie poseł Bartłomiej Wróblewski.

CZYTAJ DALEJ

Dofinansowanie dla parafii w Starej Wsi i diecezji

2023-01-27 21:00

[ TEMATY ]

konkurs

dofinansowanie

beneficjenci

ks. Szymon Tracz

Projekt książki.

Projekt książki.

Diecezja bielsko-żywiecka oraz parafia Podwyższenia Krzyża św. w Starej Wsi zostały beneficjentami konkursu „Drewno jest z lasu”.

Diecezja wraz ze starowiejską parafią otrzymały dofinansowanie ze środków Funduszu Leśnego, którymi dysponuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Dzięki temu będzie możliwe wydanie publikacji pt.: „Blask i splendor drewnianych kościołów Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej” autorstwa ks. dr. Szymona Tracza, gdzie będzie prezentowana drewniana architektura sakralna Podbeskidzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję